Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Coraz więcej hakerów-milionerów

Recommended Posts

Platforma HackerOne poinformowała, że liczba etycznych hakerów, którzy zostali milionerami dzięki znalezionym przez siebie i zgłoszonym błędom, wzrosła do sześciu osób.

HackerOne to jedna z pierwszych i największa obecnie firma, która postanowiła połączyć model współpracy społecznościowej pomiędzy badaczami, hakerami i firmami zainteresowanymi bezpieczeństwem z programem wypłacania nagród pieniężnych za zgłoszone dziury. Obecnie z HackerOne współpracuje około 200 000 badaczy ds. bezpieczeństwa, którzy odkryli dotychczach 72 000 dziur w ponad 1000 programach.

HackerOne jest finansowana przez firmy i fundusze inwestycyjne oraz prywatnych inwestorów. To właśnie z tej platformy korzystał w 2016 roku amerykański Departament Obrony, który ogłosił za jej pośrednictwem konkurs „Hack the Pentagon”. Jego uczestnicy znaleźli i załatali 138 dziur w witrynach Departamentu Obrony i otrzymali w sumie 70 000 dolarów nagrody. Sukces tej inicjatywy spowodował, że w kolejnych latach pojawiły się takie programy jak „Hack the Army” oraz „Hack the Air Force”.

W marcu bieżącego roku 19-letni Argentyńczyk Santiago Lopez został pierwszym etycznym hakerem, który na swojej działalności zarobił ponad 1 milion dolarów. Teraz HackOne informuje, że w ciągu kolejnych pięciu miesięcy barierę miliona dolarów na koncie przekroczyli kolejni hakerzy. Milionerami zostali Mark Litchfield z Wielkiej Brytanii, Frans Rosen ze Szwecji, Nathaniel Wakelam z Australii, ron Chan z Hongkongu oraz Tommy DeVoss z USA.

« powrót do artykułu

H1 top popularna platforma bug-bounty, ale brokerzy podatności, tacy jak Zerodium, płacą znacznie więcej, więc i milionerów pośród hakerów jest więcej. Nie wspominając o pospolitych przestępcach z darknetu ;-)

Cennik Zerodium:
https://zerodium.com/program.html

Przykładowo zestaw podatności, który nie wymaga akcji użytkownika (tzw. zero-click), a który doprowadzi do wykonania kodu na iOS z możliwością instalacji malware z przetrwaniem reboota, kosztuje do 2 mln USD. Ostatnio cenny na exploity na Androida podrożały, górne widełki to już 2.5 mln USD ;-)

Edited by cyjanobakteria

13 minut temu, cyjanobakteria napisał:

Ostatnio cenny na exploity na Androida podrożały, górne widełki to już 2.5 mln USD ;-)

Linux się ceni? Nie dziwię się. ;)

23 minutes ago, Astro said:

Linux się ceni? Nie dziwię się. ;)

Od czasu kiedy obserwuję, a robię to sporadycznie od kilku lat, to zawsze Windows i iOS przodowały w cenach. To jest wolny rynek. Podejrzewam, że na ceny exploitów wpływa trudności, czyli bezpieczeństwo danej platformy, ale i popularność czy bieżące/prognozowane zapotrzebowanie klientów.

Co do Androida, to się podciągnął w bezpieczeństwie. Google dba o bezpieczeństwo, ale problemem była zawsze fragmentacja urządzeń, dystrybucja poprawek i krótkie wsparcie urządzeń przez operatorów.

Sam korzystam z Linuksa od długiego czasu i preferuję ten system, ale muszę przyznać, że Windows ma teraz dość porządne bezpieczeństwo. Platforma jest pod obstrzałem od zawsze ze względu na popularność i MS musiał zainwestować w bezpieczeństwo. Ale dużo zależy też od użytkownika i podejrzewam, że typowy Linuksiarz jest częściej pasjonatem i jest bardziej ogarnięty niż typowy użytkownik Windowsa.

