Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Czy czynnikiem determinującym szybkość starzenia się jest... węch? Hipoteza taka brzmi dość egzotycznie, ale taki właśnie wniosek można wysnuć z najnowszych badań.

Autorami odkrycia są badacze ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Saint Louis. Naukowcy, prowadzeni przez dr. Kerry'ego Kornfelda, pracowali nad wyjaśnieniem fenomenu znaczego wydłużenia życia zwierząt dzięki wprowadzeniu tzw. restrykcji kalorycznej, czyli radykalnego obniżenia wartości energetycznej przyjmowanego pokarmu. Dzięki eksperymentom na modelowych organizmach, nicieniach z gatunku Caenorhabditis elegans, badacze zaobserwowali, że ten sam efekt można osiągnąć dzięki zastosowaniu leku blokującego u robaków zmysł węchu. 

Amerykanie już trzy lata temu dostrzegli, że jeden z leków przeciwdrgawkowych, etosuksimid, powoduje u zwierząt wydłużenie życia. Dotychczas nie było jednak jasne, w jaki sposób preparat wywołuje ten efekt. Kolejne eksperymenty, których wyniki prezentuje czasopismo PLoS Genetics, przyniosły rozwiązanie tej zagadki.

Zauważyliśmy, że leki blokują w głowie robaka neurony odpowiedzialne za wykrywanie związków chemicznych w otoczeniu - neurony te pełnią u robaka funkcję podobną do nosa, tłumaczy dr Kornfeld. Podobnie jak nicienie dojrzewające w środowisku o obniżonej zawartości pożywienia, robaki poddane działaniu przeciwdrgawkowego etosuksimidu żyły dłużej. Ale te robaki jadły mnóstwo pożywienia. Sugeruje to, że zdolność do zmysłowego wykrywania pokarmu jest kluczowa dla kontrolowania ich metabolizmu i długości życia.

Gdy nicień wykrywa duże ilości pokarmu w swoim otoczeniu, jego metabolizm szybko dostosowuje się do korzystnych warunków. Cały organizm zwierzęcia przestawia się w tryb szybkiego pobierania pokarmu, szybkiego wzrostu i szybkiego starzenia, tłumaczy badacz. Liczne eksperymenty pokazały także, że w sytuacji, gdy pożywienia jest znacznie mniej, organizm zaczyna oszczędzać energię, dzięki czemu wolniej się "zużywa", czyli starzeje. 

Mechanizm działania etosuksimidu opiera się na wywołaniu efektu identycznego z konsekwencjami jednej z mutacji zidentyfikowanych u niektórych przedstawicieli C. elegans. Polega on na ograniczaniu aktywności części neuronów odpowiedzialnych za identyfikację substancji chemicznych w otoczeniu, czyli prymitywną formę węchu. Na razie nie wiadomo jednak dokładnie, w jaki sposób lek, stosowany m.in. w leczeniu objawów padaczki, wiąże się z komórkami nerwowymi i blokuje ich aktywność. Nie jest także do końca jasne, dlaczego dochodzi do zmian w metabolizmie zwierzęcia i wydłużenia czasu życia. 

Pomimo wielu niewiadomych, trzeba przyznać, że wyniki podawania preparatu są imponujące. Robaki poddane jego działaniu żyją nawet o 29 procent dłużej. Ponieważ metabolizm prostego nicienia oraz człowieka jest zadziwiająco podobny, istnieje duża szansa, że podobny efekt można uzyskać także u ludzi. Ewentualne potwierdzenie tej tezy będzie jednak wymagało przeprowadzenia wielu badań.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Percepcja rzeczywistości przekłada się na realne sygnały rozsyłane za pośrednictwem układu nerwowego po całym ciele. Najlepszym przykładem jest stres. Kiedy się stresujesz osłabiasz funkcjonowanie układu odpornościowego, trawiennego i wielu istotnych dla życia i rozwoju procesów. Miliardy komórek w twoim ciele współpracuje ze sobą, a ich działania są koordynowane właśnie poprzez układ nerwowy. Cieszy mnie fakt, że kolejne odkrycia potwierdzają wpływ czynników informacyjnych przetwarzanych w układzie nerwowym na funkcjonowanie żyjących organizmów. Organizmy nie są tylko kupą trybików z DNA. A o tym, że aktywność genów jest regulowana przede wszystkim właśnie przez informacje dopływające do komórek to już nie wspomnę :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mnie tylko jedno ciekawi... czy podobne wyniki aby na pewno przyniósłby eksperyment, w którym zablokowanoby węch inną metodą, np. przez knockout genu dla tego samego białka, które jest przez lek blokowane? Nie można wykluczyć, że lek działa także ubocznie na inny, nieznany jeszcze receptor u robaków, i tak naprawdę wcale nie chodzi w tym wszystkim o węch. Kiedy czytałem artykuł źródłowy, sam się nad tym zastanawiałem. Warto by było to sprawdzić. Chociaż w sumie ta mutacja, o której jest wspomniane, jest dość przekonująca... Ciekawe, co przyniosłyby testy na ludziach :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podobno nasze pięć zmysłów najbardziej "zużywa" naszą energię - gdyby je "wyłączyć" ludzie żyli by dłużej. Ale co to za życie  :D

 

Odnośnie metabolizmu - czyli jeśli ktoś ma szybki metabolizm (a więc z reguły są to ludzie szczupli) teoretycznie powinien żyć krócej niż ktoś o zwolnionym metabolizmie (z reguły grubsi lub otyli), gdyby nie fakt, że wśród tych drugich często występują choroby związane z nadwagą, prowadzące nierzadko do śmierci. I tak źle, i tak niedobrze  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Miliardy komórek w twoim ciele współpracuje ze sobą, a ich działania są koordynowane właśnie poprzez układ nerwowy.

 

A to coś nowego. Może układ nerwowy i komórki są koordynowane przez coś innego np: PM

Share this post


Link to post
Share on other sites

A to coś nowego. Może układ nerwowy i komórki są koordynowane przez coś innego np: PM

U Ciebie na pewno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...