Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Na Purdue University powstaje wkładka, która może wspomóc gojenie wrzodów związanych ze stopą cukrzycową.

Jednym z najlepszych sposób na wygojenie tych ran jest dotlenianie. Stworzyliśmy system, który stopniowo uwalnia tlen w ciągu dnia, dzięki czemu pacjent zyskuje większą mobilność - opowiada prof. Babak Ziaie.

Przyczyną neuropatii cukrzycowej jest za wysokie stężenie glukozy we krwi. Końcowe produkty glikacji wywołują zmiany w nerwach, np. zanik osłonek mielinowych. Chorzy nie czują bólu, dlatego częściej doznają urazów. Przez cukier i będącą skutkiem cukrzycy suchą skórę rany goją się zaś wolniej.

Zazwyczaj leczymy rany, usuwając z jej powierzchni zmienioną tkankę i pomagając pacjentowi odciążyć chorą kończynę - tłumaczy Desmond Bell, podiatra z Memorial Hospital w Jacksonville na Florydzie.

Złotym standardem jest zastosowanie łuski pełnokontaktowej [ang. total-contact cast], która zapewnia stopie ochronne środowisko. Sprawdzając, jak skutecznie wkładka dostarcza tlen do rany w obrębie łuski, moglibyśmy wspomóc proces leczenia.

Naukowcy z Purdue ukształtowali wkładki z gumy silikonowej za pomocą lasera. Utworzyli zbiorniczki, które uwalniają tlen tylko w partiach stopy, gdzie znajdują się wrzody.

Silikon jest giętki i dobrze przepuszcza tlen. Obróbka laserowa pozwala nam dostosować przepuszczalność i obrać na cel tylko okolice rany, które są niedotlenione. W ten sposób nie zatruwa się reszty stopy nadmiarem tlenu - opowiada dr Hongjie Jiang.

Wkładka jest zbudowana z 2 warstw poli(dimetylosiloksanu). Górna jest poddawana wybiórczej obróbce laserowej - w ten sposób manipuluje się przepuszczalnością tlenu. Dolna warstwa zapewnia wsparcie strukturalnie. Znajdują się w niej też zbiorniczki z tlenem. Przy nacisku rzędu 150 kPa (to średnia wartość dla stania/chodzenia) wkładka uwalnia tlen w tempie 1,8 mmHg/min/cm2. Przy mniejszym nacisku podczas siedzenia tempo uwalniania wynosi 0,092 mmHg/min/cm2; dla rany o rozmiarach 4 cm2 poziom tlenu wzrasta do optymalnej wartości leczniczej (50 mmHg) w ciągu 150 min.

Symulacje pokazały, że pod naciskiem osoby ważącej 53-81 kg wkładka może dostarczać tlen przez co najmniej 8 godzin dziennie. Można ją też dostosować do innej wagi.

Amerykanie snują wizje, że w przyszłości producent będzie wysyłał choremu paczkę "nabitych" tlenem wkładek, które będą dostosowane do konkretnego umiejscowienia rany (profilu rany określonego na podstawie recepty lekarza i zdjęcia stopy).

Autorzy publikacji z pisma Materials Research Society Communications chcą teraz opracować metodę drukowania wkładki w 3D. Zamierzają również przetestować wkładkę na pacjentach z zespołem stopy cukrzycowej i sprawdzić, w jakim stopniu usprawnia proces gojenia.

 


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko ciężko się w niej chodzi na nogach, nie działa przy okazji (trzeba w niej siedzieć ok godzinę po kilkanaście razy), trzeba się zapisywać, ma przeciwwskazania (np. rozrusznik serca, infekcje wirusowe (sic!), problemy z oczami lub uszami czy ciąża). Wkładka ich nie ma.

