Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

tempik

Users
 • Content Count

  1263
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  32

Posts posted by tempik


 1. Godzinę temu, Rowerowiec napisał:

  Żyjemy teraz tyle czasu ile wypracowała ewolucja.

  Nie, no tak to było kiedyś. U HomoSapiens ok 30ki jest już punkt przegięcia i zaczyna się lądowanie. Jedni szybciej, inni wolniej, ale jednak. Ewolucja zaprogramowała nam, że po 30tce byle większy katar robi miejsce dla nowego pokolenia. No ale ktoś wymyślił antybiotyki i take tam i plan się sypnął.

  1 godzinę temu, Rowerowiec napisał:

  W ciągu kilkudziesięciu lat gigantyczne przeludnienie

  Długie życie raczej nie potęguje przeludnienia bo przecież starzy ludzie już nie rozmnażają się a zajmują przestrzeń i zasoby młodym :)

   


 2. 7 godzin temu, peceed napisał:

  Moja definicja inteligencji brzmiała, że jest to zdolność tworzenia i wykorzystywania modeli.

  Tworzenie modeli ściśle łącz się z wiedzą, a ta nie jest wymagana przez inteligencję, oczywiście jest z nią w symbiozie.

  Moja definicja wykluta na twojej brzmi, że inteligencja jest to zdolność wyboru właściwego modelu, swojego czy nie, nie ma znaczenia. Studiując na renomowanych uczelniach, zdobywając wiedzę, nie zwiększa się swojej inteligencji. Jej poziom wydaje mi się że jest stały (do początków starzenia mózgu oczywiście)


 3. Cała historia przypomina trochę historię najwyższej budowali świata, masztu radiowego w Konstantynowie.

  Jakby nie ruszali, nie próbowali remontować/malować do dziś by stał i można by się nim chwalić. Tak to czasami jest z remontami, miało być super a jest kicha. Konserwatorzy dzieł sztuki ostatnio też pokazują swoje umiejętności i fantazję :)

   

   


 4. 22 godziny temu, cyjanobakteria napisał:

  Moje aku OEM wytrzymało 12 lat. Nie wiem jak było wykorzystywane wcześniej, ale ja regularnie jeździłem 5x w tygodniu i prawie podwoiłem przebieg przez 3-4 lata. Po wymianie sprawdziłem datę produkcji na starym aku i była zgodna z datą rejestracji pojazdu (ten sam rok minus kilka miesięcy).

  No to mówisz o aku na jakim wyjechał z fabryki a ja o aku kupionym na wymianę oryginalnego. Fabryczny też u mnie wytrzymał 10 lat, a jak byłby od początku właściwie eksploatowany to pewnie do 12 też by dociągnął. Kolejne to były Bosh,centra,no name. Z różnych źródeł, wszystkie g... warte. Teraz mam jakiegoś japońca. Ten zapowiada się bardzo dobrze bo trzyma swoje parametry i deklarowany prąd rozruchu nawet na rozładowanym. Miłe zaskoczenie, tym bardziej że to aku z niższej półki i nie liczyłem na wiele.


 5. W dniu 25.11.2020 o 20:52, cyjanobakteria napisał:

  Nie widzę tego rozpadu, wręcz przeciwnie, rozpad się zatrzymał w miejscu :)

  to mogą być subiektywne odczucia i iluzja spowodowana stopniowym postępowaniem procesu. ja też jakoś nie zanotowałem spadku mocy i formy ale konkurując sam ze sobą w wieku 20lat raczej bym poległ :)

  W dniu 25.11.2020 o 20:52, cyjanobakteria napisał:

  Jedna runda na tydzień to tak na styk i po kilku miesiącach w zeszłym roku spadło napięcie do 12.45V, czyli około 80% pojemności. Lepiej nie schodzić poniżej tych wartości, więc doładowuje co kilka miesięcy.

  pierwsze widzę aż takiego pedanta w dbaniu o aku, no może poza sobą :D Ale nie łudź się, akumulatory oem są tak podłej jakości że i tak po 3latach same potrzebują defibrylacji. 

   


 6. 8 godzin temu, Kikkhull napisał:

  Aha, to może ci naukofcy wytłumaczą co zwalcza wirusa jak nie p-ciała. Jak osocze nie pomaga, to znaczy że byli błędnie zdiagnozowani, albo inny typ wirusa.

  to jest jak z wojną. Jak pożoga wojenna ogarnie np. miasto, powstaje chaos i anarchia a własne wojska zabijają wszystko w koło, nie wiadomo kto jest wróg a kto przyjaciel. Na takim etapie nikt raczej antyterrorystów nie wypuszcza do selektywnego wybijania tylko tych złych bo są mało skuteczni.

