Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

PSP jest w doskonałym stanie i rozpoczyna drugą orbitę wokół Słońca

Recommended Posts

Parker Solar Probe, wyjątkowa sonda, która ma „dotknąć” Słońca, rozpoczęła swoją drugą orbitę wokół naszej gwiazdy. Pierwszą orbitę zakończyła 19 stycznia. Znajdowała się wówczas w aphelium, czyli punkcie najbardziej odległym od Słońca. Za trzy miesiące, 4 kwietnia, PSP dotrze do perihelium, czyli punktu najbliższego Słońcu.

Parker Solar Probe weszła w pełny tryb operacyjny, zwany Fazą E, wraz z początkiem bieżącego roku. Faza E oznacza, że wszystkie systemy są włączone i działają jak należy.

Dotychczas z sondy na Ziemię trafiło ponad 17 gigabitów danych. Wszystkie informacje z pierwszej orbity zostaną pobrane do kwietnia. To była wspaniała orbita. Dowiedzieliśmy się wiele na temat pracy sondy i jej interakcji ze środowiskiem, w którym się znajduje. Z dumą mogę potwierdzić, że wszystkie przewidywania naszego zespołu okazały się trafione, mówi menedżer projektu Andy Driesman z Laboratorium Fizyki Stosowanej (APL) na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa.

Zawsze mówiliśmy, że nie będziemy wiedzieli, czego się spodziewać, dopóki nie przeanalizujemy danych. Informacje, które dotychczas otrzymaliśmy ujawniły wiele rzeczy, o których nie mieliśmy pojęcia. Dają on nadzieję na nowe odkrycia. Parker Solar Probe zdradzi nam tajemnice Słońca, wyjaśnia główny naukowiec misji, Nour Raouafi z APL.

W oczekiwaniu na kolejne zbliżenie do Słońca naukowcy oczyszczają nośniki PSP z dotychczas zgromadzonych danych. Sonda otrzymuje też zaktualizowane dane dotyczące jej pozycji oraz dane potrzebne do nawigacji. W kwietniu PSP znajdzie się w podobnej odległości od Słońca, w jakiej była podczas perihelium z listopada 2018 – 24 miliony kilometrów. To dwukrotnie mniej niż wcześniejszy rekord. W 1976 roku sonda Helios 2 znalazła się w odległości około 43 milionów kilometrów.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 31.01.2019 o 01:43, KopalniaWiedzy.pl napisał:

rozpoczęła swoją drugą orbitę wokół naszej gwiazdy.

Nie znam się zupełnie na tym, ale czy nie lepiej brzmiałoby okrążenie?

Btw. Zapisałem się na listę http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/The-Mission/Name-to-Sun/ PSP zaniosła moje nazwisko het daleko. Gdzieś tam na karcie pamięci, aleć zawsze :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, radar napisał:

A co jeśli "ufoki" porywać do eksperymentów będą najpierw tych z listy? Trzeba było podać adres

Nie boję się. Te głupki przemierzają Galaktykę żeby wygniatać kręgi w zbożu. Wystarczy położyć grabie w przedpokoju i rozkoszować się scenami jak z Benny'ego Hilla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...