Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zagrożone gatunki rekinów wciąż giną w męczarniach

Rekomendowane odpowiedzi

Większość sprzedawanych płetw rekinów i skrzeli płaszczek, które używane są w tradycyjnej medycynie, pochodzi od gatunków zagrożonych, donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Guelph. Uczeni wykorzystali techniki analizy genetycznej i stwierdzili, że 71% badanych płetw i skrzeli kupionych w różnych miejscach to części ciał zagrożonych gatunków. Handel nimi jest zakazany.

Pomimo kontrowersji wokół zupy z płetw rekina oraz faktu, że wiele gatunków tych ryb jest zagrożonych, wciąż istnieje wielki rynek na płetwy. Rośnie też zapotrzebowanie na potrawy ze skrzeli płaszczek, mówi profesor Dirk Steinke z Centrum Genomiki Bioróżnorodności. To problem, z którym trudno walczyć, gdyż płetwy rekinów są suszone i przetwarzane zanim jeszcze zostaną sprzedane, trudno więc zidentyfikować gatunek od którego pochodzą, dodaje uczony.

Pozyskiwanie płetw rekina to wyjątkowo okrutny proceder. Płetwy odcina się żywym zwierzętom, które z powrotem wrzuca się do wody, gdzie giną w cierpieniach. Do wyobraźni ludzi nie przemawia ani fakt, że zwierzęta umierają straszną śmiercią, ani to, że płetwy rekina często zawierają wysokie stężenia neurotoksyny BMMA. Każdego roku zabija się w ten sposób 70-100 milionów rekinów. Rosnąca świadomość powoduje jednak, że w krajach Zachodu wprowadzane są zakazy polowania na rekiny dla płetw. Zakazuje się też importowania produktów z gatunków zagrożonych, ale – jak dowodzą powyższe badania – zakazy te są zuepłnie nieskuteczne. Naukowcy przeanalizowali próbki kupione w 129 miejscach w Kanadzie, Chinach i na Sri Lance. Należały one do 20 gatunków rekinów i płaszczek. Okazało się, że 12 z nich to gatunki zagrożone, a handel nimi jest zakazany na podstawie międzynarodowej konwencji CITES. Byliśmy zaskoczeni, że można kupić płetwy i skrzela rekina wielorybiego. To majestatyczne zwierzę jest chronione CITES od 2003 roku, mówi Steinke.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę słabo zagrożone są te gatunki, jeśli łatwiej dorwać je, niż inne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Kwestia ceny. A wyroby "medyczne" są cenne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To płetwy z zagrożonych rekinów są droższa niż te z niezagrożonych? Wątpię, żeby ktoś to rozróżniał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płetwy z rekinów wielorybich na pewno są droższe, bo są większe. A rozróżnić je można nie tylko po wielkości, ale też po charakterystycznym ubarwieniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...