Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Placebo droższe skuteczniejsze od tańszego

Recommended Posts

Droższe placebo działa skuteczniej od tańszego, mimo że przecież nadal pozostaje "falsyfikatem" (Journal of the American Medical Association).

Dan Ariely, ekonomista behawioralny z Duke University, współpracował z naukowcami z MIT. Osiemdziesięciu dwóm ochotnikom do nadgarstków przyczepiono elektrody i rażono prądem. Dwukrotnie, przed i po podaniu "leku", proszono ich o ocenę nasilenia bólu. Połowa wolontariuszy otrzymywała placebo za 2,5 dolara, a reszta za 10 centów. Takie informacje można było wyczytać z ulotki. W pierwszym przypadku tabletkę opisywano jako lek świeżo zaakceptowany przez urząd nadzorujący, a w drugim jako produkt przeceniony.

W grupie zażywającej lek za pełną cenę aż 85% donosiło o zmniejszeniu dolegliwości bólowych, a w grupie z przeceną już tylko 61%.

Ariely wskazuje, że wyniki badań jego zespołu unaoczniają, jak ludzie postrzegają jakość leku i potencjalny efekt leczniczy. Ekonomista zastanawia się też, jak przekonać pacjentów, że lek tańszy, ale z tą samą substancją czynną (tzw. generyczny), nadal działa. Ponadto uważa, że bardzo ważną częścią terapii może być w kontekście skuteczności efektu placebo stosunek lekarza do przepisywanego specyfiku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jak przekonać pacjentów, że lek tańszy, ale z tą samą substancją czynną (tzw. generyczny), nadal działa.

To akurat nie zawsze jest takie proste. Poza samą substancją aktywną istotna bywa także tzw. masa tabletkowa, czyli cała reszta dodatków, które tworzą postać leku. Może ona umożliwiać rózny stopień i wydajność wchłaniania itp. Także to nie jest takie czarno-białe, jak by się tego chciało.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No niestety, ale ludzie są z natury głupi i sądzą, że jeśli coś jest droższe to jest lepsze.

Daleko nie trzeba szukać. Większość sądzi, np. że Windows jest lepszy od Linuksa, albo że duży samochód jest bezpieczniejszy od małego (duży pick-up Nissan Navarra nie ma ani jednej gwiazdki w testach euroncap, a mały Matiz ma aż trzy)  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poważnie Navara nie zdobył ani jednej gwiazdki? ;D A na pewno w ogóle robiono testy, czy po prostu jest zero, bo nikt jeszcze testów nie robił? Pytam z ciekawości, bo aż ciężko mi uwierzyć ;D

 

Przepraszam za offtopa w ogóle :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bo dużo ważniejsze od przyjmowanych leków jest nastawienie chorego bo to przecież nie tabletka pokonuje chorobę tylko cały organizm.

Co do samochodów i wyników testów bezpieczeństwa to trzeba zwrócić uwagę że jest tam zawsze podawane tyle gwiazdek ale w swojej klasie nikt nie porównuje bezpieczeństwa cieżarówki w porównaniu do malucha tylko do innej ciężarówki bo że większy samochód jest bardziej bezpieczny to powinno być dla wszystkich jasne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...