Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Jajcenty

Tylko 17 % ludzi umie poprawnie odpowiedzieć

Recommended Posts

Świetnie. I myślisz, że dzięki tym patykom, które zręcznie używane pozwalają nadziać larwę byliśmy na Księżycu? Dzięki temu używasz googla? Może powiesz, że szympans z "inteligencją skrystalizowaną" (ewentualnie jakiś szewc) wpadł na pomysł stosu atomowego?

ed: ok, dzięki patykom byliśmy na Księżycu :D Moja niezręczność. ;)

Od larwy na Księżyc... Ładny tytuł. ;)

7 minut temu, Astro napisał:

Świetnie. I myślisz, że dzięki tym patykom, które zręcznie używane pozwalają nadziać larwę byliśmy na Księżycu? Dzięki temu używasz googla? Może powiesz, że szympans z "inteligencją skrystalizowaną" (ewentualnie jakiś szewc) wpadł na pomysł stosu atomowego?

Ale ja nie twierdze i nie twierdziłem, ze opisowa wiedza uniwersystecka jest bez znaczenia albo nawet że ma małe znaczenie - wręcz przeciwnie. Chodzi tylko o związek z inteligencją, nic więcej. 

• Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

1 minutę temu, Warai Otoko napisał:

Chodzi tylko o związek z inteligencją, nic więcej. 

To go wyjaśnij, bo widać jestem zbyt mało kumaty. :)

ed: I zdefiniuj wcześniej INTELIGENCJĘ, bo też tego nie znam. :D

ed2: to nie tylko "uniwersytecka wiedza opisowa". Byłeś kiedyś na laborce z fizyki? :D

ed3: albo praktyce z astrofizyki? :D   

ed4: zaliczałeś "astronomię obserwacyjną"? (i to nie w teorii) :D

2 minuty temu, Astro napisał:

To go wyjaśnij, bo widać jestem zbyt mało kumaty. :)

ed: I zdefiniuj wcześniej INTELIGENCJĘ, bo też tego nie znam. :D

Pisałem wcześniej, ale dobrze, raz jeszcze: 

Przyjmują następujące definicje: 

1. Inteligencja skrystalizowana (IS) - umiejętnośc rozwiazywania problemów, dowolnych. Może wystąpić też inteligencja skrystalizowana specjalistyczna np. jako zdolnosć rozwiązywania problemów technicznych, i dalej jeszcze bardziej szczegółowe etc. etc. 

2. IQ - szybkość przetwarzania informacji przez mózg. 

3. Inteligencja - jakaś suma 1 i 2, choć lepiej jest wskazywać konkretny typ bo różnią się zasadniczo. 

4. Mądrość - ilość posiadanych informacji/wiedzy. Wykształcenie zapewnia mądrość w danej dziedzinie. 

IQ jest skorelowane z IS, choć nie wiadomo (nie wiem) w jakim stopniu. 

Podobnie wyksztłcenie/mądrość jest skorelowane zapewne z IQ, ale już mniej z IS. Ale też stopień tej korelacji nie będzie taki sam np. dla medyków i dla fizyków/inżynierów/matematyków/informatyków - mimo iz obydwie grupy mają "trudne studia".  

Korelacja nie oznacza przynowości - dlatego np. nawet bardziej wymagajace studia nie wpływają na poziom IQ (a przynajmniej nie znam takich badań | chyba że poprzez ten trening o którym wspomniałem, ale to co najwyżej w niewielkim stopniu) i tym bardziej nie wpływają na IS (bo jak? chyba, że IS specjalną zw. np. z rozwiązywaniem problemów naukowych - ale też określonych!). Dlatego możemy mieć nieporadnego życiowo geniusza (niskie IS) z wysokim IQ, bardzo wykształconego profesora z stosunkowo nieiwlekim IQ 110 i np. niskim IS lub wysokim, nieważne. Każda kombinacja jest możliwa ale oczywiście częsciej będą się zdarzać osoby z wyższym IQ wśród wykształconych, co nie znaczy że nie ma "szewców" z wysokim IQ i/lub IS. Jeśli zwiększymy poziom trudności studiów to dokonamy pewnej filtracji, zapewne ze względu na IQ, ale to nie znaczy że ludzie będą inteligentniejsi od tego...a na pewno będą głupsi (mniejsza wiedza) bo ograniczymy dostęp do wiedzy. Nigdy zresztą tak nie było. Chłop pracujący na roli całe życie mógł mieć IQ 170 i żadnego wykształcenia. Wzrost elitarności danej uczelni ma jedynie taki sens że dzięki tej filtracji powstaną - a. lepszej jakości naukowcy (bo nie dość że wyksztłaceni to jeszcze z wysokim IQ/dobrymi genami), b. pracodawcy mogą bardziej polegać na dyplomie danej uczelni (jeśli szukają osób z wysokim IQ) - ale nie wpłynie to na poziom inteligencji ludzi ani nie będzie można w ciemno założyć że absolwent tej elitarnej uczelni ma wysokie IS, a nawet z IQ trzeba być ostrożnym bo mógł się po prostu bardziej starać od innych.  Krótko mówiąc - poziom trudności ukończenia danej uczelni nie wpływa znacząco na poziom IQ i generalnego IS jej absolwentów a jedynie odfiltrowuje ich z populacji - także to że kiedyś być może uczelnie miały wyższy poziom nie wpływa i nie wpływało na poziom inteligencji populacji. 

• Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

4 minuty temu, Warai Otoko napisał:

1. Inteligencja skrystalizowana (IS) - umiejętnośc rozwiazywania problemów, dowolnych. Może wystąpić też inteligencja skrystalizowana specjalistyczna np. jako zdolnosć rozwiązywania problemów technicznych, i dalej jeszcze bardziej szczegółowe etc. etc. 

Czy dostrzegasz, że umiejętność (skrystalizowana) drapania wrzodów na tyłku na Księżyc nie wiedzie?

5 minut temu, Warai Otoko napisał:

2. IQ - szybkość przetwarzania informacji przez mózg. 

Bzdura. IQ to zdolność rozwiązywania testów IQ (zresztą debilnych :D).

6 minut temu, Warai Otoko napisał:

3. Inteligencja - jakaś suma 1 i 2, choć lepiej jest wskazywać konkretny typ bo różnią się zasadniczo. 

Zdefiniuj to jakieś, bo wychodzi Ci tak sobie. Pytam krótko: CO TO JEST INTELIGENCJA?

7 minut temu, Warai Otoko napisał:

4. Mądrość - ilość posiadanych informacji/wiedzy. Wykształcenie zapewnia mądrość w danej dziedzinie. 

No to przeciętna baza danych jest mądrzejsza od Ciebie. Miło. :D

1 minutę temu, Astro napisał:

No to przeciętna baza danych jest mądrzejsza od Ciebie. Miło. :D

generalnie tak - wszystko zalezy od definicji, ja przyjąłem takie. 

2 minuty temu, Astro napisał:

Bzdura. IQ to zdolność rozwiązywania testów IQ (zresztą debilnych :D).

generalnie zgoda, ale chodzi o to że IQ raczej koreluje z szybkoscią przetwarzania inf. a to czy testy IQ są najlepsze możliwe to juz osobna kwestia. Nazwijmy zatem ten typ inteligencji - inteligencją ilościową - najlepszy test, choć niedoskonały który ją mierzy to test IQ. 

3 minuty temu, Astro napisał:

Zdefiniuj to jakieś, bo wychodzi Ci tak sobie. Pytam krótko: CO TO JEST INTELIGENCJA?

Umiejętność rozwiązywania problemów. 

Czy dostrzegasz, że umiejętność (skrystalizowana) drapania wrzodów na tyłku na Księżyc nie wiedzie?

czy dostrzegasz, że Twoje uwagi nic nie wnoszą i do niczego nie zmierzają? Dotarcie ludzi na księżyc było możliwe dzięki inteligencji i wiedzy - czy to jest takie trudne do zrozumienia? 

• Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

10 minut temu, Warai Otoko napisał:

generalnie tak - wszystko zalezy od definicji, ja przyjąłem takie. 

Ok, przyjmuj co chcesz. Ktoś Ci broni? Nie chciałbym być obrażony przez bazę danych. ;):D

11 minut temu, Warai Otoko napisał:

inteligencją ilościową

Eeeeee. Ale o ilość czego chodzi? :D

11 minut temu, Warai Otoko napisał:

Umiejętność rozwiązywania problemów. 

To masz przechlapane. Naprawdę proste SN rozwiązują pewne problemy dużo lepiej niż Ty, a inteligencji w nich raczej nie ma tyle, co w przeciętnej muszce owocowej. :)

13 minut temu, Warai Otoko napisał:

czy dostrzegasz, że Twoje uwagi nic nie wnoszą i do niczego nie zmierzają?

Przeciwnie. Lekko wbijają Twoje durne ego w glebę. :) Niczemu innemu nie służą. :D

14 minut temu, Warai Otoko napisał:

Dotarcie ludzi na księżyc było możliwe dzięki inteligencji i wiedzy - czy to jest takie trudne do zrozumienia? 