 • Upvote (+1) 1
 • Downvote (-1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, wilk napisał:

ma przeciwwskazania

Wkładka ma przeciwwskazania chociażby dla środowiska, kto to zutylizuje? Policzmy tylko dane zawarte tutaj https://all-med.pl/2017/07/31/stopa-cukrzycowa/ Można sobie wyobrazić jaka powstanie góra śmieci z co piątego pacjenta z około 330 milionów. A chyba wkładki będą jednorazowego użytku bez napełniania z uwagi na bakterio-statykę potrzebną przy tego rodzaju problemach. Komora hiperbaryczna daje zero odpadów. Co do uszu i oczu oraz wirusów to podajesz półprawdy. Na nagłą utratę słuchu dobra komora hiperbaryczna http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31167%2Cna-nagla-utrate-sluchu-dobra-komora-hiperbaryczna.html Hiperbaryczna terapia tlenowa (HBOT) jest podstawową lub pomocniczą terapią dla szeregu zaburzeń medycznych, w tym niektórych związanych z okiem https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19024664 Przeciwwirusowe działanie hiperbarycznej terapii tlenowej na HIV https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8825180

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, BOXIN napisał:

Wkładka ma przeciwwskazania chociażby dla środowiska, kto to zutylizuje?

MPO.

14 godzin temu, BOXIN napisał:

Komora hiperbaryczna daje zero odpadów.

No nie prawda. Komorę trzeba  wyprodukować - dużo odpadów i ogromne zużycie wody, poza tym jak zutylizować 60 milionów komór barycznych? (z co piątego pacjenta z 330 milionów).

Dużo łatwiej nosić wkładkę niż komorę baryczną.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Jajcenty napisał:

Komorę trzeba  wyprodukować

Trzeba, niezbity fakt. Ale ile lat potem ją użytkujesz? Chyba wkładki krócej? No choć nie wiadomo, może Ty nosisz kilkadziesiąt lat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Próbujesz wkleić mi jako kontrargument wybrane przypadki, przy których komora może pomóc, podczas gdy są konkretne sytuacje, kiedy stosowanie jest niewskazane lub niemożliwe i choćbyś turlał się w antyszczepionkowych oparach chemtrailsów na tej swojej płaskiej ziemi, to niczego nie zmienisz. W tych przypadkach wkładka jest rozwiązaniem i to znacznie bardziej komfortowym dla pacjenta. Dlaczego chcesz odbierać chorym alternatywę?

- nieodbarczona odma opłucnowa
- zakażenia górnych dróg odechowych
- ciąża
- astma
- padaczka i skłonność do drgawek
- rozedma płuc w związku z retencją dwutlenku węgla
- stany gorączkowe
- przebyte operacje zatok, ucha i klatki piersiowej
- rozsiana choroba nowotworowa
- infekcje wirusowe
- zapalenie zatok obocznych nosa
- zapalenie nerwu wzrokowego
- barotrauma ucha środkowego
- ostre schorzenia uszu
- perforacja błony bębenkowej
- rozrusznik serca
- niewydolność serca
- krwotok
- klaustrofobia
- wrodzona sferozytoza
- bleomycyna
- doksorubicyna (adriamycyna) i cisplatyna — leki używane w chemioterapii
- disulfiram (antabuse) — używany w leczeniu alkoholizmu
- octan mafenide (sulfamylon) — lek tłumiący infekcje bakteryjne w ranach powstałych w wyniku poparzeń

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu ‎23‎.‎11‎.‎2018 o 19:52, wilk napisał:

Tylko ciężko się w niej chodzi na nogach, nie działa przy okazji (trzeba w niej siedzieć ok godzinę po kilkanaście razy), trzeba się zapisywać, ma przeciwwskazania (np. rozrusznik serca, infekcje wirusowe (sic!), problemy z oczami lub uszami czy ciąża). Wkładka ich nie ma.

Jak miałką trzeba mieć osobowość, aby minusować powyższy  merytoryczny ale z kontrargumentami post.?:o

Odpowiedż: trzeba być antyszczepionkowcem, paranoiczną psychiką wietrzącą wszędzie spiski.

