Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Jak monitorować zwierzęta żyjące w jakimś akwenie wodnym? Można je wyławiać, określać prawdopodobną wielkość stada/populacji czy zliczać (także w nowocześniejszy sposób, np. znakując obrożami z GPS-em), ale najnowsze badania zespołu z Muzeum Historii Naturalnej w Kopenhadze demonstrują, że wystarczy nabrać kieliszek wody. Okazuje się, że w próbce o pojemności ok. 20 ml znajdują się ślady DNA wszystkich zwierząt zamieszkujących jezioro czy staw.

Metoda okazała się tak skuteczna nie tylko w określaniu, jakie istoty zamieszkują wody, ale także ile ich jest, że Duńczycy przypuszczają, że w ten sposób będzie się kiedyś zliczać ryby.

"W próbce wody znaleźliśmy DNA tak odmiennych zwierząt, jak wydra i ważka. Wykazaliśmy, że metoda wykrywania materiału genetycznego działa w szerokim spektrum rzadkich gatunków zamieszkujących wody słodkie - wszystkie one zostawiają w środowisku ślady DNA, które można wykryć nawet w niewielkiej ilości wody z habitatu" - opowiada doktorant Philip Francis Thomsen.

Zespół z Kopenhagi badał faunę 100 jezior i strumieni europejskich. Posłużono się zarówno zliczaniem, jak i techniką bazującą na DNA. Okazało się, że 2. z metod jest skuteczna nawet w przypadku bardzo rozrzedzonej i nielicznej populacji. Poza tym udowodniono, że ilość DNA w środowisku koreluje z zagęszczeniem osobników, czyli można w ten sposób określić wielkość populacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem w jaki sposób to DNA się tam znajduje? Produkty przemiany materii? Złuszczanie komórek? Wydzieliny? Czyli jak wykąpię się w jeziorze, to także pozostawię po sobie trwały ślad?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Komórki (np. złuszczone, bo komórki organów wewnętrznych zostaną doszczętnie strawione) się rozpadają, a potem uwalnia się z nich DNA. Oczywiście po pewnym czasie zostanie ono rozłożone, ale zachodzi ciągła rotacja, więc w wodzie zawsze znajduje się jakaś ilość takiego "luźnego" DNA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie, i tu mnie zastanawia ta albo niewiarygodna czułość tego badania, albo jak wielka to musi być rotacja, skoro przeciętnej wielkości zbiornik wodny w zaledwie 20 ml dowolnej próbki zawierać będzie ślady proporcjonalne do rozmiarów całych populacji… Możliwe, że chodzi też o rozkład szczątków organicznych w osadach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...