Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Znaleziono jeden z największych diamentów

Recommended Posts

W kopalni diamentów w Lesoto znaleziono kamień o wadze 910 karatów. To piąty największy bezbarwny diament wysokiej jakości, jaki kiedykolwiek znaleziono. O odkryciu poinformowała firma Gem Diamonds, do której należy kopalnia Ghagoo w Bostwanie oraz 70% udziałów w kopalni Letseng w Lesoto. Poprzednim rekordowo dużym diamentem z kopalni Letseng był 603-karatowy Lesotho Promise odkryty w 2006 roku.

Od czasu gdy w 2006 roku firma Gem Diamonds nabyła kopalnię Letseng, wydobyto tam jedne z najpiękniejszych kamieni na świeci, w tym 603-karatowy Lesotho Promise. Obecnie znaleziony diament o wyjątkowo wysokiej jakości jest największym kamieniem, znalezionym w tej kopalni, poinformował Clifford Elphick, dyrektor wykonawczy Gem Diamonds. To znaczące wydarzenie dla wszystkich udziałowców Gem Diamonds, w tym dla pracowników, posiadaczy akcji oraz rządu Lesoto, który jest naszym partnerem w kopalni Letseng, dodał.

Kamieniowi nie nadano jeszcze nazwy. Specjaliści szacują, że surowy bezbarwny kamień, o ile nie ma w nim większych inkluzji, może zostać sprzedany za około 40 milionów dolarów. Przypominają, że znaleziony w 2015 roku Lesedi la Rona o wadze 1109 karatów został sprzedany za 53 miliony USD.

Odkrycie to dobra wiadomość dla Gem Diamonds. W ostatnich latach w jej kopalniach nie znaleziono bowiem dużych diamentów, przez co pozycja finansowa firmy uległa zachwianiu. Po podaniu informacji o najnowszym odkryciu cena akcji firmy wzrosła o 15%, a jej rynkowa kapitalizacja zwiększyła się do około 180 milionów dolarów.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zwróć uwagę na cenę diamentu w stanie surowym... Podejrzewam, że to może nie starczyć na utrzymanie maszyn przez rok...

To nie wygląda na szczególnie duże pieniądze w stosunku do kosztów (szacowanych przeze mnie zupełnie w ciemno, bez żadnej wiedzy na ten temat)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Szkoda tylko, że mieszkańcy Lesoto na tym nie skorzystają, tylko Gem Diamonds, zapewne amerykańska...

To jakaś komunistyczna agitacja?

 

Komentarz pozbawiony cienia refleksji. Słaby jak na forum Kopalni Wiedzy. Więcej czasu zajęło napisanie tego postu, niż sprawdzenie podstawowych informacji na temat kopalni i Gem Diamonds.

 

W 2 minuty można było sprawdzić, że:

- Gem Diamonds to spółka międzynarodowa o korzeniach brytyjskich

- kopalnia Letseng ma ekstremalnie ubogą rudę + trudne warunki klimatyczne

 

Mieszkańcy Lesoto już z tego znaleziska korzystają i skorzystają w przysłości. Jak?

 

1) Z artykułu wiadomo, że współwłaścicielem kopalni jest rząd Lesoto. Zatem będzie partycypował w zyskach.

 

2) Zanim pojawi się zysk, żeby znaleźć tylko ten jeden diament, trzeba było przerobić w trudnych warunkach średnio prawie 50 tysięcy ton rudy. To masa pracy dla wielu ludzi. To energia dla maszyn i paliwo które trzeba kupić. Przy takim przedsięwzięciu wyżyje też wielu drobnych podwykonawców. Potem te pieniądze idą dalej - robotnik (i menedżer) chce się w weekend zabawić. Itd.

 

Do tego wszystko powyżej jest opodatkowane, więc państwo zarabia podwójnie - zanim pojawi się zysk z kopalni + część późniejszych zysków jako współudziałowiec.

 

I zanim ktoś rzuci kolejnym sloganem jak to władcy afrykańskich krajów żerują na biedzie swych obywateli i marnotrawią podatki, to proszę przeznaczyć 5 minut na lekturę n.t. Lesoto. 

 

Przypominam: jesteśmy na Kopalni Wiedzy a nie "Skarbnicy Sloganów".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...