Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Paleontolodzy z Rosji opisali nowego dinozaura - wołgatytana. Na brzegu Wołgi, 5 km od Uljanowska, odkryto 7 jego kręgów ogonowych, pogrzebanych w ziemi od ok. 130 mln lat.

Wołgatytan reprezentuje infrarząd zauropodów. Ważąc ok. 17 ton, nie był jednak wcale największym z nich.

Znalezione kręgi należały do dorosłego osobnika. Pierwsze 3 znalazł w 1982 r. Władimir Efimow - wypadły one z klifu. Później w latach 1984-87 odpadły 3 grudki wapienia. To w nich ukrywały się pozostałe 4 kręgi.

We wczesnych latach 90. Efimow pokazał zdjęcia kręgów Lwowi Nessowowi, znanemu leningradzkiemu paleontologowi - wspomina Aleksander Awerianow z Rosyjskiej Akademii Nauk. Nessow uważał, że kręgi należały do zauropodów, olbrzymich roślinożernych dinozaurów. W 1997 r. Efimow opublikował w Paleontological Journal wstępny raport o znalezisku. Przypisał wtedy kręgi przedstawicielowi rodziny brachiozaurów (Brachiosauridae). W lipcu br. udało mi się go odwiedzić [...] i zbadać kości. Dzięki temu ustaliłem, że należały one do nowego taksonu tytanozaurów.

Dinozaur zyskał już łacińską nazwę - Volgatitan simbirskiensis. Pierwszy człon nawiązuje do Wołgi, drugi do dawnej nazwy Uljanowska - Symbirsk.

Wcześniej sądzono, że ewolucja tytanozaurów miała miejsce głównie w Ameryce Południowej i pewne taksony dotarły do Ameryki Północnej, Europy i Azji dopiero w późnej kredzie. [...] Niedawne opisy wczesnokredowego tengrizaura (Tengrisaurus) z Zabajkala oraz odkrycie wołgatytana wskazują jednak, że zasięg tytanozaurów we wczesnej kredzie był o wiele szerszy. Niewykluczone, że we wschodniej Europie i Azji zaszły ważne etapy ich ewolucji.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      W kręgach ogonowych młodego roślinożernego dinozaura, który w kredzie żył na prerii na terenie dzisiejszej Alberty, wykryto ślady choroby do dziś występującej u ludzi: histiocytozy z komórek Langerhansa (LCH). To pierwszy raz, gdy LCH zidentyfikowano u jakiegoś dinozaura.
      Prof. Rothschild [z Uniwersytetu Indiany] i Tanke [z Royal Tyrrell Museum w Drumheller w Albercie] dostrzegli coś niezwykłego w kręgach ogonowych młodego hadrozaura [...]. W 2 segmentach, które odkryto w Prowincjonalnym Parku Dinozaurów w południowej Albercie, znajdowały się duże jamy - opowiada dr Hila May z Uniwersytetu w Tel Awiwie.
      Uwagę badaczy przyciągnął specyficzny kształt otworów. W bardzo dużym stopniu przypominał ubytki w kościach, związane z masami guzowatymi występującymi współcześnie u ludzi w przebiegu LCH.
      Kręgi przekazano do Shmunis Family Anthropology Institute, by przeprowadzić mikrotomografię. Mikrotomografia daje zdjęcia o bardzo dużej rozdzielczości [...]. Przeskanowaliśmy kręgi hadrozaura i stworzyliśmy trójwymiarową rekonstrukcje guzów oraz ich unaczynienia. Mikro- i makroanalizy potwierdziły, że to rzeczywiście LCH. To pierwszy raz, gdy chorobę tę zidentyfikowano u jakiegoś dinozaura.
      Wg dr May, zaskakujące ustalenia pokazują, że histiocytoza z komórek Langerhansa nie jest unikatowa dla ludzi i że "przetrwała" ponad 60 mln lat. Tego typu badania, które są dziś możliwe dzięki technologicznym innowacjom, przyczyniają się do rozwoju medycyny ewolucyjnej, relatywnie nowej dziedziny badań analizującej rozwój i zachowanie chorób w czasie - podsumowuje prof. Israel Hershkovitz.

      « powrót do artykułu
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...