Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Opera zmodyfikowała swoją przeglądarkę tak, że niemożliwe jest już zastosowanie obejścia, które pozwalało obywatelom Chin na łączenie się z witrynami blokowanymi przez państwowy Wielki Firewall. Wcześniej osoby korzystające z Opery Mini mogły np. łączyć się z Facebookiem, gdyż ruch szedł przez serwery Opery. To spowodowało, że Opera Mini cieszyła się popularnością w Chinach.

Opera potwierdziła, że od 20 listopada chińscy użytkownicy międzynarodowej wersji Opery Mini mają możliwość zaktualizowania przeglądarki tylko do chińskiej wersji. "Różnica pomiędzy wersją chińską i międzynarodową jest taka, że ta pierwsza łączy się z serwerami na terenie Chin... korzyściami z takiego rozwiązania są wyższe prędkości połączeń, niższe koszty i większa wygoda" - oświadczyła Opera.

Firma nie chciała dyskutować o tym, co było przyczyną podjęcia decyzji o odebraniu Chińczykom możliwości korzystania z międzynarodowej wersji Opery Mini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pewnie kwestie polityczne zawinily, rzad chin po cichu sie odezwal do ludzi od opery, aby zablokowali obejscie, bo costam. a opera ani sama sie do teog nie rpzyzna, ani nie wyda rzadu chin, bo costam.

ale czy nie da rady chinczykom i tak uzywac proxy? wiem, ze mnostwo stron wykrywa 'anonimow' i blokuje im dostep, ale mimo to, czy chinczycy wtedy nie beda mogli korzystac z wiekszej czesci internetu, niz im pozwala na to panstwo?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest derobert

opera i tak jest dziadowska więc nie wiem po co w ogóle ktoś chciałby to instalować 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sylkis: pewnie tak, sami z siebie przecież tego nie wymyślili

@kocurxtr: to niewiele programów zostanie jak zaczniemy bojkotować producentów, co to "nieładnie" postępują. W ogóle niewiele produktów zostanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy Chińczycy nie wiedzą o programach jak "hotspot shield" czy "psiphon" ? Skoro opera cieszyła się tak dużym zainteresowaniem to chyba zdają sobie sprawę, że wszystko da się obejść. Jakby nie patrzeć powinni być jednymi z najbardziej zainteresowanych. Druga kwestia która mnie ciekawie, to czym musiały Chiny zagrozić Operze, której szefostwo chyba mógło przewidzieć masowe odejście od swojej przeglądarki...

 

A tak przy okazji to witam, bo to mój pierwszy post na forum ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czym musiały zagrozić? Wystarczyło, że zagroziły odcięciem zagranicznych serwerów Opery Mini. Już by było po ptokach.

Inteligentne osoby zapewne zorientowały się zawczasu, że lokalne serwery będą filtrowane i zrezygnowały z aktualizacji (jak rozumiem z kontekstu, poinformowano wcześniej, że będzie zmiana serwerów). Zatem zapewne nadal mogą cieszyć się dobrodziejstwem omijania chińskiej blokady.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mariusz Błoński: ale tu chodzi o działania totalitarnego państwa przeciwko  wolności , a nie o nieładne praktyki marketingowe. Dlatego uważam, że nie wolno pozostać obojętnym... nie w takiej kwesti... gdyby tak było, dalej mielibyśmy komunę...

pozdro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@derobert: a jaka przeglądarka mobilna jest wg ciebie lepsza ?

I jaka przeglądarka desktopowa lub mobilna najlepiej wspiera standardy wg ciebie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...