Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Powstał pierwszy w Polsce kontener uprawowy

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach współpracy spółek Hydropolis sp. z o.o. oraz EQ Development Wojciech Krajewski z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie została zbudowana pierwsza w Polsce, modułowa uprawa hydroponiczna z systemem kontroli warunków uprawy – kontener uprawowy.

Twórcami dzieła jest zespół pracowników naukowych trzech wydziałów: Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego, Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa oraz Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki: dr hab. inż. Tomasz Zaleski, prof. UR, dr inż. Anna Kołton, prof. UR, dr hab. inż. Jarosław Knaga.

Mieszcząca się w 12 metrowym kontenerze morskim uprawa niskich warzyw liściastych i ziół może być prowadzona w prawie każdym miejscu na Ziemi, przez cały rok, zużywając przy tym mniej wody w porównaniu do tradycyjnego szklarniowego lub gruntowego systemu uprawy. Lampy LED – jedyne źródło światła, o odpowiednio dobranym promieniowaniu decydują o wielkości i jakości plonów oraz tempie wzrostu rośliny.

Jak mówi dr hab. inż. Tomasz Zaleski, prof. UR, kierownik Katedry Gleboznawstwa i Agrofizyki oraz prodziekan Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego, jest to pierwszy w Polsce kontener uprawowy zbudowany we współpracy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i firmy Hydropolis, wsparty finansowo w programie „Bon na Innowacje”. To bardzo innowacyjny projekt, który powstał dzięki połączeniu pasji, wiedzy, kreatywności i doświadczenia naukowców z zakresu rolnictwa, ogrodnictwa i inżynierii mechanicznej i stanowi spełnienie wizji i pozytywnej ambicji inwestora.

Jak stwierdza Anna Węgiel, z firmy Hydropolis, jedna z pomysłodawców, poprzez tę uprawę, Hydropolis odpowiada na problemy świata, z którymi będziemy się mierzyć (przeludnienie, susza, zanieczyszczenie środowiska). Przez swoją mobilność oraz oszczędność wody innowacja pozwala na lokalną uprawę w miejscach nieprzystosowanych, np. centrach miast, jednocześnie ograniczając emisję zanieczyszczeń wywoływaną przez transport.

Jak dodaje dr hab. inż. Tomasz Zaleski, prof. UR, kontener uprawowy został zbudowany na bazie morskiego kontenera chłodniczego z automatyczną kontrolą temperatury atmosfery, dzięki czemu jest przystosowany do uprawy w niemal każdych warunkach klimatycznych, a jedynym ograniczeniem jest dostęp do energii elektrycznej i wody.

Naukowcy będą cały czas pracować nad ulepszeniem kontenera do uprawy we współpracy z Hydropolis.

W celu dalszej pracy nad rozwijaniem i udoskonalaniem modułowego systemu uprawy, podpisano list intencyjny o współpracy nad tym projektem.

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym samym pomyślałem ;)

Do tego nie podoba mi się połączenie:

21 godzin temu, KopalniaWiedzy.pl napisał:

uprawa... może być prowadzona w prawie każdym miejscu na Ziemi,

...

a jedynym ograniczeniem jest dostęp do energii elektrycznej i wody.

Czyli prawie. Mogliby zamontować jakieś panele i wiatraki, byłoby bardziej autonomiczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiegiem okoliczności myślałem o takim czymś ostatnio w mojej piwnicy, gdy zobaczyłem ceny warzyw, a szczególnie pomidorów  :D

Byleby któryś z sąsiadów nie doniósł że w piwnicy uprawiam jakieś roślinki... Policja wpadnie i zeżre mi te pomidory jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...