Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Naukowcy z Centrum Astrobiologii w Cardiff stworzyli komputerowy model ruchów Układu Słonecznego względem Drogi Mlecznej. Twierdzą, że odkryte cykle pokrywają się z pojawiającym się okresowo na Ziemi katastrofami, doprowadzającymi do wyginięcia wielu gatunków (Monthly Notices of the Royal Astronomical Society).

Gdy Układ Słoneczny kołysał się w tę i z powrotem w stosunku do płaszczyzny Galaktyki, w pewnym momencie dochodziło do wzrostu oddziaływań grawitacyjnych chmur gazu i pyłu, co z kolei doprowadzało do zmiany toru komet. Niektóre z nich zderzały się z Błękitną Planetą.

Badacze z Cardiff twierdzą, że kiedy co 35-40 mln lat "przechodzimy" przez płaszczyznę Galaktyki (równik), szanse na zderzenie z kometą wzrastają aż 10-krotnie. Kratery znajdowane na powierzchni Ziemi także sugerują, że liczba kolizji z kometami wzrasta mniej więcej co 36 mln lat. To idealna zgodność między tym, co widzimy na powierzchni, a tym, czego się spodziewamy po przeanalizowaniu danych galaktycznych – cieszy się profesor William Napier.

W dalszej części swoich wywodów Napier utrzymuje, że okresy bombardowania przez komety pokrywają się z incydentami masowego wyginięcia, takimi jak wymarcie dinozaurów 65 mln lat temu. Naukowcy sądzą, że o ile sprężynujący ruch doprowadził do zniknięcia konkretnych organizmów z powierzchni naszej planety, o tyle dopomógł w rozprzestrzenieniu się życia jako takiego. Kiedy kometa uderzała w Ziemię, w przestrzeń kosmiczną wylatywały fragmenty materii z ważnym ładunkiem: mikroorganizmami.

Dyrektor Centrum Astrobiologii profesor Chandra Wickramasinghe przedstawia też prognozy na przyszłość. Bazując na wskazaniach modelu, twierdzi, że kolejny okres zderzeń Ziemi z kometami zbliża się już wielkimi krokami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dokładnie mowa tu o Obłoku Oorta, jednak warstwy geologiczne odpowiadające końcom każdego cyklu wymierania wyznaczają dokładny okres co 26 mln lat i nie inaczej. dowody potwierdzające opierają się między innymi na fakcie istnienia warstwowych pokładów znacznych ilości irydu, wystepującego często w meteorach. oznacza to że pozostało nam jeszcze ok 10 mln lat do nastepnej katastrofy  ;D :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaka katastrofa wydarzyła się 40 mln lat temu? A jaka 14 mln lat temu? Przy zachowaniu takiego cyklu (26 mln lat) powinno było dojść do wielkich fal wymierania organizmów, a jakoś nie przypominam sobie takowych we wspomnianych przeze mnie momentach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

w rzeczywistości daty odbiegają w dwóch przypadkach. jednak pod koniec epoki eoceńskiej (40-35mln lat temu) również z nieznanego powodu wymarło 25% gat. ssaków lądowych. natomiast wcale nigdzie nie powiedziane jest że z każdym przejściem Ziemi przez Obłok Oorta i pas Kuipera musi zwiazana byc większa kolizja. niemniej jednak regularność wydaje sie byc zachowana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Okej, rozumiem. Ale mam jeszcze jedno pytanie: czy wiesz może, skąd się bierze rozbieżność pomiędzy podanymi przez Ciebie 26 mln lat, a artykułem, który podaje liczbę 36 mln lat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napier może mieć rację w astronomicznym aspekcie zagadnienia, jednakże w kwestii wymierań trudno dopatrzyć się takiej regularności. Sprawa jest zbyt złożona, jako że właściwie stale mamy do czynienia z tzw.wymieraniem tła, które niekiedy przyspiesza do bardzo różnego tempa. Wystarczy spojrzeć na tabele stratygraficzną - koniec każdej epoki jest zarazem nasileniem wymierania, a długość epok jest bardzo rozmaita. Ponadto nie znaleziono dotąd warstwy irydowej dla największego znanego wymierania - permskiego.

No i trzeba pamiętać, że inne skutki przyniesie upadek komety, a inne planetoidy lub meteoru.

Ponieważ znamy tez inne czynniki mogące spowodować wymieranie, nie można oczekiwać, że jakąś jedna regularność - czy to 26-, czy  36-milionową, się wyłowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...