Ja to wiem, ale od paru postów starasz się mnie przekonać do czegoś innego. ;)

ed: I który "księżyc" masz na myśli? Człowiek był tylko na jednym Księżycu. :)

• Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

28 minut temu, Warai Otoko napisał:

Nazwijmy zatem ten typ inteligencji - inteligencją ilościową

Skoro masz inteligencję skrystalizowaną, to i masz inteligencję płynną. LOGICZNE, panie. Nie żadna ilościowa.  To skrystalizowana może być prędzej ilościowa.

26 minut temu, mankomaniak napisał:

Skoro masz inteligencję skrystalizowaną, to i masz inteligencję płynną. LOGICZNE, panie. Nie żadna ilościowa.  To skrystalizowana może być prędzej ilościowa.

44 minuty temu, Astro napisał:

Eeeeee. Ale o ilość czego chodzi? :D

ilość mieliny albo wartość prędkości przetwarzania informacji - dla odróżnienia od inteligencji skrystalizowanej która ma cechy jakościowe, ale ok możemy przyjąć inne nazwy na poczet dyskusji. Może być płynna, choć wolę bardziej cybernetyczne określenia. 

46 minut temu, Astro napisał:

To masz przechlapane. Naprawdę proste SN rozwiązują pewne problemy dużo lepiej niż Ty, a inteligencji w nich raczej nie ma tyle, co w przeciętnej muszce owocowej.

nie wiem co to jest SN i nie wiem dlaczego miałbym mieć w związku z tym przechlapane? 

47 minut temu, Astro napisał:

Przeciwnie. Lekko wbijają Twoje durne ego w glebę. :) Niczemu innemu nie służą. :D

aha, rozumiem. Czyli specjalnie jesteś arogancki i gołosłowny tylko po to aby "wbijać moje durne ego w glebę" ? (swoją drogą, znasz taki mechanizm obronny jak Projekcja?). Nie wiem jak tego typu ułomności mają "wbijać moje ego w glebę" ale dzięki temu wiem jedno - nie ma sensu próbować z Tobą jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji bo nawet jeśli zacznie się w miarę rzetelnie to zawsze kończy się obelgami, arogancją i gołosłownoscią. Dlatego kończę "dyskusję" z Tobą. 

albo wartość prędkości przetwarzania informacji

Błądzisz coraz bardziej...

nie wiem co to jest SN i nie wiem dlaczego miałbym mieć w związku z tym przechlapane? 

Sieci neuronowe. To nie ma większego skomplikowania niż mózg muszki owocowej, a bardzo przydaje się tej cywilizacji. Serio.

Czyli specjalnie jesteś arogancki i gołosłowny

Jestem arogancki, ale nie gołosłowny. Kilkanaście moich argumentów pominąłeś milczeniem. Tak też można, ale to nie jest "wyższa forma inteligencji".

nie ma sensu próbować z Tobą jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji

Przeciwnie. Zacznij dyskusję merytoryczną, bo pinotlisz tak sobie a muzykom. ;)

haha, to już jest po prostu żałosne. Dałem ci minusa za argument ad persona z "wbijaniem mojego durnego ego w ziemie" a ty zaminusowałeś wszystkie moje wpisy na tej podstronie w odwecie. ŻAŁOSNE. 

ale ok możemy przyjąć inne nazwy na poczet dyskusji.

To nie jest nazwa, którą ja wymyśliłem i na poczet dyskusji, tylko tak się to fachowo nazywa. Chyba trudno nie jest sprawdzić?

Teraz, Astro napisał:

Sieci neuronowe. To nie ma większego skomplikowania niż mózg muszki owocowej, a bardzo przydaje się tej cywilizacji. Serio.

sieć neuronowa to metoda sztucznej inteligencji i owszem jest ona inteligentna, stąd nazwa. 

1 minutę temu, Astro napisał:

Jestem arogancki, ale nie gołosłowny. Kilkanaście moich argumentów pominąłeś milczeniem. Tak też można, ale to nie jest "wyższa forma inteligencji".

ciekawe jakich. 

z "wbijaniem mojego durnego ego w ziemie"

Bo robisz od kilkunastu postów to samo. Nie wnikam w "pierwszeństwo". :D

Teraz, Warai Otoko napisał:

sieć neuronowa to metoda sztucznej inteligencji i owszem jest ona inteligentna, stąd nazwa. 

Wybacz, ale może to inteligencja na Twoim poziomie, bo nie na moim.

ciekawe jakich. 

Czytaj ze zrozumieniem. zawsze pomaga. :) Jak nie rozumiesz - pytaj.

