Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
kristov007

Predkosc maksymalna...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

 

Od dawna zastanawiałem sie jaka jest w ogole predkosc maksymalna materii (czasteczek) w jakim kolwiek srodowisku np. kosmosie, oczywiscie jezeli by rozpedzic jakas materie do predkosci swiatla to czy mozna by rozpedzic ją jeszcze??? z gory dziekuje za wszelkie odpowiedzi i linki moga byc w innym jezyku, pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjmuje się, iż prędkość rozchodzenia się fali elektromagnetycznej w próżni jest maksymalną prędkością we wszechświecie. Aczkolwiek prowadzi się eksperymenty, opierające się na pewnym tunelowaniu, które teoretycznie pozwalają bodajże fotonom nadać większą prędkość (tzn one pędzą z tą samą prędkością, ale w innym wymiarze).

.

Jest również koncepcja hipotetycznych cząstek tachionów, które rzekomo mogą poruszać się z prędkością 5c, ale to już musisz zweryfikować w źródłach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tzn one pędzą z tą samą prędkością, ale w innym wymiarze).

W czwartym? ;>

 

Kristov007 - poszperaj w starych tematach KW, trochę dyskusji na tego typu tematy było ;) Dziś przyjmuje się, że cząstki posiadające masę nie mogę osiągnąć prędkości światła (co zresztą widać na przykładzie akceleratorów cząstek elementarnych - zawsze będzie to 99.99...% prędkości światła). Nie liczę oczywiście takich dziwadeł, jak tunelowanie, latanie na skróty przez tunele czasoprzestrzenne itp.

 

Neutrina poruszają się bardzo szybko, a materia jest dla nich prawie przezroczysta. Ktoś wie, z jaką dokładnie prędkością się poruszają (sugerowano, że mogą mieć v=c, ale skoro dowiedziono, że mają masę, to raczej "latają" wolniej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w którym, pamiętam tyle z tej dyskusji, że miało to polegać na zakrzywieniu czasoprzestrzeni - może źle to zinterpretowałem :) W każdym razie wniosek jest taki, iż cząstka nie osiąga większej prędkości, jedynie skraca sobie drogę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo wszystkim bioracym udział w temacie za poswiecenie czasu i odpowiedzenie na moje pytanie. Poszperałem troche na temat neutrin i teoretycznych tachionow i musze przyznac ze temat ow wciag mnie coraz bardziej. Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...