Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Intel otworzył fabrykę w Wietnamie

Recommended Posts

Intel otworzył swoją największą fabrykę testowania i pakowania układów scalonych. Zakład wybudowany kosztem miliarda dolarów powstał w Wietnamie. Ma on powierzchnię 46 000 metrów kwadratowych. Tego typu fabryki stanowią końcowe ogniwo łańcucha produkcji układów scalonych.

Wietnamska fabryka, w przeciwieństwie do otwartego niedawno w Chinach zakładu produkcyjnego, powstanie którego kosztowało Intela 2,5 miliarda USD, nie będzie wytwarzała kości.

Intel oświadczył, że wybrał Wietnam ze względu na dostęp do doświadczonych dobrych pracowników oraz ze względu na pomoc, którą w ciągu ostatnich czterech lat otrzymał od wietnamskiego rządu. Plany budowy zakładu ogłoszono w 2006 roku, a prace konstrukcyjne rozpoczęły się w marcu 2007.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiesz, nasza wadza woli skupiać się na takich przyszłościowych gałęziach gospodarki, jak rolnictwo czy z wielkimi fanfarami ogłaszać powstanie kolejnej montowni samochodów czy innych lodówek, którą po 2 latach spokojnie właściciel może zamknąć.

No, ale cóż.... skoro żyjemy w kraju, w którym najwyższe władze z wielką pompą ogłaszają, że dokonujemy potężnego skoku cywilizacyjnego, bo otwarto kilka kilometrów "autostrady"....

Drogi były wyznacznikiem postępu cywilizacyjnego w Imperium Rzymskim czy państwie Inków... ale w XXI wieku, w Europie.... równie dobrze mogliby mówić o skoku cywilizacyjnym, bo prund do mniasta doprowadzono.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Wietnamie na chwilę obecną są tańsze koszta związane z wydatkami zarówno na pensje dla pracowników jak i podatkami. Po prostu niskie koszta, niższe niż w Chinach gdyż tam nieustannie pensje rosną ze względu na presję wyższych wynagrodzeń.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie przeceniałbym kosztów pracy, to tylko jeden z bardzo wielu elementów. Im bardziej skomplikowana produkcja, tym mniejszą rolę odgrywają bezpośrednie koszty pracy.

Zauważ, że Intel ma fabryki w USA, Izraelu czy Irlandii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po pierwsze jaka fabryka? To tylko sortownia i paczkowalnia. Poza tym chodzi o to żeby to co wylatuje miało jakość wietnamską chociaż mino ze w chinach produkowane.

 

misiaty1985 U nas ostatni układ scalony powstał pewnie w latach 80 tych i był kopią zagranicznych układów. Poza tym dobry to nie tylko dobry to tez tani. Inne koszty tez grają role jeśli procki produkują w Chinach to nikt ich nie będzie wiózł przez pół świata żeby włożyć do pudełek.

 

Mariusz Błoński

My w kwestiach elektronicznych nie byliśmy potęgą nigdy kiedyś chyba Gomółka powiedział "Dziś produkujemy półprzewodniki a jutro będziemy produkować całe przewodniki". Niestety większość tego co robiliśmy to były kopie albo i kopie rosyjskich kopi. I nie chodzi o to ze nie mieliśmy specjalnie możliwości tylko nie było do tego warunków. Można spokojnie powiedzieć ze nasz przemysł jak na nasze warunki czynił wręcz cuda ale nasz wyścig zbrojeń się szybko skończył.

Na tym polu mamy poważne plecy i to jest nie do nadrobienia bo nam brakuje już technologi do produkcji technologi. To jak w Rosji niektóre zakłady pracują jeszcze na maszynach które wywieźli z Niemiec po wojnie. Dlatego Rosja tak zabiega o współprace z Renault (ci im zawsze niepotrzebnie pomagają) cz zakusami na przejecie opla na przykład. Im już brakuje wszystkiego. Już zresztą ZSRR miał ten porblem w latach 80 tych ze agenci wykradali tajne plany rożnych urządzeń które były nie do skopiowania w Układzie Warszawskim. Jako ciekawostkę dodam ze nasz agent zwinął plany radaru z B2 a inny plany rakiet Patriot.

 

Anakin nie sadze bo by tam przywieźli kilku Wietnamczyków :).

