Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mątwy liczą lepiej od rocznych dzieci

Rekomendowane odpowiedzi

Biolodzy z National Tsing Hua University wykazali, że mątwy liczą lepiej od rocznych dzieci.

Tsang-I Yang i Chuan-Chin Chiao badali 54 miesięczne mątwy. Okazało się, że głowonogi każdorazowo liczyły potencjalne ofiary.

Kiedy pokazywano im różną liczbę żywych krewetek (1 vs 2, 2 vs 3, 3 vs 4 oraz 4 vs 5), wykazywały stałą tendencję w kierunku większej ich liczby, co wskazywało na poczucie liczby. Tajwańczycy zaobserwowali też, że wielkość grupy krewetek nie wpływała na decyzje mątw. Przy większej liczebności wydłużał się po prostu czas reakcji.

Zespół podkreśla, że wcześniejsze badania na rocznych dzieciach pokazały, że potrafią one różnicować między jednym i dwoma obiektami i między dwoma i trzema, ale nie radzą już sobie z większą ich liczbą. Makaki królewskie umieją zaś ocenić liczbę przy zbiorach maksymalnie 4-elementowych.

Wygląda więc na to, że pod względem poczucia liczby [mątwy] są co najmniej odpowiednikiem niemowląt i naczelnych.

Mogąc wybierać między jedną żywą krewetką a dwiema martwymi, mątwy wolały żywego skorupiaka.

Eksperymenty ujawniły także, że reakcja mątw na wybór między jedną dużą żywą krewetką a dwiema małymi żywymi zależała od tego, czy głowonogi były głodne. Jeśli tak, wybierały pojedynczą dużą, a jeśli nie, dwie małe.

Okazuje się więc, że mątwy odróżniają liczby i że wybór liczby ofiar zależy od jakości pokarmu i stanu nasycenia. Wszystko wskazuje też na to, że podejmując decyzje pokarmowe, głowonogi integrują informacje wewnętrzne i zewnętrzne i że koszt pozyskania kąska jest odwrotnie skorelowany z głodem (u ludzi stan metaboliczny także wpływa na podejmowanie decyzji ekonomicznych w warunkach ryzyka).


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wykazywały stałą tendencję w kierunku większej ich liczby, co wskazywało na poczucie liczby

 

Jak ja lubię to ludzkie podejście do innych gatunków… Ja nie byłbym tak śmiały w wyrokowaniu i zostałbym po prostu przy ilości, a raczej objętości, a nie liczbie. Dwie ryby, to większa kupka, niż jedna. Gdyby przysmakiem była sól, to na pewno nie wybrałyby tej większej, dlatego że jest tam o 2917 ziarenek więcej, a dlatego, że zajmuje większą przestrzeń. Co do dzieci zaś… Dzieci do pewnego wieku mają taki problem, że dwa patyczki i jeden patyczek przełamany na pół, to dla nich to samo.

 

Mogąc wybierać między jedną żywą krewetką a dwiema martwymi, mątwy wolały żywego skorupiaka.

 

Też bym wolał jedną żywą, niż dwa zgniłki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

głowonogi każdorazowo liczyły potencjalne ofiary.

 

Jeżeli mamy się rozumieć, to powinna być uściślona terminologia. Liczenie ( m.in) to określanie ilości konkretną liczbą ( a na tej podstawie późniejsze porównanie czy czegoś jest więcej lub mniej, wymaga inteligencji większej od możliwości mątwy) natomiast mątwy szacowały:dużo,mało,większe,mniejsze.

Szacowanie jest powszechne wśród zwierząt. No, może u głowonogów zaobserwowano to po raz pierwszy.

 

Makaki królewskie umieją zaś ocenić liczbę przy zbiorach maksymalnie 4-elementowych.

 

Człowiek wcale nie jest dużo lepszy. Spróbujcie bez liczenia , podać liczbę 6 elementowgo ( tzn nie wiecie wcześniej, że ich jest tyle :) )zbioru, np jabłek. Gdzieś mam, że człowiek widzi do siedmiu tzn może określić taką liczbę elementów bez liczenia. Edytowane przez TrzyGrosze
  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akurat można wycwiczyc bardzo szybko - na podobnej zasadzie jak czytanie - nie składamy liter tylko ogarniamy całe słowo.

Co do 7 elementów - przeciętny niewycwiczony umysł rozróżnia i/lub pamięta na raz tyle elementow. Prosty test spróbujcie zapamiętać grupy cyfr powyżej 7 elementow robi się to już znacznie trudniejsze i potrzeba na to więcej czasu.

 

Ps dotyczy to pamięci krótkotrwałej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...