  Antyterroryści są bardzo skuteczni do gaszenia konfliktu który dopiero się zaczyna tlić. Przecież jak wstrzykniesz obce przeciwciała to te naprodukowane, własne, nie mają mózgu żeby pomyśleć "ok, zmiana wachty, idziemy do koszar" Zresztą jak w takich zniszczonych płucach nagle wszelkie patogeny by zniknęły to przecież płuc to nie uzdrowi, dalej będą wyglądać i funkcjonować jak miasto po dywanowych nalotach.

   

   

  • Upvote (+1) 1

 7. Godzinę temu, cyjanobakteria napisał:

  Ja naprawiam sam

  Ja też, i z tych samych powodów. Niewiele pozostało w moim wehikule śrub których nie odkręcałem, fabrycznie dokręcone pozostały tylko w części silnika, moście i wózku tylnego zawieszenia. Dlatego wiem że samochód starzeje się i umiera jak człowiek. Powoli,sukcesywnie i leżenie na kanapie czy stanie w garażu niewiele ten proces spowalnia. Koniec zawsze ten sam, złomowisko i recykling :)

   


 8. 15 minut temu, cyjanobakteria napisał:

  Samochód, który jeździ zużywa się bardziej, bo na wspomniane elementy działają dodatkowe siły, wibracje, wysoka temperatura, woda i tak dalej.

  wiadomo że tak, chodziło mi o to że silnik niepracujący też zaskakująco mocno się degraduje.

  18 minut temu, cyjanobakteria napisał:

  Mam smar kupiony tak z 10 lat temu i nadal ma właściwości takie, jak w pierwszym dniu.

  nawet nie pytam do czego jest ten lubrykant :) ale rozumiem że się ślizga. jedynie mam wątpliwości czym i jak dokładnie określiłeś wszystkie parametry tego smaru

  21 minut temu, cyjanobakteria napisał:

  Większość łożysk jest zamknięta, więc nic im nie grozi.

  raczej mało szczelnie, jeśli popowodziowe idą na złom to tym bardziej rzadsze powietrze tam dociera(para i tlen swoje robią)

  24 minuty temu, cyjanobakteria napisał:

  A nawet jak wymagają wymiany, to nowe łożyska to niewielki procent kwoty, jaka idzie na utrzymanie silnika.

  tutaj jest ból. łożysko parę zł, a rozebranie silnika czy skrzyni biegów i wprasowanie nowego 1k lub więcej...

  26 minut temu, cyjanobakteria napisał:

  Trzy lata to powiedzmy 30-45k km, czyli średnio pewnie 1/4 - 1/3 przewidywanego czasu życia pojazdu, ale nie wiem jaka jest teraz średnia w Polsce.

  oj chyba aż takiej rozpusty nie ma nawet na zachodzie, chyba koło 15 lat jest średnia dla złomowania.


 9. 15 minut temu, cyjanobakteria napisał:

  W nowoczesnym mieście samochód to głównie problemy z parkingiem, z przeglądami i dodatkowe koszty.

  Na wsi jest niewiele lepiej. abonamenty i usługi najmu to chyba najlepsza opcja, tylko że droga(puki co). Ale z tego co widzę jak kogoś stać to z chęcią korzysta(szczególnie lekarze i prawnicy u mnie w mieście). raz albo nawet 2 razy w roku zmiana samochodu, nie na lepszy, po prostu na inny bo się znudziło. zero dbania o ubezpieczenia,polisy,kradzieże,wartość rynkową,naprawy,samochód zastępczy. Wsiadasz i jedziesz a jak nie jedzie to dzwonisz i za 1h jedziesz innym.

  22 minuty temu, cyjanobakteria napisał:

  Bez przesady z tym wymianami w nieużywanym silniku.

  mając do wyboru samochód który stał na parkingu 3 lata i samochód który jeździł te 3 lata zdecydowanie wybrał bym 2 opcję. Korozja żre czy się stoi czy jedzie, guma twardnieje i pęka tak samo, wszelkie tworzywa sztuczne również. Silnik to nie monolit, kęs stali czy aluminium. masa gumowych rurek, plastikowych elementów,uszczelek, smarów w łożyskach, taki nieużywany silnik pojedzie, ale to już będzie tylko dobrze wyglądający staruszek :)

   


 10. 6 minut temu, radar napisał:

  Ach, no to już takie trochę wnikanie w nieistotne szczegóły.

  raczej to istotne jak przy kupnie dealer mówi że wozidło pali 2-3L/100 km, a okazuje się że w mieście pali 4-5L, a na autostradzie 7 czy 8.