Mariusz Błoński koszty pracy to jeden z wielu elementów tylko ze jeśli chodzi o technologie to czy to Wietnam czy Korea muszą ja przywieźć ze osoba a to kosztuje podobnie. Mają fabryki tam gdzie jest zapotrzebowanie. Może chodzić tez o prostego wala czyli sprzedaż chińczykom ich procesorów z Wietnamu. Chińczycy sprzedają małe kostki a kupują procesory a ile z tych kostek nadaje się na procesory wie tylko intel ale kosztują w drodze powrotnej 200 razy tyle a intel zawsze może powiedzieć ze ma taki odpad. To jest taki model gospodarczy w Ameryce który ja nazywam na własne potrzeby "Pijawką" I dla tego gospodarka USA się jeszcze trzyma. Jak by nie pijawki już by upadła dawno temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lampę naftowa i ropę naftowa tez (no powiedzmy Polak ormiańskiego pochodzenia) tylko co z tego dziś wynika?

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ano wynika  ze niebawem coś nowego wypuścimy (moze jest to w ksiązce Kynia).

 

Ps: walcarka do folii aluminiowej Sędzimira to tez nasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko ze my najczęściej wymyślamy potem ktoś na tym zarabia pieniądze a my zostajemy w tyle. I dla tego na elektronikę w Polsce nie liczę. Poza tym kto tu otworzy coś skomplikowanego ? Jak zaraz mu ktoś zacznie strajkować. U nas się otwiera tylko to co jest nieskomplikowane  a wymaga względnie wykwalifikowanej lub taniej siły roboczej. Tak by w razie czego szybko się przenieść gdzieś indziej. Jest to tak ze firma x papierki przekłada w siedzibie a w PL ludzi zapierniczają, Dla nas ma to ten plus ze jak przyszedł kryzys to się okazało ze można papierków mniej przekładać i kilka osób w centrali wywalić a u nas jeszcze kilku zatrudnić. I z stąd ta zielona wyspa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nie jest bajka to jest prawda ale zasługą rządu było tylko niespier... tego, a mogli. U nas to wynika po prostu ze tego ze pracujemy na innych a inni na tym zarabiają tylko ze w razie kryzysu to nie nasz zarobek okazał się zagrożony bo była to praca którą i tak trzeba było wykonać spadły tylko innym przychody z tytułu tego co wykonaliśmy. Ale nam zapłacili te same psie pieniądze. I tym się różni papierowa gospodarka od prawdziwej. Czy papierowy pieniądz od prawdziwego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Tolo: o tym właśnie mówię. Zamiast zastanowić się, jak przyciągnąć inwestora, który wyłoży miliard dolarów na zakład testujący i pakujący (innymi słowy - jak gruntownie zreformować nasze prawo), to nasi zachwycają się samymi sobą przecinającymi kolejne wstęgi. I otwieraniem łatwych do porzucenia montowi.

To nie kwestia "tradycji" w budowie elektroniki, a systemu prawnego obowiązującego w naszym wesołym kraju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bym zagłosował na Wałęsę i Kwaśniewskiego na raz, żeby obydwaj byli prezydentami Polski jednoczesnie!

 

