Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Chłodzące wulkany

Recommended Posts

W Nature Geoscience ukazał się artykuł, którego autorzy dowodzą, że w ciągu ostatnich 450 lat duże erupcje wulkaniczne prowadziły do tymczasowego obniżenia temperatury planety. W XX wieku efekt ten został przed nami ukryty przez ogólny wzrost temperatur.

Na przykład w roku 1815 doszło do wielkiego wybuchu indonezyjskiego wulkanu Tambora, a rok 1816 przeszedł do historii pod nazwą "Roku bez lata". Zanotowano wówczas obniżenie się temperatur i znaczny spadek plonów zbóż w Europie i Ameryce Północnej. Wnioski takie zostały potwierdzone przez badania pierścieni wzrostowych drzew.

To bardzo ważne badania, gdyż pokazują, w jaki sposób klimat tropikalny reaguje na siły zmieniające poziom nasłonecznienia - mówi Rosanne D'Arriego, szefowa zespołu badawczego.
Dowody na spadek temperatury znaleziono też w rafach koralowych i lodowcach na całym świecie. Okazuje się, że niższe temperatury mogą utrzymywać się całymi latami.

Z badań zespołu D'Arriego wiadomo też, że w 1809 roku doszło do wielkiej erupcji w tropikach. Z kolei po eksplozji Tambory przez trzy lata średnie temperatury były aż o 0,85 stopnia Celsjusza niższe, niż przed tym wydarzeniem. Z kolei w roku 1731 temperatura spadła o 0,90 stopnia Celsjusza. Zdaniem uczonych miało to związek albo z erupcją wulkanu Lanzarote (Wyspy Kanaryjskie) albo Sangay (Ekwador).

Co więcej, okazuje się, że obszary na wyższych szerokościach geograficznych mogą być bardziej wrażliwe na skutki wybuchów wulkanów, niż tropiki. Zaobserwowano na nich bowiem znacznie bardziej dramatyczne zmiany niż w obszarach znajdujących się bliżej równika. To z kolei możemy odnieść do obecnej sytuacji klimatycznej. Wielu specjalistów ostrzega bowiem, że ocieplanie klimatu będzie miało większy wpływ na obszary położone bliżej biegunów niż bliżej równika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo, bardzo mocna odpowiedź na hipotezy o antropogennym pochodzeniu efektu cieplarnianego. Wszyscy skupiają się na CO2, a wygląda na to, ze znacznie istotniejszym składnikiem wyrzucanym przez wulkany są po prostu pyły i inne substancje zasłaniające światło słoneczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te ostatnie zimne dni to na pewno kwestia kryzysu - przemysł spowolnił, mniej CO2 poszło do atmosfery i od razu widać efekty ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo, bardzo mocna odpowiedź na hipotezy o antropogennym pochodzeniu efektu cieplarnianego.

 

Artykuł o wpływie historycznych erupcji wulkanicznych na strefy leżące na niskich szerokościach geograficznych (i to jest jedyne novum, bo wpływ aerozoli wulkanicznych na klimat to sprawa znana od co najmniej kilkudziesięciu lat). Wyjaśnij mi, jakim cudem ma być "odpowiedzią" na teorię "antropogennego pochodzenia efektu cieplarnianego" (NB powinieneś raczej napisać 'globalnego ocieplenia spowodowanego antropogennymi emisjami gazów cieplarnianych')?

 

Wszyscy skupiają się na CO2, a wygląda na to, ze znacznie istotniejszym składnikiem wyrzucanym przez wulkany są po prostu pyły i inne substancje zasłaniające światło słoneczne.

 

Znacznie istotniejszym składnikiem wyrzucanym przez wulkany. Nie "znacznie istotniejszym składnikiem emitowanym do atmosfery w ogóle", ani nawet nie "znacznie istotniejszym składnikiem mającym wpływ na klimat". Efekt erupcji Pinatubo z 1991 (jednej z największych, jeśli nie największej erupcji wulkanicznej XX wieku) na klimat trwał zaledwie kilkanaście miesięcy.

 

Te ostatnie zimne dni to na pewno kwestia kryzysu - przemysł spowolnił, mniej CO2 poszło do atmosfery i od razu widać efekty

Nie. Te ostatnie zimne dni to efekt napływu mroźnego powietrza arktycznego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wyjaśnij mi, jakim cudem ma być "odpowiedzią" na teorię "antropogennego pochodzenia efektu cieplarnianego" (NB powinieneś raczej napisać 'globalnego ocieplenia spowodowanego antropogennymi emisjami gazów cieplarnianych')?

Wprowadza dodatkowy, istotny czynnik. Jeśli coś może wpłynąć na pogodę na przestrzeni paru lat, to nie jest to drobiazg.

Nie. Te ostatnie zimne dni to efekt napływu mroźnego powietrza arktycznego.

Tylko udajesz, że nie dostrzegłeś żartu, czy po prostu musiałeś się czepić dla rozrywki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wprowadza dodatkowy, istotny czynnik.

...o którego istnieniu wiadomo od dawna.

 

Jeśli coś może wpłynąć na pogodę na przestrzeni paru lat, to nie jest to drobiazg.

Nie jest to drobiazg, to prawda... ale nie jest to też "bardzo mocna odpowiedź na hipotezy o antropogennym pochodzeniu efektu cieplarnianego".

 

Dużych erupcji wulkanicznych zdarza się raptem kilka na stulecie, a ich efekty są przejściowe.

 

Tylko udajesz, że nie dostrzegłeś żartu, czy po prostu musiałeś się czepić dla rozrywki?

 

Widziałem jeszcze bardziej absurdalne tezy wypowiadane całkowicie na serio. Że np. ostatnie mrozy są spowodowane niską aktywnością słoneczną, albo świadczą o zbliżającym się zlodowaceniu. Poziom ludzkiej ignorancji jest tak wysoki, że trudno się poznać na "żartach".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dużych erupcji wulkanicznych zdarza się raptem kilka na stulecie, a ich efekty są przejściowe.

Niech będzie pięć erupcji, z których każda oddziałuje wyraźnie na pogodę przez jeden rok. Masz już z tego 5% czasu, w którym wulkan ma istotny wpływ na klimat. Nie tak znowu mało.

 

Natomiast w rozpoznawaniu żartów bardzo pomocne są emotikonki.

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...