Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

7000 lat tradycji mleczarskiej na Saharze

Recommended Posts

Zdobyto pierwszy jednoznaczny dowód na to, że ludność zamieszkująca przed 7000 laty Saharę pozyskiwała mleko od hodowanego przez siebie bydła.

Analiza kwasów tłuszczowych pozyskanych z ceramiki odkopanej na terenie Libii wykazała, że w naczyniu, z którego pochodziły kwasy, przetwarzano mleko. Specjaliści ocenili, że naczynie było używane w piątym tysiącleciu przed narodzeniem Chrystusa.

Przed około 10 000 lat dzisiejsza Sahara była znacznie bardziej wilgotnym miejscem. Występowało tam więcej roślinności niż obecnie. Mieszkający tam ludzie prowadzili półosiadły tryb życia, produkowali ceramikę, polowali, zbierali nasiona dzikich zbóż. Mniej więcej 7-5 tysięcy lat temu region ten stał się bardziej suchy, a ludność zaczęła prowadzić życie wędrownych pasterzy. Rysunki na ścianach jaskiń wskazują, że zwierzęta hodowlane - szczególnie krowy - były bardzo ważne dla miejscowych. Dotychczas jednak brakowało dowodów wskazujących, że z bydła pozyskiwano mleko.

Naukowcy z University of Bristol i ich koledzy z Uniwersytetu Sapieza w Rzymie przeanalizowali niepowlekaną ceramikę z Tadrart Akakus. Stwierdzili, że połowa ze znalezionych naczyń służyła do przechowywania produktów mlecznych. Odkrycie takie nie tylko poszerza wiedzę o rozwoju kultury ludzkiej, diety i związanych z tym obyczajów, ale pozwala też śledzić ewolucję genu tolerancji laktozy, który występuje u Europejczyków i niektórych mieszkańców Afryki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozwala też śledzić ewolucję genu tolerancji laktazy

 

Prawie na pewno chodzi o laktozę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ano

 

To ja w kwestii formalnej. Zwykle takie literówki zgłaszam przez 'zgłoś' ale zauważyłem, że nie są poprawiane. Więc na próbę polepszyłem sobie statystykę postów i proszę, zadziało :) No to jak ma być? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystkie zgłoszenia po weryfikacji są poprawiane, nie ma żadnych zaległości. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...