Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Sygnał z anihilacji ciemnej materii?

Recommended Posts

Jak wiemy materia widzialna stanowi jedynie około 5% wszechświata, a astrofizycy uważają, że cała reszta to ciemna materia i ciemna energia. Jednak dotychczas nie udało się bezpośrednio odkryć żadnej z nich. Możemy jednak obserwować wpływ ciemnej materii na materię widzialną.

Jednym z podstawowych celów współczesnej astrofizyki jest odnalezienie i zrozumienie ciemnej materii i energii. Wielu uczonych jest też zwolennikami poglądu, że ciemna materia może występować w dwóch odmianach - materii i antymaterii. Gdy dojdzie między nimi do kontaktu, następuje anihilacja z emisją energii.

Doug Finkbeiner i jego zespół z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) twierdzą, że właśnie zidentyfikowali sygnał pochodzący z anihilacji ciemnej materii. Naukowcy analizowali rozkład przestrzenny emisji promieniowania gamma, skupiając się szczególnie na centrum naszej galaktyki. Obszar ten jest stosunkowo niedaleko i jest gęsto upakowany materią, zatem istnieje spora szansa, że właśnie stamtąd nadejdzie sygnał o anihilacji.

Nie od dzisiaj wiadomo, że z tamtego regionu nadchodzi silne promieniowanie gamma rozciągające się na setki lat świetlnych. Obecnie uważa się, że emituje je duża grupa szybko obracających się pulsarów. Jednak Finkbeiner i jego koledzy twierdzą, że znaleźli lepsze wyjaśnienie. Po wykorzystaniu nowych metod redukcji danych byli w stanie bardziej precyzyjnie określić lokalizację źródła emisji. Zauważają, że pulsary charakteryzują się innym rozkładem w przestrzeni, występują zwykle tam, gdzie gwiazdy, zwykle w płaszczyźnie galaktyki. Tymczasem naukowcy z CfA wykazali, że rozkład wspomnianego promieniowania pasuje do teoretycznych modeli anihilacji ciemnej modeli, jest zaś mniej zgodny z teorią o pochodzeniu od pulsarów.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Wielu uczonych jest też zwolennikami poglądu, że ciemna materia może występować w dwóch odmianach - materii i antymaterii.

Przyznam że nie słyszałem o tym, że ciemna materia może być w postaci materii i antymaterii i do tego mogą one anihilować.

Przegapiłem coś?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dlaczego ciemna materia miała by anihilować w centrum galaktyki skoro o wiele większa jej ilość jest w otaczającym galaktykę halo. Nie jestem astronomem ale coś tu nie pasi, lub modele matematyczne rozkładu ciemnej materii w galaktyce są błędne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiadomo czym jest ciemna materia.

Ale "wiadomo", że może istnieć też ciemna antymateria.

I "wiadomo", że może anihilować.

A ja twierdzę, że można z niej ulepić bałwana!

Takiego bełkotu "naukowców" dawno nie słyszałem.

Edited by Sławko

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Wielu uczonych jest też zwolennikami poglądu, że ciemna materia może występować w dwóch odmianach - materii i antymaterii. Gdy dojdzie między nimi do kontaktu, następuje anihilacja z emisją energii."

 

Moim skromnym zdaniem to bzdura. Jeśli ciemna materia nie oddziaływuje elektromagnetycznie, to nawet jeśli istnieją dwa rodzaje ciemnej materii (nie sądzę, że tak jest) i nawet jeśli anihilują ze sobą, to w wyniku nie można otrzymać promieniowania elektromagnetycznego. Brzytwa Ockhama prycha z radości.

 

Modele teoretyczne? Wkladasz do kompa swoje widzimisię i otrzymujesz symulację potwierdzającą. Często tak to wygląda.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...