Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Bajkowy Szlak Bielska-Białej wzbogaci się o Smoka Wawelskiego i Barłomieja Batroliniego

Recommended Posts

Trzeciego grudnia odsłonięty zostanie kolejny pomnik na Bajkowym Szlaku Bielska-Białej. Jak poinformował Urząd Miasta, na chodniku przy ul. 11 Listopada, na wysokości placu Wojska Polskiego, staną Smok Wawelski i Bartłomiej Bartolini herbu Zielona Pietruszka. Będzie im towarzyszyć dobrze znany miłośnikom "Porwania Baltazara Gąbki" samochód-amfibia. Dzieci powinny być szczególnie zadowolone, gdyż będą mogły wsiąść do samochodu i pozować w nim do zdjęć.

Wcześniej uzyskano niezbędne zgody właścicieli praw autorskich. Swoją zgodę na realizację rzeźby wyraziły spadkobierczynie Alfreda Ledwiga - twórcy wizerunku plastycznego bohaterów kreskówki i współzałożyciela bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, oraz spadkobiercy praw autorskich do powieści Stanisława Pagaczewskiego.

Nowi bohaterowie dołączą do innych postaci z Bajkowego Szlaku. Również przy ul. 11 Listopada stoi figura Reksia. Na placu przed galerią Sfera II można zobaczyć Bolka i Lolka, a na skwerku przy ulicy Bohaterów Warszawy - Pampaliniego i hipopotama. Kompozycja ze słynnym łowcą zwierząt została odsłonięta 5 grudnia 2019 r.; figury Reksia oraz Bolka i Lolka są starsze i pochodzą, odpowiednio, z 2009 i 2011 r.

Przez sytuację epidemiczną program uroczystości okrojono. Odsłonięciu kompozycji będą towarzyszyć wystąpienia osób związanych z powstawaniem zarówno powieści, jak i serialu. Wszystko zostanie sfilmowane i udostępnione na kanale Bielska-Białej na YouTube'ie.

W mieście pojawi się też figura Don Pedra de Pommidore, szpiega z Krainy Deszczowców. Jej realizacja znajduje się na etapie projektu.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, KopalniaWiedzy.pl napisał:

W mieście pojawi się też figura Don Pedra de Pommidore, szpiega z Krainy Deszczowców.

Brakuje 'Tajemniczego' Bez tego jest nieważne :D Za to nazwiska 'de Pommidore' nie pojawia się zbyt często i mi zgrzyta. Zatem: Tajemniczy Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców. 

edit. kurcze. a nie powinno być Don Pedro, tajemniczy szpieg z .. ? Kopię za książką, na pewno gdzieś ją mam !

https://youtu.be/KZ8GxC4k_KE?t=29

 

Edited by Jajcenty

Share this post


Link to post
Share on other sites
40 minut temu, Anna Błońska napisał:

A ja zupełnie z innej beczki ;) Podczas pisania trafiłam na bardzo ciekawe opracowanie o muzyce z "Porwania Baltazara Gąbki":

Rewelacja! Nic nie zrozumiałem :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...