Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
thikim

Format do importowania kontaktów do telefonu

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Może ktoś coś takiego robił. Mam sporo numerów telefonów: chciałbym mieć (zrobić ręcznie) z tego jakiś CZYTELNY plik który można by zaimportować i jest zonk.

Wygląda na to że tak prosta zdawałoby się rzecz: zrobić w Excelu kolumny: nazwa i telefon, wpisać i zaimportować.

Tymczasem jak robię eksport kontaktów to dostaję owszem plik csv i od biedy można go przeczytać ale od biedy.

Polskie litery zmienione w krzaki. Kolumny jak to w csv nierozdzielone. Ogólnie kaszana a nie plik postaci:
Nazwisko   Imię     Telefon

Kowalski    Jan     700-700-700

I szukam na lewo i prawo. Można się bawić w wizytówki ale tworzenie wizytówek nie jest tak proste jak pliku o którym wspominam.
Aż jestem w szoku że tak podstawowy problem nie doczekał się systemowego rozwiązania przez te kilkanaście lat popularności telefonów komórkowych.

Ktoś ma jakieś pomysły?

 

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Moim zdaniem format csv jest najbardziej uniwersalny. Problemem jest sam excel który w czasie importu nie daje zbyt wielu możliwości formatowania. Zainstaluj OpenOffica. Tam w czasie otwierania pliku możesz wybrać jakimi znakami są rozdzielnie pola, np przecinkami. Tak wczytany dokument wygląda bardzo ładnie. Polskie znaki to zasługa kodowania w czasie importu do OpenOffica można wybrać kodowanie. Przed wczytaniem dokumentu w podglądzie powinieneś zobaczyć już rozdzielone kolumny.

Capture.PNG

Edytowane przez Krzychoo
  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcja nr 2:
Notepad++ - konwersja kodowania na bodajże win-1250 i dopiero otwieranie w excelu i tam w zakładce dane "zmień tekst w kolumny" i wybór znaku rozdzielającego.

Powinno się udać pominąć zmianę kodowania jeśli zwyczajnie skopiujesz tekst do excela, dalsza procedura taka sama...

Tak piszę z pamięci, bez sprawdzania, więc mogą być błędy.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Notepad++ rzeczywiście ładnie to otworzył, prawidłowo widać polskie litery.
Już przynajmniej widać pewien schemat:

Nagłówek:

Name,Given Name,Additional Name,Family Name,Yomi Name,Given Name Yomi,Additional Name Yomi,Family Name Yomi,Name Prefix,Name Suffix,Initials,Nickname,Short Name,Maiden Name,Birthday,Gender,Location,Billing Information,Directory Server,Mileage,Occupation,Hobby,Sensitivity,Priority,Subject,Notes,Language,Photo,Group Membership,E-mail 1 - Type,E-mail 1 - Value,E-mail 2 - Type,E-mail 2 - Value,Phone 1 - Type,Phone 1 - Value,Phone 2 - Type,Phone 2 - Value,Phone 3 - Type,Phone 3 - Value,Phone 4 - Type,Phone 4 - Value,Address 1 - Type,Address 1 - Formatted,Address 1 - Street,Address 1 - City,Address 1 - PO Box,Address 1 - Region,Address 1 - Postal Code,Address 1 - Country,Address 1 - Extended Address,Organization 1 - Type,Organization 1 - Name,Organization 1 - Yomi Name,Organization 1 - Title,Organization 1 - Department,Organization 1 - Symbol,Organization 1 - Location,Organization 1 - Job Description,Website 1 - Type,Website 1 - Value

(czyli cała masa kolumn których nikt nie używa i przez które ciężko jest z tego formatu komukolwiek skorzystać).

Przykładowy wpis:

.Poczta glos.,,,.Poczta glos.,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,"Właściwa sieć komórkowa: +48601222222

Numer telefonu czyli najważniejsza rzecz jest dopiero w ok. 30-stej kolumnie!!

I tu jest pewien problem. Ten strasznie rozbudowany nagłówek sprawia że mój pomysł jest taki.
Robię arkusz nr 1 i w nim robię prosty nagłówek, to co rzeczywiście potrzebuję:
Stanowisko, Imię, Nazwisko, telefon komórkowy, telefon stacjonarny, email

Bo więcej nie potrzebuję.
Arkusz nr 2 będzie korzystał z danych z Arkusza nr 1 uzupełniając je o pola potrzebne do importu, na

Chyba, że nie ma potrzeby takiego uzupełniania i wystarczy tylko zaimportować kolumny które są potrzebne.

Bardziej zależy mi na kierunku: plik ->telefon niż odwrotnie.

Dzięki za wskazówki.

 

PS. Używam MS Office więc na razie nie będę instalował OO, jeśli jest inny sposób.

Ale tak czy inaczej trzeba mocno z budową się bawić bo jest to bardzo rozbudowany format.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

PS2. Udało się dla jednego kontaktu :)
Mam arkusz gdzie mam kolumny:
Stanowisko Imię Nazwisko telefonkomórkowy telefonstacjonarny email

Drugi arkusz mi to przerabia automatycznie na kolumny googlowo-androidowo-gmailowe czyli ta masa kolumn co wcześniej podałem.
Eksportuje to do csv który zaimportowałem przez kontakty google.