@BOXIN, poziom dopaminy  zbadaj, zacznij leczenie, a świat zacznie być Tobie przyjazny.:)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, wilk napisał:

oparach chemtrailsów

Jakim trzeba być hipokrytą aby tak pisać, jeśli dyskutuje się z artykułem Duch-a Kopalni z linku 

słowami, tu cytuje Wilka:

 

Wilkjpg.JPG

Godzinę temu, 3grosze napisał:

merytoryczny

Gdzie? Ja tu widzę sarkazm!

 

Godzinę temu, 3grosze napisał:

Tylko ciężko się w niej chodzi na nogach

Twoim zdaniem sarkazm jest merytoryczny?

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, 3grosze napisał:

@BOXIN, poziom dopaminy  zbadaj, zacznij leczenie, a świat zacznie być Tobie przyjazny

Nawet znachorzy (o lekarzach nie wspominając) nie mają takich mocy diagnostycznych jak ma nasz 3grosze. Na odległość i telepatycznie gotów wystawiać recepty.

Edited by thikim
 • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thikim, ten przypadek  jest tak charakterystyczny, że  diagnoza oczywista (persecutoria z domieszką querulatorii).:P

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 25.11.2018 o 16:01, BOXIN napisał:

jeśli dyskutuje się z artykułem Duch-a Kopalni z linku

W oryginale tam nie było trzech znaków zapytania. Tak nie piszę nigdy, nawet jak miałem 12 lat. Prawdopodobnie była to jakaś emotka, która się popsuła przy konwersji starego forum. Zresztą ilość przerw między linijkami na to wskazuje.

