Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Władze Nepalu zarządziły ponowne mierzenie najwyższej góry świata Mount Everestu. Ma to zakończyć spór między Nepalem a Chinami (ośmiotysięcznik leży na granicy Nepalu i Tybetu).

Chińczycy uważają, że należy mierzyć tylko część skalną, natomiast Nepalczycy są przekonani, że pomiar musi uwzględniać również pokrywę śnieżną, która stanowi dodatkowe 4 m. W zeszłym roku oba kraje ustaliły, że w atlasach będą widnieć dwie wartości: 8848 m n.p.m. z czapą śnieżno-lodową oraz 8844 m n.p.m. bez czapy.

Zaczęliśmy pomiary, by rozwiać wszelkie wątpliwości i zakończyć spory. Obecnie dysponujemy technologią i środkami, by samodzielnie przeprowadzić pomiary. To pierwszy raz, kiedy rząd Nepalu robi to na własną rękę – podkreśla rzecznik rządu Gopal Giri, dodając, że na początku dzięki GPS-owi zostaną wyznaczone 3 stacje referencyjne, a realizacja projektu potrwa aż 2 lata.

Geolodzy uważają, że błędne są zarówno oszacowania nepalskie, jak i chińskie, ponieważ Mount Everest staje się coraz wyższy, w miarę jak płyta indyjska podsuwa się pod płytę azjatycką, a konkretnie pod Chiny i Nepal (zachodzi subdukcja). W maju 1999 r. Amerykanie wykorzystali GPS i stwierdzili, że Czomolungma mierzy 8850 m, ale Nepal nie uznaje oficjalnie tej wartości.

<p> W maju 1999 r. Amerykanie wykorzystali GPS i stwierdzili, że Czomolungma mierzy 8850 m, ale Nepal nie uznaje oficjalnie tej wartości.</p>

...powszechnie bowiem wiadomo, że Nepal jest bardziej zaawansowany technologicznie niż USA i swoimi suwmiarkami dokonają precyzyjniejszego pomiaru.

kurcze, niektórzy ludzie powionni wiedzieć, kiedy się ośmieszają...

a mi się coś wydawało że GPS mierzy plus/minus 5m długośc i szerokość geograficzną, a co do wysokości to ma jeszcze większe... geodeci/geolodzy używają chyba bardziej precyzyjnych metod pomiarowych? Ale może mi się tylko wydawać... idę z GPS na pole, bo w/g niego to moja działka kończy się w połowie domu sąsiada... trza mu chałupę przestawić :)

A jak będzie sapał, to powiem mu, że mi tak amerykańce z tą ich iMagiczną iTechniką wymierzyli i basta! :P

a mi się coś wydawało że GPS mierzy plus/minus 5m długośc i szerokość geograficzną, a co do wysokości to ma jeszcze większe... geodeci/geolodzy używają chyba bardziej precyzyjnych metod pomiarowych? Ale może mi się tylko wydawać... idę z GPS na pole, bo w/g niego to moja działka kończy się w połowie domu sąsiada... trza mu chałupę przestawić :)

A jak będzie sapał, to powiem mu, że mi tak amerykańce z tą ich iMagiczną iTechniką wymierzyli i basta! :P

GPS dla ludu jest właśnie obarczony takim błędem. Spowodowane to jest głównie zmienną grubością atmosfery a przez to i zmiennym ośrodkiem w którym latają dane z czasem do odbiorników. Wojsko ma dodatkowy, zakodowany zakres na innej częstotliwości w ten sposób osiąga dokładność 0.5-1m. Co do pomiarów cywilnych, istnieją sposoby na poprawienie dokładności pomiaru z użyciem minn GPS. I stosuje się to dość powszechnie, tylko takie odbiorniki kosztują odpowiednio więcej.

Cytat z Wikipedii:

Ponadto, lokalnie w poszczególnych krajach istnieją sieci stacji referencyjnych, pozwalające online bądź w post-processingu na korygowanie pozycji wyznaczonej metodą GPS. W Polsce taka sieć nosi nazwę ASG-EUPOS (Aktywna Sieć Geodezyjna EUPOS) i składa się z 98 stacji permanentnych, zlokalizowanych w instytucjach naukowych oraz w Ośrodkach Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznych na obszarze całego kraju, ze średnią odległością 70 km. System umożliwia lokalizację z wykorzystaniem pomiaru GPS-RTK z dokładnością 3 cm (składowa pozioma) i 5 cm (składowa pionowa). Natomiast w systemie POZGEO i POZGEO-D dokładność wyznaczenia pozycji w post-processingu może być rzędu 1 mm.

Więc zapewne można podobny projekt zrealizować w nepalu.