Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Ewoluujemy, ale bardzo powoli

Recommended Posts

Średnia wieku ludzi w krajach rozwiniętych znacznie przekracza wiek reprodukcyjny, co skłoniło niektórych do wysunięcia hipotezy, że przestaliśmy ewoluować, gdyż osłabieniu uległy mechanizmy naturalnej selekcji. Jednak badania przeprowadzone na genomach 200 000 osób w Wielkiej Brytanii dowodzą, że nadal ewoluujemy, ale bardzo powoli.

Joseph Pickrell i jego zespół z Columbia University przeanalizowali genomy szukając tych wariantów genów, które stały się rzadsze pomiędzy pokoleniami. Przyglądali się m.in. genowi CHRNA3, którego występowanie jest związane z większym ryzykiem, iż posiadająca go osoba będzie paliła bardzo dużo papierosów i ryzykuje śmiercią z tego powodu.

Gdy naukowcy porównali genomy 80-latków z genomami 60-latków stwierdzili, że u młodszych osób CHRNA3 występuje o 1% rzadziej. To skłoniło uczonych do stwierdzenia, że pomiędzy generacjami występowanie tego akurat genu zmniejszyło się. Niestety, nie można było udowodnić tego stwierdzenia, gdyż naukowcy nie dysponowali odpowiednią bazą genomów 40-latków.

Zauważono też, że rzadziej występuje gen ApoE4, powiązany z późnym występowaniem choroby Alzheimera i chorób układu naczyniowego. Niewykluczone, że rzadsze występowanie tego genu jest powiązane z faktem, iż coraz więcej osób zostaje rodzicami w wieku 40 czy 50 lat, kiedy to osoby z genem ApoE4 są narażone na większe ryzyko śmierci. Jakaś część z nich umiera przed spłodzeniem potomstwa, co ma wpływ na pulę genetyczną kolejnych generacji.

Warto jednak podkreślić, że z badań na zwierzętach wiemy, iż proces ewolucyjny wcale nie musi podążać w tym samym kierunku. Tytoń staje się w krajach rozwiniętych coraz mniej popularną używką, jeśli więc na przykład ludzie przestaną palić, zaniknie mechanizm eliminujący z puli genetycznej osoby z genem CHRNA3.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

1% rzadziej

Rozpędzili się chyba z wyciąganiem wniosków na podstawie tak znaczącej różnicy.

Czy 1% różnicy w występowaniu jednego genu to już istotna różnica?

 

Grupa badanych 80 vs 60 też kiepska, 80-latkowie to o wiele rzadsza grupa z racji zgonów po 60 roku życia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od tego, kiedy pobrano próbki DNA. Miałyby te wszystkie analizy jakiś sens, gdyby próbki były pobierane w tym samym okresie życia, bo to, że wśród 80-latków rzadziej występuje jakiś gen może oznaczać m.in. że osoby, które go posiadały po prostu wcześniej umarły (a przedwczesny zgon wcale nie musiał mieć związku z tym akurat genem).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli ktoś choć trochę rozumie teorię ewolucji to te rzeczy wie i bez takich badań :D Niemniej, żeby zrozumieć badania się przydają.

Heller trochę szerzej do tego podszedł i mówi o ewolucji kosmosu, w której ewolucja biologiczna jest tylko jednym ze składników. Co prowadzi skądinąd dalej do tego że życie we Wszechświecie jest powszechne wynika bowiem z jego ewolucji :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...