Edited by cyjanobakteria

7 minut temu, cyjanobakteria napisał:

podejrzewam, że typowy Linuksiarz jest częściej pasjonatem

Jako typowy linuksiarz od początku (rok 1993) i wcześniej unixarz (niechcący :P) jestem typowym nie tyle pasjonatem, co zwolennikiem NORMALNOŚCI. Polecam wszystkim. :D

12 minutes ago, Astro said:

Jako typowy linuksiarz od początku (rok 1993) i wcześniej unixarz (niechcący :P) jestem typowym nie tyle pasjonatem, co zwolennikiem NORMALNOŚCI. Polecam wszystkim. :D

Ja od 2004 ;-) Miałem chyba ze 2 nieudane podejścia do Linuksa w 2002-2003 jako małolat. Było ciężko zainstalować aplikacje bez internetu, bo wszystko potrzebowało dociągnąć paczki. Do tego lubiłem pograć na komputerze i na początku miałem dwa systemy, ale korzystałem głównie z Linuksa od pierwszego roku studiów. To były fajne czasy, chociaż wsparcie sprzętu, głównie sterowników WiFi, kart graficznych i hibernacji, kulało ze względu na słabe wsparcie producentów. Ominął mnie UNIX, ale załapałem się na studiach na Solarisa.

Winda to teraz rozsądny system i nawet ciężko nienawidzić MS ;-) Wspierają open-source, portują aplikacje pod Windę (np. bash), działają w The Linux Fundation zdaje się. Większość maszyn w Azure chodzi na Linuksie, dlatego też wspierają projekt. Udostępniają narzędzia dla deweloperów, a ich przeglądarka nie już osią zła w wojnach przeglądarek.

W zastosowaniach naukowych to podejrzewam, że Linuks ma 99% ;-)

3 minuty temu, cyjanobakteria napisał:

chociaż wsparcie sprzętu, głównie sterowników WiFi, kart graficznych i hibernacji,

Nie wiem czy zauważyłeś, ale mamy rok 2019... Jest zdecydowanie lepiej. :)

4 minuty temu, cyjanobakteria napisał:

Ominął mnie UNIX

Żałuj. Ominięcia Vaxa już nie wspomnę - jesteś do tyłu. :D

5 minut temu, cyjanobakteria napisał:

Winda to teraz rozsądny system i nawet ciężko nienawidzić MS ;-)

Mylisz się i to zdecydowanie. :P

6 minut temu, cyjanobakteria napisał:

W zastosowaniach naukowych to podejrzewam, że Linuks ma 99% ;-)

Tu też się mylisz. 99,9% to najmniej lekko licząc. :D

7 minutes ago, Astro said:

Nie wiem czy zauważyłeś, ale mamy rok 2019... Jest zdecydowanie lepiej. :)

Chodziło mi o czasy 2000-2010. Porządne sterowniki do czipsetów od Broadcom i NVidia po prostu nie istniały. Karty graficzne po hibernacji nie wstawały, WiFi się wysypywało. To już na szczęście historia. Teraz ten sprzęt ma lepsze wsparcie na Linuksie, ze względu na różnorodność platform ;-) Chociażby GPU do liczenia AI.

9 minutes ago, Astro said:

Tu też się mylisz. 99,9% to najmniej lekko licząc. :D

Napisałem na początku 99,9%, ale się rozmyśliłem i zaokrągliłem, haha ;-)

2 minuty temu, cyjanobakteria napisał:

Porządne sterowniki do czipsetów od Broadcom i NVidia po prostu nie istniały

Ale mówimy o tym roku? 2019? Swoją drogą nie cierpię nVidii. Nie stosuję i jestem zadowolony. :P

3 minuty temu, cyjanobakteria napisał:

To już na szczęście historia

No właśnie. :)

4 minuty temu, cyjanobakteria napisał:

