Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Witamina zahamowuje starzenie narządów

Rekomendowane odpowiedzi

Podając myszom jedną z form witaminy B3 - rybozyd nikotynamidu (ang. nicotinamide riboside, NR) - naukowcy odtworzyli zdolność ich narządów do regeneracji i wydłużyli im życie. Autorzy publikacji z pisma Science, którzy opisali korzystny wpływ NR na działanie komórek macierzystych, uważają, że metoda ma potencjał w zakresie leczenia chorób degeneracyjnych.

Gdy myszy i inne ssaki się starzeją, możliwości regeneracyjne pewnych narządów (np. wątroby i nerek) oraz mięśni (w tym serca) spada. Prowadzi to do wielu zaburzeń typowych dla starzenia.

By zrozumieć, na czym dokładnie polega pogorszenie zdolności regeneracyjnej w przebiegu starzenia, Hongbo Zhang z Politechniki Federalnej w Lozannie nawiązał współpracę z kolegami z Politechniki Federalnej w Zurychu, Uniwersytetu w Zurychu oraz naukowcami z Brazylii i Kanady.

Wykorzystując kilka markerów, był w stanie zidentyfikować mechanizm molekularny, który reguluje działanie mitochondriów i zmiany związane ze starzeniem. Choć rolę metaboliczną mitochondriów opisano już bardzo dokładnie, my jako pierwsi potrafiliśmy wykazać, że ich prawidłowa funkcja jest istotna dla komórek macierzystych - podkreśla Johan Auwerx.

W normalnych warunkach, przynajmniej w młodym organizmie, komórki macierzyste reagują na sygnały wysyłane przez ciało i regenerują uszkodzone narządy, różnicując się do konkretnych dojrzałych komórek.

Naukowcy postanowili zrewitalizować komórki macierzyste z mięśni starszych myszy. Podaliśmy 2-letnim gryzoniom [...] rybozyd nikotynamidu. Związek ten [...] jest prekursorem dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD+), cząsteczki odgrywającej kluczową rolę w aktywności mitochondrialnej. Nasze wyniki są wyjątkowo obiecujące: regeneracja mięśni jest u takich myszy o wiele lepsza i żyją one dłużej od gryzoni, którym nie podano NR.

Równolegle prowadzone badania wykazały, że porównywalne efekty występują w przypadku komórek macierzystych mózgu i skóry. Opisane eksperymenty mogą mieć bardzo ważne skutki dla medycyny regeneracyjnej. Nie mówimy o wprowadzeniu do organizmu obcej substancji, ale raczej o odtworzeniu jego zdolności do samonaprawy, a wszystko dzięki produktowi, który można spożyć z pokarmem - wyjaśnia Auwerx, dodając, że nie chodzi wyłącznie o starzenie, ale także o leczenie chorób występujących u młodych ludzi, np. dystrofii mięśniowych.

Dotąd nie zaobserwowano skutków ubocznych podawania NR, nawet dużych dawek. Akademicy przestrzegają jednak przed huraoptymizmem i podkreślają, że rybozyd nikotynamidu wzmaga działanie wszystkich komórek, także tych patologicznych. Jak wielu przypadkach, również i tu potrzeba dalszych pogłębionych badań.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybozyd nikotynamidu występuje w .... piwie i mleku. Nie zauważyłam aby narody nałogowo żłopiące piwsko żyły jakoś znacznie dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz faktu występowania, musi być jeszcze odpowiednia ilość, tzw dawka ED, tj dawka wywołująca efekt terapeutyczny.

W kwaśnym mleku występuje alkohol etylowy, ale nie zauważyłem aby ludzie żłopiący ten trunek to zauważyli.;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli już o alkohole zaczepiliście to nie widzę żadnych %ów w artykule. ile dłużej pociągnęły myszki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...