Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Owad tak niezwykły, że zyskał własny rząd

Rekomendowane odpowiedzi

Badacze z Oregon State University odkryli zatopionego w bursztynie owada o niemal trójkątnej głowie. Wiek znaleziska oszacowano na 100 milionów lat, a zwierzę jest tak niezwykłe, że utworzono dlań nowy rząd w systematyce.

Obecnie znamy około 1 miliona opisanych gatunków owadów. Dotychczas wszystkie one były przypisane do jednego z 31 istniejących rzędów. Teraz mamy 32 rzędy. Odkrywcy nowego zwierzęcia uważają, że mieszkało ono na korze drzew i żywiło się roztoczami, grzybami lub robakami.

Owad ten ma liczne cechy, które nie pasują do żadnego innego znanego mi gatunku owadów - mówi George Poinar Jr., emerytowany profesor entomologii z OSU. Jest on jednym z czołowych światowych ekspertów specjalizujących się w badaniu roślin i zwierząt zatopionych w bursztynie. Nigdy nie widziałem niczego podobnego. Mamy tu do czynienia z czymś wyjątkowym w świecie owadów. Po dogłębnych przemyśleniach zdecydowaliśmy o umieszczeniu tego zwierzęcia w nowym rzędzie systematycznym.

Najbardziej niezwykłą cechą zwierzęcia jest jego trójkątna głowa z wystającymi oczami. Owad był prawdopodobnie wszystkożerny, miał długi wąski płaski tułów oraz długie smukłe nogi. Mógł poruszać się bardzo szybko, a dzięki niezwykłej budowie głowy i oczu widział, co znajduje się za nim. Na szyi posiadał gruczoły zawierające związek chemiczny, który - jak sądzą naukowcy - miał odstraszać drapieżniki.

Owada przypisano do nowo utworzonego rzędu Aethiocarenodea, a gatunek nazwano Aethiocarenus burmanicus. Znaleziono go bowiem w kopalni w Dolinie Hukawng w Myanmarze, dawnej Birmie. Profesor Poinar mówi, że znamy jeszcze jednego przedstawiciela tego gatunku i również natrafiono na niego w Myanmarze. Na razie więc dwa osobniki tego samego gatunku to wszyscy znani przedstawiciele rzędu Aethiocarenodea. Najliczniejszym rzędem owadów są chrząszcze (Coleoptera), obejmujący około 400 000 gatunków.

Obecnie nie wiadomo, dlaczego Aehtiocarenodea wyginęły. Uczeni przypuszczają, że przyczyną była utrata habitatu.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Obecnie nie wiadomo, dlaczego Aehtiocarenodea wyginęły. Uczeni przypuszczają, że przyczyną była utrata habitatu.
Może wcale nie wyginęły tylko:

 

Różne źródła podają, iż od 5 do 30 mln gatunków owadów nie zostało jeszcze opisanych naukowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo to raczej wyginęły :)

Wprawdzie masę żyjących obecnie owadów jeszcze nie zidentyfikowano ale na bank niemal trafią do pozostałych 31 rzędów. Ew. 33 itd. Ale nie do 32.

Mnie cieszą informacje o tym jak uzupełniane jest Drzewo Życia :) o kolejne gałęzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Mógł poruszać się bardzo szybko, a dzięki niezwykłej budowie głowy i oczu widział, co znajduje się za nim

 

Zapewne poruszał się bardzo szybko, bo gdyby poruszał się wolniej, to raczej wielu potomków by się nie doczekał (powolny pokarm to darmowy pokarm ;)), a w takiej sytuacji "trafienie w bursztyn" byłoby cudem (owszem, jak woli przedmówca, cuda zdarzają się ;):D).

 

 

 

Może wcale nie wyginęły

 

Może. Może jednak poszli do lasu. To nie jest argument w sensie przyjmowanym w nauce.

 

 

 

Wprawdzie masę żyjących obecnie owadów jeszcze nie zidentyfikowano ale na bank niemal trafią do pozostałych 31 rzędów. Ew. 33 itd. Ale nie do 32.

 

Bo? 31 rozumiem (liczba pierwsza), ale 33? ;):P

 

 

 

Mnie cieszą informacje o tym jak uzupełniane jest Drzewo Życia :) o kolejne gałęzie.

 

Hmm. Ciekawa jest dla mnie Twoja radość, ale mógłbyś uzupełnić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może. Może jednak poszli do lasu. To nie jest argument w sensie przyjmowanym w nauce.

A argumentem nazwiesz stwierdzenie, że cały rząd (niestety nie nasz) wyginął wraz z gdybaniem dlaczego, mając opisane, szacunkowo, od 3 do 17% wszystkich gatunków? No jak już się czepiasz rób to inteligentniej, bo ostatnio trudno podjąć jakąś polemikę. ;)

Edytowane przez lester

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

rób to inteligentniej, bo ostatnio trudno podjąć jakąś polemikę

 

Jak doskonale widzisz, robię to inteligentnie. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wcale nie wyginęły

Szansa jest dlatego bardzo nikła, ponieważ różnice morfologiczne pomiędzy rzędami są bardzo znaczne: np skorki i modliszki, to dwa różne rzędy tej samej podgromady. Taka odmienność musiałaby się gdzieś,komuś ( z entomologów) rzucić w oczy. Te nowoodkrywane gatunki owadów różnią się od tych już znanych niuansami widocznymi tylko dla specjalisty. Np wiele gatunków pchieł i wszoł różni się od siebie widzianym jedynie pod mikroskopem... wyglądem narządów kopulacyjnych.

Edytowane przez TrzyGrosze
  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@TrzyGrosze, dzięki. Przyjmuję argument i trochę się go spodziewałem nawet, ale... np. taka wolemia szlachetna.

 

Szansa jest dlatego bardzo nikła,

Próbowałem nawet policzyć jaka, ale chyba zbyt dużo czasu minęło odkąd ostatnio obliczałem coś bardziej skomplikowanego niż szansa na 6 w totolotka. Poza tym nie znam liczebności poszczególnych rzędów, a w szczególności potencjalnego 32. Pewnie da się oszacować, tyle że chyba mnie to przerasta, przynajmniej dzisiaj.

Jak doskonale widzisz, robię to inteligentnie

inteligentne trolowanie ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...