Balansujesz na granicy offtopa. Pisz sensownie albo wcale. Poza tym nie musisz każdej swojej wypowiedzi wykrzykiwać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   W chipsetach Intela używanych od ostatnich pięciu lat istnieje dziura, która pozwala cyberprzestępcom na ominięcie zabezpieczeń i zainstalowanie szkodliwego kodu takiego jak keyloggery. Co gorsza, luki nie można całkowicie załatać.
   Jak poinformowała firma Positive Technologies, błąd jest zakodowany w pamięci ROM, z której komputer pobiera dane podczas startu. Występuje on na poziomie sprzętowym, nie można go usunąć. Pozwala za to na przeprowadzenie niezauważalnego ataku, na który narażone są miliony urządzeń.
   Na szczęście możliwości napastnika są dość mocno ograniczone. Przeprowadzenie skutecznego ataku wymaga bowiem bezpośredniego dostępu do komputera lub sieci lokalnej, w której się on znajduje. Ponadto przeszkodę stanowi też klucz kryptograficzny wewnątrz programowalnej pamięci OTP (one-time programable). Jednak jednostka inicjująca klucz szyfrujący jest również podatna na atak.
   Problem jest poważny, szczególnie zaś dotyczy przedsiębiorstw, które mogą być przez niego narażone na szpiegostwo przemysłowe. Jako, że błąd w ROM pozwala na przejęcie kontroli zanim jeszcze zabezpieczony zostanie sprzętowy mechanizm generowania klucza kryptograficznego i jako, że błędu tego nie można naprawić, sądzimy, że zdobycie tego klucza jest tylko kwestią czasu, stwierdzili przedstawiciele Positive Technologies.
   Błąd występuję w chipsetach Intela sprzedawanych w przeciągu ostatnich 5 lat. Wyjątkiem są najnowsze chipsety 10. generacji, w której został on poprawiony.
   Intel dowiedział się o dziurze jesienią ubiegłego roku. Przed kilkoma dniami firma opublikowała poprawkę, która rozwiązuje problem. Firma przyznaje, że programowe naprawienie dziury jest niemożliwe. Dlatego też poprawka działa poprzez poddanie kwarantannie wszystkich potencjalnych celów ataku.
   Dziura znajduje się w Converged Security Management Engine (CSME), który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo firmware'u we wszystkich maszynach wykorzystujących sprzęt Intela.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Nowa metoda ataku na procesory Intela wykorzystuje techniki overclockingu. Eksperci ds. bezpieczeństwa odkryli, że możliwe jest przeprowadzenie ataku na procesory i zdobycie wrażliwych danych – jak na przykład kluczy kryptograficznych – poprzez manipulowanie napięciem procesora.
   Nowy atak, nazwany Plundervolt, bierze na celownik Intel Software Guard Extensions (SGS). To zestaw kodów bezpieczeństwa wbudowanych w intelowskie CPU. Celem Intel SGX jest zamknięcie najważniejszych informacji, takich właśnie jak klucze, w fizycznie odseparowanych obszarach pamięci procesora, gdzie są dodatkowo chronione za pomocą szyfrowania. Do obszarów tych, zwanych enklawami, nie mają dostępu żadne procesy spoza enklawy, w tym i takie, działające z większymi uprawnieniami.
   Teraz okazuje się, że manipulując napięciem i częstotliwością pracy procesora można zmieniać poszczególne bity wewnątrz SGX, tworząc w ten sposób dziury, które można wykorzystać.
   Naukowcy z University of Birmingham, imec-DistriNet, Uniwersytetu Katolickiego w Leuven oraz Uniwersytetu Technologicznego w Grazu mówią: byliśmy w stanie naruszyć integralność Intel SGX w procesorach Intel Core kontrolując napięcie procesora podczas przetwarzania instrukcji w enklawie. To oznacza, że nawet technologia szyfrowania/uwierzytelniania SGX nie chroni przed atakiem Plundervolt.
   Intel zaleca aktualizacje BIOS-u do najnowszych wersji.
   Przeprowadzenie ataku nie jest łatwe. Znalezienie odpowiedniej wartości napięcia wymaga eksperymentów i ostrożnego zmniejszania napięcia (np. w krokach co 1 mV), aż do czasu wystąpienia błędu, ale przed spowodowaną manipulacją awarią systemu, stwierdzają odkrywcy dziury. Naukowcom udało się doprowadzić do takich zmian w SGX, że stworzyli dziury umożliwiające zwiększenie uprawnień i kradzież danych.
   Do przeprowadzenia ataku nie trzeba mieć fizycznego dostępu do komputera, jednak by zdalnie zaatakować SGX konieczne jest wcześniejsze zdobycie uprawnień administracyjnych na atakowanym systemie.
   Plundervolt może zostać przeprowadzony na wszystkie procesory Intel Core od czasów Skylake'a, co oznacza, że narażone są Intel Core 6., 7., 8., 9. i 10. generacji oraz układy Xeon E3 v5 i v6, a także Xeony z rodzin E-2100 i E-2200.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Pojawiły się pogłoski, że Intel ma zamiar znacząco obniżyć ceny procesorów 9. generacji. Jak donosi TweakTown, w obliczu zbliżającej się premiery procesorów Cascade Lake-X koncern ma zamiar obciąć ceny układów Skylake-X nawet o 50%. W ten sposób firma chce szybciej opróżnić magazyny i lepiej konkurować z AMD.