  8 minut temu, radar napisał:

  Ale on pali cały rok. Ja tylko w drodze nad Bałtyk.

  ale to tylko wynika z tego że rzadko nad Bałtyk jeździsz, a nie  z tego że twoja hybryda potrafi nie palić po przekroczeniu tych teoretycznych 60km.

  18 minut temu, radar napisał:

  Przymus i kara. Zmieńcie za karę na elektryki, bo ekologiczne, ale stójcie potem godzine przy ładowarce, też za karę.

  ale ty przecież też tą karę chcesz sobie wymierzać, tylko że częściej bo mniejsze baterie :D

   


 11. Godzinę temu, Jajcenty napisał:

  albo o wiele efektywniejszy, wynajem

  dokładnie to samo miałem napisać

  39 minut temu, radar napisał:

  Nie wiem co to ma do rzeczy?

  pojedź 140km/h po autostradzie. Prąd z baterii zniknie po 20km, mały silnik spalinowy będzie już mocno obciążony i będzie pracował w zakresie bardzo nie EKO, dostaniesz sygnał z kokpitu że baterie nie są w tym momencie ładowane bo są braki mocy i cała para idzie na koła, nie ma siły jeszcze ładować. i po przyjeździe nad Bałtyk zdziwisz się że musisz wlać do baku więcej niż diesel jadący za tobą.

  Jak pojedziesz spokojnie te max 100km/h to momenty szybszej jazdy przy wyprzedzaniu obsłuży bateria, która następnie przy spokojnej jeździe, gdy silnik pracuje w najbardziej ekonomicznym zakresie obrotów doładuje się.

  dlatego trzeba być świadomym, że hybryda jest oszczędna przy odpowiedniej jeździe

   


 12. Godzinę temu, radar napisał:

  I dlatego my byśmy nie odpalali silnika spalinowego praktycznie wcale, z wyjątkiem wakacji/ferii/urlopów :)I dlatego właśnie plug-in, bo z gniazdka może (nie musi) być ekologicznie, ekonomicznie (pln/kWh)

  może  i być ekonomiczne, jeśli jest się świadomym i jeździ się delikatnie, nawet na autostradach(ale przy waszych przebiegach to słabo ekonomiczne :)).

  ale praktyczne?

  chcesz wozić codziennie ciężki silnik który chcesz "odpalać" raz w roku? gdzie tu sens i ekonomia? w nieużywanym silniku tak samo często będziesz musiał zmieniać olej, wszelkie paski. wszystkie elementy elastyczne w pompie paliwa,wody,zawieszenia silnika będą ulegały normalnej degradacji. Pełny elektryk, nawet z małymi bateriami wydaje mi się dużo sensowniejszy. A na ten jeden raz w roku przecież można zaplanować trasę przez całą Polskę z 2 dłuższymi postojami.

   


 13. W dniu 20.11.2020 o 19:14, radar napisał:

  To hybrydy plug-in powinny być dotowane najbardziej, bo i są najpraktyczniejsze

  Jakiekolwiek hybrydy nie są praktyczne, to zapchajdziury gdy nowa technologia nie jest jeszcze dojrzała. To że pod skorupą dalej siedzi silnik spalinowy, układ chłodzenia, wydech, klasyczna płyta podłogowa, powoduje że nie można zamontować dużych baterii. Ale niektórzy codziennie podjeżdżają zatankować za 50zł, dla nich pewnie nie będzie problemu codziennie, albo kilka razy dziennie wyciągać ciężkie kable, podłączać i ładować. Mnie zwyczajnie by się nie chciało.

   


 14. 8 godzin temu, peceed napisał:

  Znajomy przejechał 75 topowych specjalistów ( takich bardziej 500+  ;) ) i stwierdził, że absolutnie stracił jakikolwiek szacunek do tej grupy zawodowej.

  Niestety bylejakość jest wszędzie. Ja ostatnio od profesjonalnego oponiarza wyjechałem z niedokręconymi kołami. A wracając kupiłem próżniowo pakowanie mięso które było zepsute, a nie powinno być jeszcze przynajmniej tydzień.

  Co do lekarzy, to ci od pierwszego kontaktu dużej wiedzy nie muszą mieć. Wystarczy że jak kogoś boli klatka piersiowa to wystawią skierowanie do właściwej poradni.

  Specjaliści mając swoją wąską dziedzinę powinni ogarniać wszystko perfekcyjnie. Często jednak tak nie jest. W USA jest podobnie, a może i gorzej niż w Polsce. Zdarza się że kilkudziesięciu kolejnych specjalistów nie daje rady zdiagnozować boleriozy. Albo jak zdiagnozują jakaś chorobę to leczą ją jakimiś starymi metodami, mimo że od kilku lat są opracowane dużo skuteczniejsze metody.