 • Downvote (-1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   To, czy rana, np. owrzodzenie cukrzycowe, goi się, czy jej stan się pogarsza, zależy od mikrobiomu. Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii stwierdzili, że z ranami, które się nie goją, są związane pewne szczepy gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus). Zidentyfikowali też inne pospolite bakterie, które mogą zarówno upośledzić, jak i usprawnić gojenie.
   Uzyskane wyniki sugerują, że monitorowanie mikroorganizmów z ran może zapewnić lekarzom informacje na temat tego, jakie terapie najlepiej zastosować.
   U części pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej powstaną niegojące się rany. W najgorszych przypadkach konieczna będzie amputacja. Bywa, że przez neuropatię cukrzycową pacjent przez jakiś czas nie dostrzega rozwoju owrzodzenia. Obecne metody leczenia są niewystarczające, co oznacza, że chory żyje z niezagojonymi ranami przez wiele miesięcy, a nawet lat.
   [...] Ranom nie poświęca się tyle uwagi, co innym chorobom, a są one bardzo powszechne. Nasze badanie poprawia wiedzę o tym, jak bakterie upośledzają albo usprawniają gojenie - podkreśla prof. Elizabeth Grice.
   W ramach najnowszego studium Amerykanie posłużyli się sekwencjonowaniem DNA o wyższej niż dotąd rozdzielczości. Zidentyfikowali gatunki i podgatunki mikroorganizmów z przewlekłych ran i sprawdzili, jak się one mają do rokowań pacjentów. Z ran 46 chorych próbki pobierano co dwa tygodnie przez pół roku (albo do czasu amputacji czy wygojenia się rany).
   W większości wrzodów wykryto S. aureus. Chodzi jednak nie tyle o obecność gronkowców, co o występowanie pewnych konkretnych szczepów. Sekwencjonowanie DNA wykazało bowiem, że niektóre z nich występowały wyłącznie w ranach, które nie zagoiły się w trakcie półrocznego studium. Dalsze testy ujawniły, że szczepy "niegojenia" były lepiej wyposażone pod kątem powodowania uszkodzenia tkanek i wymykania się antybiotykom. Wyniki te udało się potwierdzić na myszach.
   Dla odmiany inna często występująca bakteria, Alcaligenes faecalis, wiązała się z szybszym gojeniem ran.
   Możliwe, że istnieją bakterie, które de facto korzystnie wpływają na rany. [...] Mamy nadzieję, że nasze badanie pozwoli w przyszłości identyfikować pacjentów z grupy ryzyka i doprowadzi do innowacji terapeutycznych, które są tak bardzo potrzebne - podsumowuje Grice.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Choć zdalne sterowanie komórkami, by przyspieszyć gojenie ran, nadal pozostaje w dziedzinie planów i marzeń, właśnie udało się zrobić duży krok w tym kierunku. Za pomocą bliskiej podczerwieni i wstrzykniętego nanourządzenia DNA udało się pokierować komórki macierzyste do miejsca urazu, co wspomogło regenerację mięśni myszy.
   Za ruch, namnażanie czy śmierć odpowiadają złożone szlaki sygnałowe. Gdy np. cząsteczki sygnałowe zwiążą się z receptorowymi kinazami tyrozynowymi (ang. receptor tyrosine kinases, RTK) na powierzchni komórki, uruchamiają parowanie receptorów i wzajemną fosforylację. Ten proces może z kolei aktywować inne białka, co ostatecznie prowadzi do ruchu czy wzrostu komórki.
   Hong-Hui Wang, Zhou Nie i zespół zastanawiali się, czy do komórek dałoby się wprowadzić nanourządzenie, które przeprogramowałoby system i spowodowało, że receptory ulegałyby aktywacji pod wpływem bliskiej podczerwieni, a nie cząsteczek sygnałowych. Naukowcy wybrali bliską podczerwień, bo przenika przez tkanki. Docelowym białkiem był jeden z receptorów RTK - MET.
   Naukowcy zaprojektowali cząsteczkę DNA, która wiąże się z dwoma receptorami MET jednocześnie, łącząc je i aktywując. By system reagował na światło, wiele kopii sekwencji DNA przyłączono do złotych nanopręcików. Po oświetleniu bliską podczerwienią nanorurki się rozgrzewają i uwalniają DNA, dzięki czemu może ono aktywować receptory.
   W ramach eksperymentu na myszach przyłączone do nanopręcików DNA wstrzyknięto w miejsce urazu. Zwierzęta naświetlano przez kilka minut bliską podczerwienią. Po 3 dniach okazało się, że u zwierząt z grupy interwencyjnej zaszła silniejsza migracja komórek, a mięsień w większym stopniu się zregenerował.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   W Wake Forest Institute for Regenerative Medicine (WFIRM) powstał mobilny system biodrukowania skóry, dzięki któremu można nadrukować dwuwarstwową skórę bezpośrednio na ranę.
   Unikatowym aspektem tej technologii jest mobilność systemu i [...] możliwość skanowania i mierzenia ran na miejscu, tak by odłożyć komórki dokładnie tam, gdzie są potrzebne, by utworzyć skórę - podkreśla prof. Sean Murphy.
   Po pobraniu biopsji zdrowej tkanki izoluje się fibroblasty i keratynocyty. Następnie komórki trafiają do hodowli. Fibroblasty wytwarzają macierz pozakomórkową i kolagen, zaś keratynocyty są dominującymi komórkami naskórka.
   Jak wyjaśniają autorzy publikacji z pisma Scientific Reports, komórki miesza się z hydrożelem i umieszcza w biodrukarce. Zintegrowana technologia obrazowania (urządzenie do skanowania rany) przekazuje dane do oprogramowania. Dzięki temu głowica dostarcza komórki dokładnie tam, gdzie są potrzebne.
   System przetestowano, drukując skórę w modelach przedklinicznych. Kolejnym krokiem mają być testy na ludziach. Obecnie w leczeniu ran i oparzeń stosuje się przeszczepy. Często jednak pozyskanie odpowiedniej ilości materiału bywa trudne. Pewnym rozwiązaniem jest pobranie skóry od dawcy, w tym przypadku istnieje jednak ryzyko odrzutu i powstania blizny.
   Organizując front robót, własne komórki pacjenta [z biodrukarki] aktywnie przyczyniają się do gojenia [...]. Choć istnieją inne rodzaje produktów do gojenia i zamykania ran, nie przyczyniają się one bezpośrednio do powstawania skóry - podsumowuje dr James Yoo.

   « powrót do artykułu
×
×
 • Create New...