Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Przejrzeli miliony wpisów z baz danych i stwierdzili, że deszcz nie wiąże się z bólem stawów

Recommended Posts

Od dawien dawna deszczową pogodę wiązano z bólem stawów. Najnowsze badanie zespołu z Harvardzkiej Szkoły Medycznej pokazuje jednak, że zupełnie niesłusznie.

Teza, że pewne objawy wiążą się z pogodą, jest powtarzana od starożytności. W dziele Peri aeron, hydaton, topon (O powietrzu, wodach i okolicach) Hipokrates podkreśla, że jeśli ktoś chce zrozumieć medycynę, powinien przyglądać się zmianom pór roku i przeważającym wiatrom i sprawdzać, czy pogoda wpływa jakoś na zdrowie. Przekonanie to utrzymywało się na przestrzeni wieków, a wg autorów publikacji z British Medical Journal (BMJ), sprzyjały mu zarówno folklor, jak i małe badania, które dawały mieszane rezultaty.

W ostatnim studium ekipa Anupama Jeny zestawiła jednak miliony wpisów z amerykańskiego programu ubezpieczeń społecznych Medicare z dziennymi danymi nt. opadów ze stacji pogodowych Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (ang. National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).

Bez względu na podejście, nie widzieliśmy żadnej korelacji między opadami a wizytami u lekarza z powodu bólu stawów lub pleców. Konkluzja jest więc taka, że obolałe stawy i plecy nie są dobrymi prognostykami pogody.

Naukowcy przeanalizowali wpisy dot. ponad 11 mln wizyt starszych osób u lekarzy pierwszego kontaktu w latach 2008-12.

Zespół postawił sobie szereg pytań: 1) Czy podczas deszczu lub po opadach do lekarza zgłaszało się więcej osób z bólem pleców lub stawów?, 2) Czy osoby, które w deszczowe dni zgłaszały się do lekarza z innego powodu, uskarżały się przy okazji także na bolesność kolan lub pleców?, 3) A co w przypadku kilku deszczowych dni z rzędu? i wreszcie 4) Czy przy braku "efektu deszczowego" w populacji generalnej pacjenci z wcześniejszą diagnozą reumatoidalnego zapalenia stawów bardziej cierpieli podczas opadów?

Okazało się, że w przypadku żadnego z pytań nie można było mówić o istotnej statystycznie korelacji. Generalnie podczas deszczowych dni o bólu wspominało 6,35% pacjentów, a podczas dni suchych - 6,39%.

Jena podkreśla, że ludzki mózg jest świetny w odnajdowaniu wzorców, a pewne przekonania mogą działać jak samospełniające się proroctwo. Jeśli spodziewasz się bólu kolana w czasie deszczu, a tak się nie stanie, zapominasz o tym, ale jeśli rzeczywiście zacznie boleć i obwinisz o to deszcz, zapewne ci się to utrwali.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdybym był staruszkiem z reumatyzmem, to oczywiście pierwsze, co bym zrobił, gdyby mnie w deszczowy poranek trochę bardziej bolały stawy, to leciałbym do lekarza.

Share this post


Link to post
Share on other sites
pokazuje jednak, że zupełnie niesłusznie

 

Niemniej to nie ma naukowego charakteru, a jedynie obserwacji. Ukąsiła mnie pszczoła, więc statystycznie skoro wielu ludzi boli, to i mnie powinno boleć, ale nie wyjaśnia dlaczego tak się dzieje, mechanizmu bólu.

 

Bez względu na podejście, nie widzieliśmy żadnej korelacji między opadami a wizytami u lekarza z powodu bólu stawów lub pleców..

 

Bo może ludzie siedzą w domu i znoszą ból albo smarują się już posiadanymi mazidłami? Bądź idą do Walmartu po kolejną bez receptową tubkę zamiast do lekarza?

 

uskarżały się przy okazji także na bolesność kolan lub pleców?

 

A co z dawnymi złamaniami? Bo one też podobno „nawalają”, gdy pada.

 

podczas deszczowych dni

 

A co z samą wilgotnością powietrza? Co z ciśnieniem atmosferycznym?

 

igNobel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...