   Jeśli rzeczywiście dojdzie do tak znaczącej obniżki, to najprawdopodobniej Intel będzie musiał dopłacić swoim dystrybutorom i innym parterom handlowym. To obniży firmowe zyski, jednak pozwoli lepiej konkurować z AMD.
   Obecnie AMD oferuje lepsze ceny procesorów z przeliczeniu na rdzeń, dlatego też wielu graczy wybiera układy Ryzen 5 3600/X lub Ryzen 7 3700X i cieszy się lepszą wydajnością w grach niż w przypadku układów Core i7-8700K czy Core i9-9900K, które są ponadto droższe.
   Doniesienia o potężnej obniżce opierają się na slajdzie, który prawdopodobnie wyciekł z Intela. Na slajdzie widzimy, że Intel przewiduje iż na obniżki przeznaczy w bieżącymm roku 3 miliardy dolarów. Porównuje się przy tym do AMD, pokazując, że konkurent jest znacznie mniejszą firmą, której cały zysk netto wyniósł w ubiegłym roku 0,3 miliarda USD. Mimo swojej olbrzymiej przewagi finansowej i pozycji na rynku Intel woli najwyraźniej dmuchać na zimne i poważnie traktuje AMD, które od czasu premiery architektury Zen umacnia się na rynku.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Po tym, jak na początku bieżącego roku firma GlobalFoundries przestała produkować układy scalone na zlecenie, na rynku najbardziej zaawansowanych chipów pozostały jedynie trzy firmy. Największą z nich jest tajwańska TSMC, drugi pod względem wielkości jest Samsung, który przeżywa jednak kłopoty. Trzecia firma to Intel, które nie odniosła na tym rynku większych sukcesów i właśnie pojawiły się pogłoski, że może się z niego wycofać.
   Jak donosi serwis DigiTimes, powołując się na źródła w tajwańskim przemyśle półprzewodników, nie będzie zaskoczeniem, jeśli Intel zaprzestanie produkcji układów scalonych na zlecenie. Z informacji przekazanej przez źródła wynika, że Intel nigdy nie stanowił poważnej konkurencji dla TSMC i Samsunga. Firma oferowała wyższe ceny i nie przyciągnęła ani wielkich klientów, ani nie składano w niej dużych zamówień.
   Tajwańscy eksperci działający na rynku półprzewodników mówią, że Intel nigdy tak naprawdę nie przykładał dużej wagi do konkurowania z TSMC i Samsungiem na rynku układów calonych na zlecenie. Być może przedstawiciele koncernu nigdy nie wierzyli w sukces na rynku, który w ponad 50% jest opanowany przez TSMC, a Samsung i Globalfoundries skupiały się na utrzymaniu swojej pozycji. Wyższe ceny oraz słabszy łańcuch dostaw również nie pomagały Intelowi w rynkowej walce.
   Analizy dotyczące rynku półprzewodników przewidują, że w 2019 roku z powodu spadku cen układów pamięci i wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami, inwestycje na tym rynku zmniejszą się o 8%. Wcześniej przewidywano 7-procentowy wzrost. Jednak na Tajwanie sytuacja będzie zupełnie inna. Tam inwestycje mają wzrosnąć o 24%, głównie dzięki budowie przez TSMC fabryk wytwarzających kości w technologii 5 nanometrów.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Intel przerzuca się z producentami pecetów odpowiedzialnością za niedobory na rynku procesorów dla pecetów. W liście otwartym do klientów i partnerów Bob Swan, dyrektor ds. finansowych Intela, który tymczasowo sprawuje funkcję dyrektora wykonawczego, stwierdził, że braki na rynku procesorów wynikają z rosnącej popularności chmur obliczeniowych oraz z niespodziewanego wzrostu popytu na pecety. Analitycy spodziewają się, że po raz pierwszy od 2011 roku rynek pecetów doświadczy znaczącego wzrostu.
   Jednak nie wszyscy zgadzają się z Intelem. Jeszcze przed publikacją listu Swana na blogu jednego z brytyjskich producentów pecetów opublikowano wpis, w którym producent ten wini wyłącznie Intela za rynkowe problemy. Dowiadujemy się z niego, że wobec rosnącego zapotrzebowania na chmury obliczeniowe i centra bazodanowe Intel zmienił swoje priorytety i skupił się głównie na produkcji Xeonów, nie dbając o wyczerpujące się zapasy CPU dla pecetów. Wobec rosnącego zapotrzebowania na rynku komputerów osobistych oznacza to nie tylko niedobory, ale także wzrosty cen, które mogą utrzymać się jeszcze w pierwszym kwartale przyszłego roku.
   Niezależnie jednak od problemów z zaspokojeniem popytu, Intel ma się czym pochwalić. Nasz biznes bazodanowy wzrósł w drugim kwartale o 25%, a przychody z rynku chmur obliczeniowych zwiększyły się o 43% w pierwszym półroczu. Postępy na rynku pecetów są jeszcze bardziej zdumiewające, czytamy w liście Swana.
   Dobrą alternatywą dla pecetowych procesorów Intela mogą być kości AMD Ryzen, których ceny pozostają stabilne. Jednak nie wszyscy klienci dadzą się przekonać do zakupu kości AMD, więc producenci komputerów osobistych nie mają innego wyjścia jak poczekać, aż na rynek trafi wystarczająca ilość produktów Intela.

   « powrót do artykułu
×
×
 • Create New...