Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Rozwiązano zagadkę chłodnej Antarktyki?

Recommended Posts

Otaczające Antarktykę wody oceaniczne to prawdopodobnie ostatnie ziemskie środowisko, które nie doświadczyło jeszcze globalnego ocieplenia. Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Washington i Massachusetts Institute of Technology wyjaśniają, dlaczego wody antarktyczne nie ogrzewają się, przez co znaczna część Antarktyki wydaje się odporna na globalne ocieplenie.

Obserwacje i modele klimatyczne wykazały, że unikatowy rozkład prądów morskich wokół Antarktyki ciągle wypycha na powierzchnię zimne wody, które ostatni raz miały kontakt z atmosferą setki lat temu, przed epoką rewolucji przemysłowej. Rosnące stężenie dwutlenku węgla powinno prowadzić do ocieplania się obu biegunów, jednak ociepla się tylko jeden z nich. Musimy mieć zatem do czynienia z jakimś dodatkowym mechanizmem. Wykazaliśmy, że przyczyną takiego stanu rzeczy są prądy oceaniczne - mówi główny autor badań, profesor Kyle Armour.

Wiatry wiejące ciągle wokół Antarktyki wypychają wodę powierzchniową na północ, przyczyniając się do wynurzania się wody z głębin. Woda ta przybyła tam z tak wielkich odległości i była zanurzona tak długo, że nie miała kontaktu z atmosferą po rewolucji przemysłowej. Na innych szerokościach geograficznych również dochodzi do wynurzania się wody z głębin, ale jest to woda z głębokości kilkuset metrów. Ocean Południowy jest unikatowy, gdyż wynurza się tam woda z dużych głębokości, sięgających nawet 3 kilometrów. To głęboka, stara woda znajdująca się wokół całego kontynentu - mówi Armour. Woda to ostatni raz miała kontakt z atmosferą gdy znajdowała się na północnym Atlantyku. Później zanurzyła się i przez setki, a nawet tysiące lat, wędrowała po światowych oceanach, by w końcu wynurzyć się w Antarktyce.

W Arktyce i Antarktyce zachodzą więc różne zjawiska. Ogrzane powierzchniowe wody wędrują na północ, gwałtownie ocieplając Arktykę, podczas gdy Antarktyka jest schładzana wynurzającymi się zimnymi wodami sprzed setek i tysięcy lat. Nie możemy bezpośrednio porównywać ocieplania się obu biegunów, gdyż działają tam bardzo różne prądy oceaniczne. Oceany przyspieszają ocieplanie się Arktyki i spowalniają ocieplanie Antarktyki - stwierdził Armour.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry - ale to jakieś totalne bzdety. Prądy wokół Antarktydy są generalnie podobne do tych na płn biegunie. Po drugie istnienie takich zbiorników świadczy o rodzaju "amortyzacji" która powinna być odczuwana w skali całego globu. Po trzecie, w badaniach Antarktydy nie uwzględnia się praktycznie nigdy podnoszenia się całej średniej wysokości lądów i mórz, w związku z erupcjami, opadem pyłu, meteorytów itd. nie uwzględnia się wprowadzania wód cieplejszych w płaszcz ziemi, pomiarów temperatury i in. dokonuje się na tej samej wysokości względnej, podczas gdy powinny być dokonywane na wys. względnej, a także długoletnich cyklów słonecznych. W końcu nie uwzględnia się ostatnich najnowocześniejszych wskazań satelitarnych pokazujących że nie ma czegoś takiego jak kurczenie się Arktyki - przynajmniej na razie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Antarktyka ma taką śmieszną właściwość, że w miarę ocieplania robi się coraz płynniejsza.

Coraz więcej lodowca spływa do oceanu i dopływa coraz dalej nim się stopi, bo zwyczajnie przesuwa się szybciej.

Ostatecznie objętość może spadać, a powierzchnia rosnąć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj każda obserwacja, która by zanegowała ocieplanie się klimatu czy to w skali makro czy mikro, musi spotkać się z podobnymi teoriami. Inaczej nie byłoby potrzeby organizacji Szczytów Klimatycznych jako aparatu represji gospodarek krajów rozwijających się.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...