Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Tradycyjny napar z suszu zwykle pijemy raz w roku, podczas wigilijnej wieczerzy. O jego niezwykłych właściwościach zdrowotnych, ale też magicznych, związanych z wierzeniami, mówi dr Katarzyna Kasperkiewicz z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
   Okres Świąt Bożego Narodzenia obfituje w spotkania rodzinne, których nieodłącznym elementem jest spożywanie dużej ilości dań, przygotowanych zgodnie z polską tradycją. Wsparciem dla obciążonego układu pokarmowego może być kompot z suszonych owoców, takich jak: gruszki, śliwki czy jabłka, które cudownie łagodzą podrażnienia żołądka i oczyszczają jelita z niestrawionych resztek pokarmowych. Napój ten to bogactwo witamin (A, C, K, z grupy B), minerałów (magnez, potas) oraz dużych ilości kwasów owocowych, a także niezwykle cennego błonnika.
   Wymienione substancje wspomagają perystaltykę jelit oraz stanowią bogatą pożywkę dla dobroczynnych bakterii jelitowych. W trakcie fermentacji prowadzonej przez te mikroorganizmy powstają m.in. krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe regenerujące nabłonek jelitowy, wpływające na utrzymanie prawidłowego pH w jelicie, co ogranicza rozwój bakterii patogennych, zwiększające wchłanianie wapnia, żelaza i magnezu, a także oddziałujące pozytywnie na metabolizm glukozy i białek w wątrobie.
   Warto dodać, że receptury na prozdrowotny kompot wigilijny wywodzą się z tradycji Łemków. Zgodnie z wierzeniami ludowymi produkty, z których przygotowujemy świąteczny kompot, mają magiczną moc: jabłka gwarantują dobre zdrowie, pokój i miłość, gruszki odpowiadają za długowieczność, a śliwki… odpędzają złe moce.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Wesołych Świąt Wielkanocnych, odpoczynku, radosnych chwil spędzonych z rodziną i niezbyt mokrego dyngusa (choć słoneczna pogoda może zachęcać do szaleństw) życzą Ania, Jacek i Mariusz :)

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Choinki nie muszą lądować na wysypiskach. Okazuje się, że sosnowe igły można wykorzystać do produkcji farb i substancji słodzących.
   Naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield podkreślają, że w porównaniu do liści, sosnowe igły dłużej się rozkładają. Poza tym gdy butwieją, uwalniają duże ilości gazów cieplarnianych.
   Doktorantka Cynthia Kartey zauważyła jednak, że ze związków ekstrahowanych z igieł można wyprodukować różne użyteczne rzeczy.
   Głównym komponentem igieł (do 85%) jest polimer lignoceluloza. Kompleks lignocelulozy stanowi skomplikowany układ, składający się głównie z trzech frakcji: celulozowej, hemicelulozowej i ligninowej.
   Moje badania koncentrowały się na rozkładaniu tej [...] struktury na proste, wysoko cenione przez przemysł surowce, takie jak cukry i fenole, które znajdują zastosowanie w środkach do czyszczenia czy do płukania jamy ustnej.
   Do rozkładu igieł biorafinerie mogłyby wykorzystywać stosunkowo prosty, ale słabo zbadany proces - dodaje Kartey.
   Brytyjka tłumaczy, że za pomocą ciepła i rozpuszczalników, np. taniego i przyjaznego dla środowiska glicerolu, igły byłyby rozkładane do biooleju i biowęgla.
   Bioolej zawiera przeważnie glukozę, kwas octowy i fenol. Są one przydatne dla wielu gałęzi przemysłu. Glukoza zainteresuje na pewno producentów żywności, a kwas octowy firmy wytwarzające m.in. farby.
   Opisany proces jest zrównoważony i bezodpadowy (ang. zero waste), gdyż stały produkt uboczny także ma zastosowania przemysłowe.
   W przyszłości choinka, która upiększała nasz dom w okresie świątecznym, będzie mogła ponownie go ozdobić, tym razem jako farba.
   Wg dr. Jamesa McGregora, wykorzystanie biomasy do produkcji paliw i związków chemicznych pozyskiwanych obecnie ze źródeł kopalnych odegra kluczową rolę w przyszłej ekonomii globalnej.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Wesołych Świąt: odpoczynku, zdrowia, radości, spełnienia marzeń (prezentowych i nie tylko) życzy KW :)

   « powrót do artykułu
×
×
 • Create New...