Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Rekordzistka wśród turbin wiatrowych

Recommended Posts

Olbrzymia turbina wiatrowa należąca do duńskiej firmy MHI Vestas Offshore pobiła rekord generowania mocy z takiego urządzenia. Turbina ustawiona w pobliżu wybrzeża w Østerlid wygenerowała w ciągu dobry 216 MWh. Urządzenie to, jak informuje jego właściciel, to 8-megawatowa ulepszona turbina, zdolna do generowania w odpowiednich warunkach do 9 MW.

Turbina V164 ma 220 metrów wysokości, a jej skrzydła mają długość 80 metrów i ważą 38 ton. Całkowita powierzchnia pokrywana przez obracającą się turbinę wynosi 21 124 metry kwadratowe. Jesteśmy przekonani, że to urządzenie udowodniło właśnie, iż jest gotowe do rynkowego debiutu. Sądzimy, że nasze turbiny wiatrowe będą odgrywały zasadniczą rolę umożliwiając dalsze obniżanie kosztów produkcji energii - stwierdził Torben Hvid Larsen, jeden z menedżerów firmy MHI Vestars offshore.

Dania inwestuje w energetykę wiatrową od lat 70. ubiegłego wieku. Obecnie kraj pokrywa dzięki wiatrowi około 40% zapotrzebowania na enrgi. Duński rząd chce do roku 2050 zrezygnować z paliw kopalnych.

Rozmiary turbiny są bardzo ważne. Im większa, tym więcej mocy wytwarza, co przekłada się na koszt pozyskania energii. Czas życia tego typu turbin określono na 25 lat, a samo urządzenie jest w 80% wyprodukowane z materiałów poddających się recyklingowi.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Robi wrażenie. Ale wszystko jest piękne jak ma się w pogotowiu olbrzymią moc którą można w kilka minut włączyć żeby stabilizować sieć w razie wahań np. Brak wiatru. Więc albo utrzymuje się atomowke która działa na 10%mocy(strata kasy), albo liczy na sąsiada, że to on w potrzebie będzie ratował (zależności od obcego państwa). Albo ma się zmagazynowaną energię w energii potencjalnej- elektrownie szczytowo-pompowe(dania jest płaska, raczej takich nie mają).

 

No chyba że wiatraczki stoją w miejscu gdzie zawsze i tak samo wieje, ale takie miejsca nie istnieją?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że znajdzie się kilka miejsc, gdzie wiatry wieją niemal identycznie od kilkudziesięciu lub nawet kilkuset lat, więc można liczyć, że przez te 25 lat życia turbiny też będą stabilnie wiać. Niestety obawiam się, że wiele z tych miejsc nie nadaje się na postawienie turbin :( ot na przykład taka czerwona plama na Jowiszu.

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...