Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Bajkowy Szlak Bielska-Białej wzbogaci się o Smoka Wawelskiego i Barłomieja Batroliniego

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeciego grudnia odsłonięty zostanie kolejny pomnik na Bajkowym Szlaku Bielska-Białej. Jak poinformował Urząd Miasta, na chodniku przy ul. 11 Listopada, na wysokości placu Wojska Polskiego, staną Smok Wawelski i Bartłomiej Bartolini herbu Zielona Pietruszka. Będzie im towarzyszyć dobrze znany miłośnikom "Porwania Baltazara Gąbki" samochód-amfibia. Dzieci powinny być szczególnie zadowolone, gdyż będą mogły wsiąść do samochodu i pozować w nim do zdjęć.

Wcześniej uzyskano niezbędne zgody właścicieli praw autorskich. Swoją zgodę na realizację rzeźby wyraziły spadkobierczynie Alfreda Ledwiga - twórcy wizerunku plastycznego bohaterów kreskówki i współzałożyciela bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, oraz spadkobiercy praw autorskich do powieści Stanisława Pagaczewskiego.

Nowi bohaterowie dołączą do innych postaci z Bajkowego Szlaku. Również przy ul. 11 Listopada stoi figura Reksia. Na placu przed galerią Sfera II można zobaczyć Bolka i Lolka, a na skwerku przy ulicy Bohaterów Warszawy - Pampaliniego i hipopotama. Kompozycja ze słynnym łowcą zwierząt została odsłonięta 5 grudnia 2019 r.; figury Reksia oraz Bolka i Lolka są starsze i pochodzą, odpowiednio, z 2009 i 2011 r.

Przez sytuację epidemiczną program uroczystości okrojono. Odsłonięciu kompozycji będą towarzyszyć wystąpienia osób związanych z powstawaniem zarówno powieści, jak i serialu. Wszystko zostanie sfilmowane i udostępnione na kanale Bielska-Białej na YouTube'ie.

W mieście pojawi się też figura Don Pedra de Pommidore, szpiega z Krainy Deszczowców. Jej realizacja znajduje się na etapie projektu.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, KopalniaWiedzy.pl napisał:

W mieście pojawi się też figura Don Pedra de Pommidore, szpiega z Krainy Deszczowców.

Brakuje 'Tajemniczego' Bez tego jest nieważne :D Za to nazwiska 'de Pommidore' nie pojawia się zbyt często i mi zgrzyta. Zatem: Tajemniczy Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców. 

edit. kurcze. a nie powinno być Don Pedro, tajemniczy szpieg z .. ? Kopię za książką, na pewno gdzieś ją mam !

https://youtu.be/KZ8GxC4k_KE?t=29

 

Edytowane przez Jajcenty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Anna Błońska napisał:

A ja zupełnie z innej beczki ;) Podczas pisania trafiłam na bardzo ciekawe opracowanie o muzyce z "Porwania Baltazara Gąbki":

Rewelacja! Nic nie zrozumiałem :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...