Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Jeśli ktoś próbuje rzucić palenie, ale nic z tego nie wychodzi, naukowcy z Uniwersytetu Cornella proponują pewne połowiczne, ale było nie było, korzystne dla zdrowia rozwiązanie - papierosy z filtrem zawierającym ekstrakty naturalnych przeciwutleniaczy, które znacznie zmniejszają ilość przechodzących do dymu wolnych rodników. W filtrach wykorzystano likopen i wyciąg z pestek winogron.

Jak twierdzi doktor Boris Dzilkovski, współautor artykułu z Journal of Visualized Experiments, technika może znacznie ograniczyć zagrożenia zdrowotne wynikające z palenia papierosów, ponieważ wolne rodniki są ważną grupą związków rakotwórczych.

Naukowcy już wcześniej pracowali nad tzw. biofiltrami, w których wykorzystywano hemoglobinę oraz węgiel aktywny i mimo że wykazano, że hemoglobina i związki zawierające grupę hemową częściowo usuwają tlenek azotu(II), reaktywne formy tlenu oraz lotne związki nitrozowe, rozwiązań tych nie skomercjalizowano ze względu na koszty. Relacjonując przebieg badań nad biofiltrami, nie sposób nie wspomnieć o szikoninie, która reprezentuje grupę fitoaleksyn, czyli niskocząsteczkowych związków przeciwdrobnoustrojowych, syntetyzowanych i gromadzonych przez rośliny. Wykorzystywana w medycynie chińskiej szikonina występuje w warstwie korowej korzeni wielu roślin z rodziny Boraginaceae.

Podczas badań z filtrami z likopenem i ekstraktem z pestek winogron naukowcy posłużyli się spektroskopią rezonansu spinowego elektronowego. Aby wprowadzić przeciwutleniacze do standardowego filtra z octanu celulozy (0,4 mg/filtr), piknogenol i ekstrakt z pestek winogron rozpuszczono w 95% etanolu, a likopen w acetonie. Objętości rozpuszczalnika były różne, zależnie od rozpuszczalności przeciwutleniaczy. Następnie pokryto je 10 mg węgla aktywnego. W tym celu przez ok. 12 godzin węgiel wirowano w warunkach beztlenowych z roztworem przeciwutleniaczy, a potem filtrowano i suszono.

Filtr przecięto na pół, między tak uzyskanymi arkusikami umieszczono zaimpregnowane węglem aktywnym przeciwutleniacze, a całość sklejono taśmą. Filtr kontrolny sporządzono dokładnie w ten sam sposób, ale w środku nie znalazły się, oczywiście, antyoksydanty. Oba filtry przymocowano do fifki z tytoniem. Przed symulacją palenia papierosy trzymano przez minimum 2 dni w temperaturze 20 st. Celsjusza i wilgotności względnej równej 60%, używając nasyconego roztworu bromku sodu (NaBr).

Naukowcy stwierdzili, że likopen i wyciąg z pestek winogron szybko usuwają do 90% wolnych rodników fazy gazowej dymu. Niestety, po tygodniu przechowywania w temperaturze pokojowej filtry autorstwa Dzilkovskiego, Jacka H. Freeda i Long-Xi Yu traciły sporą część pojemności wychwytującej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako palacz mam prawo więc się wypowiem: lekce sobie ważę jakość i ilość związków jakie palacz na własne życzenie wchłania w celu pobudzania jądra półleżącego. Wydaje się, że te prace powinny być raczej prowadzone w kierunku ograniczenia emisji do bezbronnego i niczego niespodziewającego się otoczenia. To niepalących trzeba chronić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale państwo, ma prawo i obowiązek dbać o Twoje zdrowie palacza, abyś jak nadłużej mógł płacić akcyzę za swój nałóg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dopisze o co mi chodzi: na koszt leczenia ma iść ubezpieczenie zdrowotne a nie akcyza. Oczywiście można w przypadku palaczy próbować zsumować te dwie pozycję i wtedy jeśli masz taką wiedzę, że to i tak nie wystarcza to możesz napisać powyższe.

Pamietaj jednak że punktu widzenia państwa, palacz oprócz wad typu: częstsze chorowanie, czy mniejsze zarobki, więc mniejsze podatki ma sporo zalet. Gorsze zarobki co prawda wiążą się niższym wykształceniem, ale tu występuje korelacja, bo nie do końca wiadomo na ile jest to przyczyna a na ile skutek.

Jednakże palacze żyjąc kilka lat krócej, są "cenni" dla budżetu ZUSu, bo statystycznie rzec biorąc bardzo krótko pobierają emeryturę. Na dodatek umierając szybciej nie dożywają wieku, w którym wymaga się zaawansowanej opieki lekarskiej.

Nie wiem jak chcesz te elementy oszacować, ale mi wydaję się że "zyski" palaczy dla budżetu będą jednak większe. Tego samego nie powiem już o narkomanach czy alkoholikach, bo tu koszty niezdolności do pracy są ogromne, ale palacz jeśli wcześniej nie umrze to zazwyczaj pracuje i płaci podatki, składki i wspomnianą akcyzę, do samej emerytury.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...