Wybacz, ale może to inteligencja na Twoim poziomie, bo nie na moim.

Oj na Twoim poziomie to nikt nie jest. 

Jest wielu ludzi na wyższym, chętnie bym Cię tam widział, i szczerze Ci tego życzę. Niestety już wiem, że to niemożliwe. :)

• Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

16 minut temu, mankomaniak napisał:

To nie jest nazwa, którą ja wymyśliłem i na poczet dyskusji, tylko tak się to fachowo nazywa. Chyba trudno nie jest sprawdzić?

ja rozumiem że tak to się nazywa w psychologii - chciałem zaproponować swoją nazwę, żeby łatwiej było skojarzyć z tym co chciałem przekazać, ale tak jak pisałem wczesniej  - nie ma to znaczenia dla meritum. 

• Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

Bolą te braki inteligencji, oj bolą... :D

• Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

35 minut temu, Astro napisał:
41 minut temu, Warai Otoko napisał:

albo wartość prędkości przetwarzania informacji

Błądzisz coraz bardziej...

Szukałem tych twoich argumentów na które niby nie odpowiadam i znalazłem tylko to... (chociaż formalnie to nie jest argument). Skoro twierdzisz że nie jesteś gołosłowny to prosze, masz szansę - dlaczego rzekomo błądzę ? 

• Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

Nic już nie muszę szukać. Na

19 minut temu, Astro napisał:

Bolą te braki inteligencji, oj bolą... :D

Musiałeś dać minusik, nawet nie wnikając kogo bardziej boli. :D:D:D

Warai. Z mojej strony EOT. Najwyżej z satysfakcją będę Ci dawał minusiki, a co. :)

Bo wiesz, wolę jednak pójść do kościoła, gdzie nie byłem od jakichś 30 lat; ten sam poziom argumentacji. :)

• Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

14 minut temu, Astro napisał:

Musiałeś dać minusik, nawet nie wnikając kogo bardziej boli. :D:D:D

Warai. Z mojej strony EOT. Najwyżej z satysfakcją będę Ci dawał minusiki, a co. :)

Bo wiesz, wolę jednak pójść do kościoła, gdzie nie byłem od jakichś 30 lat; ten sam poziom argumentacji. :)

nie wnikam kogo obrażasz to raz. a dwa widzę, że znów rozkręciłeś niezły festiwal gołosłowności. Chyba musisz to lubić. 

i jeszcze jedno, szukając wcześniej tych Twoich niby argumentów zauważyłem, ze edytowałeś swoje wpisy: 

2 godziny temu, Astro napisał:

ed2: to nie tylko "uniwersytecka wiedza opisowa". Byłeś kiedyś na laborce z fizyki? :D

ed3: albo praktyce z astrofizyki? :D   

ed4: zaliczałeś "astronomię obserwacyjną"? (i to nie w teorii) :D

ten argument jest żenujący, ale odpowiedź na pierwsze brzmi: tak. 

i jeszcze znalazłem: 

5 godzin temu, Astro napisał:

ed: Proponując pokój dodam, że Twoje zdania są cenne Warai, ale zbyt się napinasz i starasz się trzymać jakiś "nadmuchany" ton. Życie jest prostsze. ;)

Naprawdę spójrz sobie co to jest projekcja.

Pytanie do innych użytkowników: 

Czy ktoś na tym forum uważa że to ja jestem arogancki/butny etc. a nie Astro? 

2 godziny temu, Warai Otoko napisał:

Czy ktoś na tym forum uważa że to ja jestem arogancki/butny etc. a nie Astro? 

Jak na mój gust...  zadałeś pytanie współrzędnie złożone, o charakterze alternatywy, a ponieważ decyzja;)  zapadła wcześniej:

3 godziny temu, Astro napisał:

Jestem arogancki,

to przynajmniej ja, dyplomatycznie, czuję się zwolniony z wyrokowania.;)

• Like (+1) 1

Posted (edited)

PS

W piaskownicy posprzątałem.;)

Edited by 3grosze
  • Haha 1
  • Upvote (+1) 1

18 godzin temu, Jajcenty napisał:

Ech, ta dyskusja przypomina marsz przez melasę. Z mojej strony EOT. 

Powiedzmy szczerze - przejechałem cię walcem.

Posted (edited)
Godzinę temu, mankomaniak napisał:

Powiedzmy szczerze - przejechałem cię walcem.

Przeciwnie, walec zatonął w melasie, zanim na dobre ruszył - zagadka była tak nieprecyzyjnie sformułowana, że nie było sensu się nią zajmować.

(P.S. A czy walec uważasz za symbol lotnego umysłu?)

Edited by darekp