Napisałem na początku 99,9%, ale się rozmyśliłem

Nie pomyliłbyś się pisząc 99,99%. :P

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Similar Content

• By KopalniaWiedzy.pl
      US Army ogłosiła termin rozpoczęcia trzeciej edycji „Hack the Army”. Hakerskie zawody, w czasie których można będzie atakować sieć należącą do armii i zarobić na tym pieniądze, rozpocznie się 14 grudnia i potrwa do 28 stycznia lub do czasu, aż wszystkie przeznaczone na nagrody pieniądze zostaną rozdysponowane. Na razie nie wiadomo, ile pieniędzy przeznaczono na tegoroczną edycję zawodów. W roku 2019 rozdysponowano 275 000 USD.
      W bieżącym roku atakować można będzie cele w całej domenie army.mil, ale US Army zastrzega, że nagrody wypłaci tylko za znalezienie określonych kategorii błędów. Hakerzy będą mogli też atakować usługi uwierzytelniania oraz wirtualne sieci prywatne (VPN) należące do wojska.
      Projekt „Hack the Army” prowadzony jest przez US Army, Defense Digital Services, Army Cyber Command oraz firmę HackerOne. To jeden z wielu podobnych projektów prowadzonych przez amerykańskie siły zbrojne, w ramach których hakerzy mogą zdobywać pieniądze atakując wojskowe sieci i oprogramowanie. Pentagon stara się rozszerzać zakres takich programów, by w ten sposób wyłapywać luki w zabezpieczeniach. Na razie najdalej poszły US Air Force, które wprost ogłosiły, że chcą prowadzić tak dużo podobnych projektów, by hakerzy mogli utrzymywać się wyłącznie z nagród zdobywanych w takich zawodach. Będą mogli w ich ramach atakować nawet satelity.
      Firma HackerOne stworzyła platformę do współpracy z hakerami, która uzyskała odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Dzięki temu firma może organizować zawody takie, jak opisywane powyżej.
      Wszyscy uczestnicy „Hack the Army” zostaną najpierw sprawdzeni, a po pozytywnym przejściu weryfikacji otrzymają oficjalną zgodę na atakowanie army.mil i innych elementów sieci wojskowej. Będą przy tym musieli używać VPN, która będzie zapisywała i śledziła ich działania.

« powrót do artykułu
    • By KopalniaWiedzy.pl
      FBI wydało oficjalne ostrzeżenie przed atakami, jakie na prywatne i rządowe cele w USA przeprowadza elita irańskich hakerów powiązanych z rządem w Teheranie. W ostrzeżeniu nie pada nazwa grupy, jednak dziennikarze nieoficjalnie dowiedzieli się, że chodzi o grupę zwaną Fox Kitten lub Parasite, która jest od dłuższego czasu obserwowana przez międzynarodową społeczność zajmującą się cyberbezpieczeństwem.
      Grupa ta to elitarny zespół, którego zadaniem jest przygotowanie pola pod działania innych irańskich organizacji hakerskich. Fox Kitten przygotowują „przyczółki”, z których mogą działać takie grupy jak APT33 (Shamoon), Oilrig (APT34) czy Cnafer.
      Fox Kitten atakują najbardziej zaawansowany sprzęt sieciowy, wykorzystując najnowsze odkryte w nim dziury. Do ataków dochodzi bardzo szybko po odkryciu luk. Hakerzy liczą na to, że właściciele urządzeń nie zdążyli ich jeszcze załatać. Jako, że mówimy o kosztownym sprzęcie, to oczywistym jest, że to sprzęt działający w sieciach rządowych oraz dużych prywatnych firm. Po udanym ataku na urządzeniu instalowane są tylne drzwi, przez które inni mogą kontynuować ataki.
      Wiadomo, że Fox Kitten stosują taką taktykę co najmniej od roku, kiedy to zaatakowali servery VPN firm Fortinet, Pulse Secure, Palo Alto Networks oraz Citrix. FBI ostrzega przed powtórzeniem tych ataków oraz przed możliwymi atakami na BIG-IP firmy F5 Networks, w którym odkryto luki.
      Już teraz wiadomo, że w ubiegłym tygodniu agenci FBI zostali wezwani do dwóch amerykańskich firm, w których doszło do udanych ataków przeprowadzonych przez Fox Kitten.

