Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Metoda na infekcję: sabotowanie wzrostu wici

Rekomendowane odpowiedzi

Wiedząc, że istnieje korelacja między ruchliwością bakterii a infekcją, japońscy naukowcy sprawdzają, jak na rozwój choroby wpłynie zaburzenie tworzenia napędzającej patogeny wici.

W przypadku infekcji bakteryjnej pierwszą linią obrony jest zażycie antybiotyków. Celem antybiotyków jest zabicie wszystkich bakterii. Ma to jednak skutki uboczne, bo nie wszystkie bakterie w organizmie są szkodliwe. Myślimy więc, jak w inny sposób zakłócić rozwój zakażenia. Jedną z metod jest zaburzenie ruchliwości bakterii, co oznacza zaburzenie funkcji wici - wyjaśnia prof. Fadel Samatey z Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University (OIST).

Za rozwój i działanie wici odpowiadają liczne białka. Wszystkie białka tworzące widzialną część wici powstają wewnątrz bakterii, a następnie są wydzielane przez kanał, który prowadzi przez błony i w środku samej wici. Dzięki temu wić rośnie od czubka, nie od postawy.

Pracowaliśmy na białku kluczowym na wczesnym etapie tworzenia wici. Umożliwia ono wzrost wici na zewnątrz bakterii. Odkryliśmy, że białko to występuje w dwóch formach, w przypadku których podstawowa chemia jest taka sama, ale występują różnice w geometrycznym ustawieniu poszczególnych elementów [konformacji przestrzennej]. Gdy wymusza się węższą strukturę geometryczną, wić nie może wyrosnąć na zewnątrz bakterii, bo nie powstają kanały pozwalające na jej wydostanie. Wić zostaje uwięziona w bakterii - wyjaśnia Samatey.

Japończycy już myślą o tabletkach z drobnocząsteczkowym związkiem, który mógłby modyfikować geometrię białka.

Białka tworzące wić u różnych gatunków bakterii są bardzo podobne, ale nie identyczne. Dzięki temu będzie można obrać na cel tylko specyficzne bakterie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy jest tak wielki problem z antybiotykami (ogólnie preparatami) które by działały konkretnie na dane bakterie? Czy też jest to lenistwo diagnostyczne. Jak antybiotyk działa na wszystko to jedynie szukamy poszlak że to bakterie, dajemy antybiotyk tępiący wszystko (skutki uboczne) i zapominamy o problemie?

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się, więc się wypowiem:

Różne bakterie atakują w różny sposób, powodują różne choroby.
Szukamy poszlak, że to najpewniej ta bakteria i rzucamy antybiotyk o średnio szerokim spektrum aby zabił też coś innego, co daje podobny przebieg choroby.

 

Ciekawe jak bardzo głupoty napisałem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...