Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Ośmiornice z gatunku Amphioctopus marginatus zbierają z dna połówki skorup orzechów kokosowych, by przykryć się nimi, gdy tylko poczują się zagrożone. To pierwszy, w dodatku sfilmowany, przypadek wykorzystania narzędzi przez bezkręgowce (Current Biology).

Zachowanie ośmiornicy było zupełnym zaskoczeniem – opowiada Julian Finn, biolog morski z Muzeum Wiktorii w Melbourne, autor filmu, na którym widać, jak co najmniej jeden osobnik wykonuje swój "taniec" z łupinami u wybrzeży Indonezji.

Indonezyjczycy, który mieszkają w nadmorskich wioskach, często wrzucają skorupy kokosów do wody. Gdy ośmiornicom uda się jakąś znaleźć, odwracają ją pustą stroną ku górze, wchodzą do środka i moszczą się wygodnie, wystawiając na zewnątrz tylko dyndające ramiona. Następnie wyprężają je i na takich miniaturowych "nóżkach" drobią po dnie. Jeśli zwierzę się czegoś przestraszy, chowa się pod skorupą. Czasem wykorzystuje dwie połówki, uzyskując coś w rodzaju zamykanych szczęk.

Finn sądzi, że ośmiornice od setek lat umieją spożytkować w ten sposób opuszczone muszle małży, ale dopiero niedawno odkryły, że połówki kokosów są lżejsze i wygodniejsze od nich.

Wg Australijczyka, zachowanie ośmiornic można uznać za posługiwanie się narzędziami z kilku względów. Skorupy nie stanowią bowiem stałych domków, jak ma to np. miejsce u pustelników, ale coś, co nada się do wykorzystania w przyszłości. Poza tym tego typu zachowanie jest kosztowne energetycznie i z pewnością zwiększa niekiedy ryzyko ataku ze strony drapieżników. Na razie nie wiadomo, czy Amphioctopus marginatus uczą się używania kokosów od siebie nawzajem, czy też raczej opanowują tę sztukę samodzielnie w każdym z zaobserwowanych przypadków.

Share this post


Link to post
Share on other sites

faza. ponoc gdyby na ziemi nei bylo tyle suchego ladu, to najprawdopodobniej glowonogi by rzadzily swiatem, najszybciej rozwinely inteligencje pozwalajaca na stworzenie cywilizacji (fizyczne wymogi w zasadzie maja spelnione - moze i nie maja np kciuka przeciwwstawego, ale za to substytut macek).

oraz jesli to zostalo nagrane, to czy filmik zostal opublikowany na necie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Kopalni była kiedyś notka o badaniach nad głowonogami. Wnioski były takie, że to szczwane bydlątka, ale pozbawione cech indywidualnych. Nie wiem jakie wyrosłyby z tego cywilizacje - superinteligentne ławice? Wodne roje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W laboratorium mieli ośmiorniczki i robili na nich testy - sprawdzali czy umiały swój kamuflaż dopasować do czarno-białego wzoru na dnie akwarium... i z tego co pamiętam całkiem nieźle im to wychodziło :D

 

Czyli.. chyba da się trzymać ośmiornice w akwarium - tylko pewnie jest to na tyle mało popularne, że nigdzie do kupienia ośmiornicy akwariowej nie znajdziesz :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od lat współpracując naukowo z biologami wcale nie jestem zaskoczony wysoką inteligencją ośmiornic. Ja się wręcz dziwię zaskoczeniu tych badaczy.

Pewien biolog opowiedział mi ciekawą historię. W pomieszczeniu trzymano w jednym akwarium ośmiornicę, a w drugim rybki (spora odległość). Pewnego dnia okazało się, że rybki zniknęły. Dochodzenie wykazało, że ośmirnica wyszła ze swojego akwarium, wyłapała rybki w drugim akwarium i wróciła do swojego akwarium. I po co tu dowód narzędzi na inteligencję ośmiornic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szkoda, że ci Twoi koledzy nie napisali (przynajmniej tak wnioskuję z Twojej wypowiedzi) na temat chociaż prostego listu do redakcji jakiegoś czasopisma. Strach pomyśleć, ile interesującej wiedzy marnuje się w ten sposób i zamiast dotrzeć do ogółu środowiska naukowego, krąży co najwyżej jako anegdotka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokładnie. A potem mythbusters biorą to na warsztat i okazuje się, że "mit obalony". Tak jak z tym wciąganiem pod pociąg przez podmuch powietrza (pamiętacie tego niewidomego chłopaka w warszawskim metrze? było głośno w radiu...).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...