Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Naukowcy z Genewskiej Szkoły Biznesu opracowali wzór na idealną żonę. Stwierdzili, że narzeczona powinna być 5 lat młodsza oraz inteligentniejsza od swego wybranka oraz pochodzić z tej samej grupy kulturowej. Spełnienie wszystkich wymogów aż o jedną piątą zwiększa szanse na długie i szczęśliwe pożycie.

Wyniki szwajcarskiego studium opublikowano w European Journal of Operational Research. Poszukując czynników najważniejszych dla udanego związku, jego autorzy zbadali 1074 pary w wieku od 19 do 75 lat. To dzięki temu stwierdzili, że kobieta powinna być o co najmniej 27% bardziej inteligentna od mężczyzny. Co więcej, ona powinna ukończyć studia, a on nie. Poślubienie osoby po rozwodzie zmniejszało szanse na małżeński błogostan.

Jeśli ludzie zastosują się do tych wytycznych wyboru partnera, mogą o 20% zwiększyć swoje szanse na szczęśliwe i udane małżeństwo – zaznacza szef ekipy badawczej Nguyen Vi Cao.

Zespół bazował na próbie 1074 par. Postanowiono stworzyć zoptymalizowany model, działający na zasadzie centralnej agencji matrymonialnej. Szwajcarzy oceniali funkcjonowanie wszystkich możliwych "kombinacji" kobiet i mężczyzn, biorąc pod uwagę ich wiek, wykształcenie, pochodzenie etniczne oraz historię rozwodów. Wyniki pokazały, że w wielu przypadkach obecny stan małżeński/partnerski lokował się o wiele poniżej społecznego optimum. Przemieściliśmy do nowego związku, który miał, wg nas, większe szanse na przetrwanie, ok. 68% jednostek (7 osób na 10). Na podstawie wyboru nowych partnerów wypracowaliśmy ostateczne optymalne rozwiązanie [...].

Psycholog kliniczny Linda Blair uważa, że istnieją powody ewolucyjne, dla których inteligentne kobiety stanowią gwarancję szczęśliwego związku. Cofając się do czasów prehistorycznych, kobiety musiały więcej zainwestować w związek niż mężczyźni, ponieważ panowie są biologicznie zaprogramowani na rozsiewanie swoich genów. Chcąc nie chcąc, panie skupiały więc swoje zdolności intelektualne na podtrzymywaniu więzi.

Inni specjaliści nie zgadzają się z tą opinią i podkreślają, że związek jest przede wszystkim partnerstwem z podobnym układem i nakładem sił, cech oraz obowiązków, a wyniki Genewskiej Szkoły Biznesu to wyłącznie statystyka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Według moich badań statystycznych ja i mój pies mamy średnio po 3 nogi kiedy idziemy na spacer, przy czym wariancja wynosi dokładnie 1 nogę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kobieta powinna być o co najmniej 27% bardziej inteligentna od mężczyzny.

 

Jeśli mężczyzna będzie miał IQ na górnej granicy przeciętności czyli 124 przy odchyleniu standardowym 24, to jego żona powinna mieć IQ > 157,5

 

Jeśli kobieta posiada iloraz inteligencji 148 (czyli minimum pozwalające dostać się do Mensy) to jej mężczyzna powinien mieć IQ < 116,5

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Inni specjaliści nie zgadzają się z tą opinią i podkreślają, że związek jest przede wszystkim partnerstwem z podobnym układem i nakładem sił, cech oraz obowiązków, a wyniki Genewskiej Szkoły Biznesu to wyłącznie statystyka."

 

We mnie też te badania budzą wątpliwości, ale za to "inni specjaliści" - pewność, że w tym przypadku doszło do przerostu ideologii nad nauką - niektórym wszystko, co przeczy absolutnej równości wyda się wątpliwe.

 

Moje uwagi do badań:

1. Jak zmierzyć szczęśliwość związku?

2. Statystyka odpowie tylko na te pytania, które się postawi - zestaw przebadanych czynników zależy do pomysłowości badacza, więc wskazanie najważniejszych zawsze jest obciążone klauzulą "spośród badanych"

3. To co? Zamiast szukać znajomości i poznawać ludzi powiniennem wypełnić ankietę i komputer znajdzie idealną partnerkę?

Znam doświadczenie, gdzie zastosowanie zasłyszanych sposobów na trwałość związku (opartych na podobnych statystykach) było jednym z ostatnich gwoździ do trumny tegoż. Oto dlaczego trzeba być ostrożnym z przekładaniem nowinek naukowych na życie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...