  Najgorsze jest to że lekarze mają wielkie ego i uważają się za bogów. Jak np. przychodzę po receptę i chcę antybiotyk i to konkretny. Bo wiem który u mnie jest skuteczny i ma najmniej skutków ubocznych które niestety miewam,. To jest obraza majestatu i wielki foch.

  Przecież lekarz wie lepiej co na mnie działa. Do tego wie że mam infekcję wirusową patrząc mi głęboko w oczy

   


 15. 4 godziny temu, radar napisał:

  Ja niestety mogę potwierdzić i beztroskę i niewiedzę. Oczywiście generalizujemy, jest trochę lekarzy z misją, zainteresowanych pacjentem i douczaniem się nawet we własnym zakresie, różne specjalizacje etc., ale niestety większość taka nie jest.

  jeśli mówicie o lekarzach POZ to  owszem. Większość kończy się rozwijać z końcem studiów  i tą wiedzą już operuje do końca swojej praktyki. Jedyne zmiany jakie wprowadzają to jakieś pseudo-leki od sponsorów na błahe dolegliwości, gdzie można spać spokojnie na sponsorowanych wczasach  w tropikach nie martwiąc się że pacjent zejdzie.

  Lekarze kliniczni i specjaliści to zupełnie inna historia. Tutaj już trzeba być cały czas na bieżąco z badaniami a wiedzy nie czerpie się z ulotek.

   


 16. 12 godzin temu, peceed napisał:

  To klienci nie doładowują swoich samochodów odpowiednio często, dziwnie preferując wlewanie benzyny.

  ładowanie hybrydy ma niewielki wpływ bo przy tak małej pojemności baterii montowanych w hybrydach wystarczy to na przejechanie max kilkudziesięciu km. Zadaniem silnika elektrycznego w hybrydzie jest tylko podniesienie momentu obrotowego przy manewrach a przede wszystkim zmieszczenie się w kolejnej normie EURO w laboratorium.

  Już chyba nic nowego w silnikach spalinowych do osobówek nie będzie. Tylko szaleniec przy takich deklaracjach, z różnych stron dalej by inwestował w rozwój technologii


 17. 2 godziny temu, Jajcenty napisał:

  Znalazłem! kiedyś znajomy metalurg coś plótł o grzaniu promieniowaniem - przypomniałem sobie i znalazłem https://pl.wikipedia.org/wiki/Piec_łukowy

  To już trochę coś innego bo tu nie ma paliwa które spalasz. Ale wróćmy na Ziemię. Do grzania zacieru na bimber wystarczy jakaś biomasa, np. resztki z produkcji. a do mobilnych zastosowań to sie nie nadaje

  1 godzinę temu, 3grosze napisał:

  Już od drugiego usera dostał kosza. Ciekawe kto będzie następny?;)

  spokojnie, każda potwora znajdzie swojego amatora :D

   


 18. 1 godzinę temu, peceed napisał:

  Aby nie bawić się w szlifowanie, tylko od razu zrobić dobrze. Nawet w wypadku luster segmentowych można by stworzyć wielką paraboloidę i dopiero potem pociąć na segmenty

  no właśnie, nie od parady szyby robi się wylewając szkło do wanny z płynną cyną, powstaje idealnie płaska powierzchnia. Ale może ta "idealność" nie jest taka idealna i może wprowadza zanieczyszczenia. Być może tą metodą nie da się uzyskać gładkości jak przy polerowaniu czyli niedoskonałości tylko na wysokość kilku warstw atomów

  • Upvote (+1) 1

 19. 11 godzin temu, Jajcenty napisał:

  No tu to się najlepiej spisują elektrownie szczytowo pompowe.

  owszem, jak są warunki to nie ma nic lepszego.

  11 godzin temu, Jajcenty napisał:

  Opalanie kotłów masowca sproszkowanym metalem ma rzeczywiście zaletę bardzo niskiej emisji. Ja bym opalał prętami magnezowymi - dużo ciepła, nie ma problemu ze spalinami - sam pył tlenku magnezu.

  Ja tu widzę same problemy:

  1. wartość opałowa - wodór 140 MJ/kg, ON 46 MJ/kg, a żelazo? tylko 5 MJ/kg.  To suche, krowie łajno ma 15 MJ/kg :)  może w tym kierunku lepiej iść?

  2. ogień ze spalania metalów to zupełnie co innego niż to co mamy dotychczas. Wszystko co palimy łącznie z węglem jest spalaniem gazów czy oparów. przy metalach tego nie ma, trzeba pewnie nieźle kombinować żeby ciepło spalania przenieść na klasyczny kocioł. Jak ktoś ma ochotę to może przetestować problemy takiego spalania podgrzewając czajnik z wodą na stosie zimnych ogni :D

   

×
×
 • Create New...