Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Czy niedźwiedzie polarne czeka eksmisja?

Recommended Posts

Czy niedźwiedzie polarne czeka przeprowadzka na drugi koniec globu? Takie rozwiązanie przedstawiono jako możliwy sposób walki z efektami postepującego gwałtownie ocieplenia klimatu. Opinie środowiska naukowe są, jak nietrudno przewidzieć, mieszane.

Autorami kontrowersyjnej publikacji, której celem było podsumowanie pojawiających sie ostatnio pomysłów na ratowanie zagrożonych gatunków, są: pracująca dla Uniwersytetu Notre Dame Jessica J. Hellman oraz Jason S. McLachlan i Mark W. Schwartz z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Jak tłumaczy Hellman, To ostateczna rozgrywka. Wpływ klimatu na zwierzęta stał się wyraźny. Nadszedł czas, by zdecydować, czy zamierzamy coś zrobić. Redukowanie [emisji] dwutlenku węgla jest istotne, lecz możliwe, że musimy wkroczyć do akcji i interweniować.

Niektórzy badacze proponują, aby niedźwiedzie polarne, obecnie zagrożone wyginięciem ze względu na coraz szybszy zanik pokrywy lodowej na Arktyce, przenieść na Antarktydę lub w rejony wysokogórskie, gdzie klimat byłby dla zwierząt bardziej sprzyjający. Na tym jednak nie koniec. Niektórzy badacze proponują także "wielkie przenosiny" innych zwierząt, np. transport osobników niektórych afrykańskich gatunków na amerykańską prerię. Pomysł, jeszcze niedawno uważany za szalony, dziś zyskuje poparcie. Powód tej zmiany jest oczywisty: wymieranie gatunków jest dziś najprawdopodobniej stukrotnie szybsze, niż kiedykolwiek w historii Ziemi.

Ideę "wspomaganej migracji", jak określają projekt specjaliści, wspiera australijski ekolog Hugh Possingham. Badacz zamieścił w jednym z ostatnich numerów czasopisma Science artykuł przedstawiający analizę zysków i możliwego ryzyka związanego z realizacją pomysłu. Jego zdaniem należy przeprowadzić szczegółową analizę sytuacji, a następnie zidentyfikować te spośród zagrożonych gatunków, które powinny zostać przesiedlone w inne rejony Ziemi.

Nie wszyscy naukowcy podzielają ten optymizm. Jednym ze zwolenników ostrożnego działania jest sam autor wspomnianego na początku dokumentu, Jason McLachlan. Zapytany o zuchwałe pomysły kolegów odpowiada: Myślę, że to zły pomysl. Istnieje milion przypadków wprowadzenia w dobrej intencji gatunków, które spowodowały różnego rodzaju szkody.

Wspomniany na początku niedźwiedź polarny jest doskonałym przykładem organizmu, którego wymuszona migracja mogłaby spowodować katastrofę ekologiczną. Jak tłumaczy Steven Amstrup, ekspert zajmujący się badaniem tych zwierząt, zamieszkujące Antarktydę pingwiny i foki nie są przystosowane do [walki z] lądowymi drapieżnikami. Jego zdaniem, próba transportu niedźwiedzi na najzimniejszy z kontynentów byłaby jedynie chwilowym rozwiązaniem, które z czasem doprowadziłoby do dalszego pogorszenia sytuacji.

Zwolennicy kontrowersyjnego pomysłu odpowiadają na te zarzuty. Przekonują, że przenoszone gatunki byłyby dokładnie selekcjonowane, a sama procedura byłaby przeprowadzana bardzo ostrożnie. Proponują także, by każde przenosiny były poprzedzone wstępnym uwolnieniem niedużej liczby osobników i obserwacją efektów eksperymentu.

Nawet to nie przekonuje jednak McLachlana, który sądzi, że realizacja tej idei mogłaby zaowocować rozwojem sytuacji, w której przenoszenie kolejnych organizmów odwróciłoby uwagę ludzkości od źródła problemu, czyli stopniowego niszczenia środwiska naturalnego.

