Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W Beninie udało się odtworzyć pierwotny las

Rekomendowane odpowiedzi

Przez ostatnich 20 lat Peter Neuenschwander z Międzynarodowego Instytutu Rolnictwa Tropikalnego, Aristide Adomou z Uniwersytetu Abomey-Clavai i pomagający im lokalni mieszkańcy walczyli o odrodzenie pierwotnego lasu, poprzecinanego licznymi polami uprawnymi i nieużytkami. Praca była ciężka i niewdzięczna. Trzeba było wycinać drzewa i krzewy, które nie występowały w miejscowym lesie, pozyskiwać nasiona z resztek dziewiczego lasu i je sadzić. W końcu jednak udało się odtworzyć las wraz z 253 gatunkami ręcznie zasadzonych roślin.

Teraz z Nature Conservation, w którym opisano prace na rzecz ocalenia lasu, dowiadujemy się, że wysiłek się opłacił. Obecnie w odtworzonym lesie w Drabo znajduje się około 600 gatunków roślin i zamieszkuje go wiele zwierząt, w tym krytycznie zagrożony endemiczny podgatunek koczkodana rudobrzuchego.

Odtworzenie lasy jest olbrzymim sukcesem, gdy weźmiemy pod uwagę to, co udało się osiągnąć. Przez wspomniane dwie dekady na terenie prac zaobserwowano spadek populacji bardzo rozpowszechnionych gatunków roślin, zwiększyła się za to liczebność gatunków występujących w lasach Afryki Zachodniej. Co więcej w odtworzonym lesie występują obecnie aż 52 gatunki zagrożonych zachodnioafrykańskich roślin – głownie drzew, krzewów i lian. To więcej niż w jakimkolwiek innym lesie na terenie Beninu. Niektóre z tych gatunków pozostały już tylko w ostatnich, często uznawanych za święte, fragmentach lasów Beninu. Zajmują one zaledwie 0,02% kraju, jednak znajduje się w nich 64% zagrożonych gatunków roślin.

Bogactwo bioróżnorodności odrestaurowanego lasu w Drabo jest równie duże co naturalnych lasów deszczowych pozostałych w tym regionie. Las Drabo jest łatwo dostępny ze względu na bliskość dużych miast. Stał się on dzięki temu przykładowym lasem regionu i służy jako centrum edukacyjne oraz badawcze Międzynarodowego Instytutu Rolnictwa Tropikalnego.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Trzeba było wycinać drzewa i krzewy" - i zapamiętajcie sobie to zdanie ekotłomoki - co się robi aby uratować las pierwotny!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tam. Ja tego nie rozpatruję w kontekście ekologii tylko w kontekście co człowiek może. Postawili sobie cel i zrealizowali.
Odtworzenie lasu pierwotnego to kolejne ludzkie zwycięstwo w walce z przyrodą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z Thikim. Postawili sobie bezsensowny cel i go z mozołem wykonali, karczując,sądząc, pielęgnując. Tylko po co? Przecież te gatunki które wygryzły te pierwotne, znowu to zrobią, z roku na rok będą wypierać te pierwotne. I to jest zgodne z naturą i ewolucją. Człowiek ma jakiegoś jobla w myśleniu że wszystko co było kiedyś jest lepsze. Ewolucja pokazuje jasny i właściwy kierunek. To co wymarło było do d.py, to co żyje jest ok, a to co nas przeżyje będzie jeszcze lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...