I działa.
Muszę to sprawdzić dla większej ilości kontaktów, grup oraz dla polskich liter. Ale wygląda bardzo obiecująco.
Teraz jak wypełnię pierwszy arkusz kontaktami to mogę takie kontakty rozdać i to w różnych wersjach współpracownikom, tak że wszyscy będą mogli w każdej chwili importować sobie aktualny spis telefonów :) zamiast przez kolejnych parę lat mozolnie sobie je uaktualniać i szukać numerów.
Wiadomo :D RODO trochę to komplikuje dziś :D

 

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś chciał to zrobić z linii komend:

Plik z kontaktami: in.csv

1. Sprawdzenie kodowania pliku

enca -i in.csv

2. Zmiana kodowania pliku (tu UTF-8 -> CP1250)

iconv -f UTF-8 -t CP1250 in.csv > in_1250.csv

3. Usunięcie części kolumn

awk 'BEGIN{FS=","; OFS=",";} {print $1,$4,$26}' in_1250.csv > short.csv

gdzie $1,$4,$26 to nr kolumn

4. Teraz ten plik (short.csv) możesz zaimportować do jakiegoś arkusza i edytować.

5. Potem eksportujesz arkusz do csv (dla Google Docs przykładowo:

wget --no-check-certificate --output-document=exported.csv 'https://docs.google.com/spreadsheets/d/<KEY>/export?gid=<GID>&format=csv'

gdzie <KEY> i <GID> bierzesz z linku do arkusza https://docs.google.com/spreadsheets/d/<KEY>/edit#gid=<GID> (Uważaj na prawa dostępu do arkusza.)

6. Dodanie pozostałych kolumn:

awk 'BEGIN{FS=","; OFS=",";} {if (FNR == 1) {print "Name,Given Name,Additional Name,Family Name,Yomi Name,Given Name Yomi,Additional Name Yomi,Family Name Yomi,Name Prefix,Name Suffix,Initials,Nickname,Short Name,Maiden Name,Birthday,Gender,Location,Billing Information,Directory Server,Mileage,Occupation,Hobby,Sensitivity,Priority,Subject,Notes,Language,Photo,Group Membership,E-mail 1 - Type,E-mail 1 - Value,E-mail 2 - Type,E-mail 2 - Value,Phone 1 - Type,Phone 1 - Value,Phone 2 - Type,Phone 2 - Value,Phone 3 - Type,Phone 3 - Value,Phone 4 - Type,Phone 4 - Value,Address 1 - Type,Address 1 - Formatted,Address 1 - Street,Address 1 - City,Address 1 - PO Box,Address 1 - Region,Address 1 - Postal Code,Address 1 - Country,Address 1 - Extended Address,Organization 1 - Type,Organization 1 - Name,Organization 1 - Yomi Name,Organization 1 - Title,Organization 1 - Department,Organization 1 - Symbol,Organization 1 - Location,Organ,Name,Notes Job Description,Website 1 - Type,Website 1 - Value"} else { print $1,",",$2,",,,,,,,,,,,,,,,,,,,,",$3}}' exported.csv > out.csv

gdzie print $1,",",$2,",,,,,,,,,,,,,,,,,,,,",$3 to dodanie odpowiedniej ilości przecinków.

Możesz też dać jakieś warunki np.:

{if($1=="programista") print $1,",",$2,",,,,,,,,,,,,,,,,,,,,",$3}

7. Ewentualna zmiana kodowania otrzymanego pliku

8. Import przez kontakty google

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przyznaję, robi to wrażenie :)
Jednakowoż dla mnie w tej chwili ważniejsze jest aby import można było robić przez telefon bez kontaktów googla.

Tak to już widzę że ja to sobie zaimportować mogę przez kontakty google ale wielu moich znajomych to raczej tego nie używa.

Idealnie to byłoby wysłać emailem plik tak żeby sobie ściągnęli i importowali w jakiś sposób z kontaktów. Być może trzeba jednak użyć jakiejś innej aplikacji kontaktów, która takie coś obsługuje, bo moja ze wstępnego rozeznania (MIUI, Android) nie obsługuje tego.

Albo chociaż aplikacja która mi na telefonie zaimportuje kontakty z pliku csv.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, thikim napisał:

Albo chociaż aplikacja która mi na telefonie zaimportuje kontakty z pliku csv.

To https://play.google.com/store/search?q=contacts import csv&amp;hl=pl i szukanie odpowiedniego programu. (Dla możliwie najniższej wersji androida aby nawet na starszych telefonach zadziałał i w z odpowiednim formatem pliku do importu.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sprawdzam po kolei i większość już się nie nadaje :)
Bo to, bo tamto, bo nie potrafi google csv obsłużyć, bo ma własny bardzo ubogi format.

Chyba trzeba będzie symulator androida odpalić.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...