« powrót do artykułu
    • By KopalniaWiedzy.pl
      Tanzański górnik Saniniu Laizer może mówić o wyjątkowym szczęściu. W czerwcu z dnia na dzień stał się milionerem, sprzedając dwa znalezione przez siebie tanzanity za 3,4 miliona USD. Mężczyzna właśnie znalazł kolejny kamień. Ważący 6,3 kilograma tanzanit przyniósł mu kolejne 2 miliony USD.
      Tanzanit to jeden z najrzadszych kamieni szlachetnych na Ziemi. Występuje wyłącznie na niewielkim obszarze na północy Tanzanii. Jeden z lokalnych geologów ocenia, że jego złoża wyczerpią się w ciągu 20 lat.
      W czerwcu Laizer sprzedał dwa kamienie, z których jeden ważył 9,2 a drugi 5,8 kg. Mężczyzna, który jest ojcem 30 dzieci, powiedział, wówczas, że urządzi we wsi uroczystość. Teraz, po zarobieniu kolejnych 2 milionów dolarów obeicał, że za pieniądze te powstanie szkoła i ośrodek zdrowia.
      Laizer utrzymuje się nie tylko z górnictwa. Jest właścicielem 2000 krów i zapewnia, że niespodziewane bogactwo nie spowodowało, by czuł się mniej bezpiecznie niż wcześniej.
      Tanzanit został odkryty w 1967 roku przez pewnego krawca, zajmującego się dorywczo poszukiwaniem złota. Zanim 4 lata później rząd Tanzanii znacjonalizował kopalnie, wydobyto w nich 400 kg tanzanitu. W 1990 roku kopalnie tanzanitu i obszar jego występowania został podzielony na cztery regiony. Dwa z nich są dzierżawione wielkim przedsiębiorstwom, a dwa indywidualnym górnikom. Rząd, chcąc pobudzić rozwój miejscowych warsztatów przeróbki kamieni szlachetnych, zabronił też eksportu surowych kamieni.
      Kamienie, które Laizer sprzedał w czerwcu tanzańskiemu rządowi były największymi z dotychczas znalezionych. Wcześniejszy rekord należał do ważącego 3,38 kg kamienia wydobytego w kopalni jednej z wielkich firm.

« powrót do artykułu
    • By KopalniaWiedzy.pl
      Dr Przemysław Mróz z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego znalazł się wśród laureatów nagród Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). The 2019 IAU PhD Prize to nagrody za najwybitniejsze na świecie prace doktorskie w dziedzinie astronomii.
      Dr Mróz jest pierwszym polskim naukowcem, który został laureatem IAU PhD Prize. Międzynarodowa Unia Astronomiczna doceniła jego pracę doktorską Astrophysical applications of gravitational microlensing in the Milky Way napisaną pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego i obronioną w Obserwatorium Astronomicznym we wrześniu 2019 roku.
      O nagrodzie poinformował prof. Andrzej Udalski w przesłanym PAP w środę komunikacie.
      Praca doktorska dr. Mroza opisuje wyniki badań dwóch pionierskich projektów naukowych: pomiarów częstości występowania i własności planet swobodnych krążących w naszej Galaktyce oraz badania rozmieszczenia gwiazd i obiektów ciemnych w Drodze Mlecznej metodą wyznaczania głębokości optycznej i częstości tzw. zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego.
      Badania opierały się na wieloletnich obserwacjach centralnych części Drogi Mlecznej prowadzonych w ramach przeglądu nieba OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment) (http://ogle.astrouw.edu.pl/) Dr Mróz pokazał między innymi, że planety swobodne o masach zbliżonych do masy Jowisza występują znacznie rzadziej, niż wcześniej szacowano (https://www.uw.edu.pl/planety-podobne-doziemi/).
      Młody naukowiec (jest on stypendystą programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej) po raz pierwszy odkrył kilka zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego wywołanych prawdopodobnie przez planety swobodne o masach zbliżonych do masy Ziemi, których istnienie było przewidywane przez teorie formowania się układów planetarnych.
      Publikacje przygotowane w ramach rozprawy doktorskiej dr. Mroza opublikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych na świecie (m.in. Nature) odbiły się szerokim echem wśród społeczności astronomicznej i były do tej pory cytowane już ponad 150 razy.
      Dr Przemysław Mróz przebywa obecnie na stażu podoktorskim w California Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych.
      Nagroda została przyznana przez jedną z najbardziej aktywnych i konkurencyjnych Sekcji IAU: Divison F – Planetary Systems and Bioastronomy – skomentował prof. Andrzej Udalski.
      Międzynarodowa Unia Astronomiczna to największa międzynarodowa organizacja astronomiczna powstała w 1919 roku. W skład IAU wchodzi ponad 80 krajów oraz ponad 13000 indywidualnych członków – profesjonalnych astronomów.
      Nagrody The IAU PhD Prize za najwybitniejsze rozprawy doktorskie są przyznawane od 2016 roku. Do tej pory nagrodzono ponad 30 laureatów. Nagroda zostanie wręczona dr. Przemysławowi Mrozowi w przyszłym roku podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Busan w Korei Południowej.

« powrót do artykułu
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...