Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Osoby palące śpią inaczej od niepalących. Podczas badania aktywności ich mózgu okazało się, że faza głębokiego snu (NREM) ulega skróceniu, ponadto uzależnieni od tytoniu 4-krotnie częściej narzekają, że sen nie usuwa całkowicie objawów zmęczenia, przez co nie czują się wypoczęci.

Niewątpliwie nikotyna jest stymulantem, dlatego palaczom trudniej jest zasnąć. Co więcej, naukowcy sugerują, że co noc zaczyna im doskwierać zespół odstawienia (Chest). Kiedy zajrzymy do literatury medycznej, nie da się zaprzeczyć, że palacze mają problemy związane ze snem. Mają kłopot z zaśnięciem i pozostaniem w uśpieniu. Pozostaje tylko pytanie dlaczego – wyjaśnia tok myślenia swojego zespołu dr Naresh Punjabi ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Najpierw należało rozstrzygnąć, czy za opisany stan rzeczy odpowiadają skutki uboczne palenia, np. choroby serca czy płuc, czy przyczyną jest palenie samo w sobie. W tym celu zebrano grupę 40 osób w średnim wieku, u których nie zdiagnozowano jednostek chorobowych związanych z paleniem. Porównano ich wzorce snu z przebiegiem nocnego odpoczynku równolicznej grupy niepalących w identycznym wieku (należeli oni do tego samego typu fizycznego).

Ochotnicy spali u siebie w domach. Podłączono ich do EEG. W porównaniu do niepalących, palacze przechodzili krótszą fazę głębokiego snu, pozostając dłużej w stanie lżejszego uśpienia. Największe różnice odnotowano jednak w okresie zasypiania. Wg naukowców, potwierdza to tezę, że wpływ nikotyny jest najsilniejszy na początkowych etapach snu. Na uczucie zmęczenia po nocy uskarżało się 22,5% palaczy i tylko 5% osób niepalących.

Dr Punjabi sądzi, że odkrycia jego zespołu pomogą lepiej zaplanować proces rzucania palenia. W ramach nikotynowej terapii zastępczej należałoby się bowiem skupić na minimalizowaniu zespołu odstawienia w ciągu nocy. Coraz wyraźniej widać też, że nikotyna nie wpływa na sen cały czas w taki sam sposób, ale zgodnie z pewnym schematem czasowym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

to zdanie mnie rozwaliło:

"Dr Punjabi sądzi, że odkrycia jego zespołu pomogą lepiej zaplanować proces rzucania palenia. W ramach nikotynowej terapii zastępczej należałoby się bowiem skupić na minimalizowaniu zespołu odstawienia w ciągu nocy."

 

pale już spory kawał czasu i to jak smok a czasami jak 2 smoki ale nie rozumiem po co komu jakieś minimalizacje. albo ktos pali albo rzuca to w pi*du. ja jak chcem to moge nie palić np miesiąc czy dłużej (jak bym chciał to bym rzucił) i jakoś da sie to zrobić bez większego wysiłku. co do zaburzeń to pamietam raz kiedys tak bardzo chciało mi sie jarać we śnie że aż sie obudziłem i zajarałem. poza tym nigdy nie czułem jakiś zaburzeń snu po szlugaczach ale jak wiadomo wszystko wychodzi po czasie. . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

"jakbym chciał, to bym rzucił" - a na ile najdłużej odstawiłeś? I jeszcze ważniejsze: dlaczego wróciłeś, czyżby dlatego, że jednak ciągnęło znów? Nawet jeśli tobie się udało (czego szczerze gratuluję), to zdecydowanie nie każdy potrafi i nie zawsze wynika to tylko z tego, że "nie chciało mu się". Nikotyna w większości przypadków uzależnia fizycznie, niestety.

 

Poza tym, dlaczego warto rzucić? Dla zdrowia. To proste.

Share this post


Link to post
Share on other sites
palacze przechodzili krótszą fazę głębokiego snu, pozostając dłużej w stanie lżejszego uśpienia. Największe różnice odnotowano jednak w okresie zasypiania.

 

Ważne zdanie , tłumaczące wiele ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Nikotyna w większości przypadków uzależnia fizycznie, niestety"

 

może jeszcze dorzucisz marihuane, amfetamine, lsd, telewizje, internet, gry komputerowe i sex ?

 

albo ktoś lubi albo nie lubi. ja palenie uważam za rozrywke która od czasu do czasu staje sie nudna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale o co się oburzasz? To jest fakt, nikotyna wpływa na szlaki biochemiczne i uzależnia fizycznie. THC już przykładowo nie. To nie jest kwestia (nie)lubienia, tylko konkretnych faktów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...