Wszystko wskazuje na to, że spór trwa, a zawarcie porozumienia nie będzie łatwe. Szkoda jedynie, że czas nieubłaganie ucieka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z opozycją - to bardzo kiepski pomysł, chyba ze misie na Antarktydzie będą mieszkać w klatkach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

niestety człowiek/ludzie mają to do siebie,że tylko i wyłącznie problem widzą i nic  z tym nie robią.  Według mnie skończy się na gadaniu, wielkich pomysłach bla bla bla ... zero działania. Wszystkie organizacje zabiorą się do roboty dopiero wtedy gdy będzie za późno ...  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szkoda jedynie, że czas nieubłaganie ucieka...

 

szybciej, szybciej,... przywróćmy do życia wszystkie dinozaury, Ziemia ich potrzebuje... my ich potrzebujemy ...

 

SZYBKOOOOOOO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wybierajmy - chcemy ratować niektóre gatunki pingwinów, czy niedźwiedzie polarne? Nawet, gdyby je przenieśli na południe, to znowu co? Pingwiny na północ??? Są (pingwiny) bezradne na lądzie, a misie polarne to drapieżniki przecież.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale przecież nikt nie mówi o poświęcaniu kogoś. Dokładnie rozumiem co miał na myśli dirty. Przeprowadzanie czy nie przeprowadzanie takich misiów to nie jest kwestia poświęcenia ich czy nie poświęcenia. To raczej kwestia tego czy ludzie zdecydują się ingerować w naturę tak poważnie czy też nie. Jeśli misie mają wyginąć z powodu ocieplenia klimatu to wyginą z naturalnej przyczyny, tak jak setki innych gatunków na ziemi, gdzie już wiele razy dochodziło do zmian klimatu drastycznych w skutkach dla wielu gatunków. Pytanie czy ludzie powinni się do tego mieszać? O ile oczywiście sami nie są bezpośrednią przyczyną dziesiątkowania jakichś zwierzaków. No i tu jest kwestia sporna. Czy np ocieplenie klimatu to w 100% wina ludzi? Jest wielu poważnych naukowców którzy temu zaprzeczą i twierdzą że to naturalny proces, a jeśli tak to dlaczego mielibyśmy się mieszać do misiowych problemów. Czy one też nam pomogą kiedy będziemy w potrzebie  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest tymeknafali
Przekonują, że przenoszone gatunki byłyby dokładnie selekcjonowane, a sama procedura byłaby przeprowadzana bardzo ostrożnie.

Zabawa w Pana Boga... ten misio przeżyje i będzie tępił pingwiny, a ten nie...

a ja poprę dirtym. po co nam misie i pingwiny?0pożytku
A po co nam Ty? Gdybym tak poświęcił Ciebie dla własnego dobra?

Patrząc Antyszwedzie z twojego punku widzenia i myślenia, to mikroos ma rację, po co nam Ty? Politolog... wybacz ale ja w tym żadnego sensu dla naszej wygody nie widzę. Nie jesteś żadnej maści technikiem, inżynierem, naukowcem, czy nawet pracownikiem fizycznym, który faktycznie dla lepszego stanu rzeczy prowadzi ludzkość, więc po co nam Ty?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest tymeknafali

To My zniszczyliśmy chatkę miśków i My powinniśmy je ratować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tak tylko że mnie nie trzeba ratować a miśki tak ;D

tak tylko zdziwisz się za X lat, jak nie będziesz mógł wyjść z domu bez maski tlenowej ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

tak tylko zdziwisz się za X lat, jak nie będziesz mógł wyjść z domu bez maski tlenowej ;D

Mikroos, bez przesady, nie strasz... ;):) Aż takie ocieplenie nie dotyczy chyba obecnych pokoleń. Poza tym, za X lat, to już może w ogóle nie będziesz (będziecie, będziemy, w zależności od liczby X) mógł wyjść z domu, z maską, czy bez... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardziej od ocieplenia miałem raczej na myśli zanieczyszczenie. To tak ogólnie w kontekście ochrony środowiska, bo w wersję o ociepleniu klimatu z powodu działalności człowieka wciąż zbyt mocno nie wierzę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest tymeknafali

A czy dzisiaj możesz wyjść bezkarnie z domu nie narażając się na szkodliwe promienie słoneczne, a w konsekwencji raka? A kiedyś tego nie było, bo była naturalna ochrona (ozon). Więcej zanieczyszczeń - większy efekt szklarniowy. Jakie będą konsekwencje stopienia się bieguna... więcej wody w obiegu, być może zmiany w prądach morskich, a temu równa się.. = totalna zmiana klimatu (niemożliwe do oszacowania przez ludzi).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...