Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wiadomo, czemu trudne zadanie wzrokowe wywołuje 'głuchotę'

Recommended Posts

Skupianie się na zadaniu wzrokowym czyni chwilowo głuchym na dźwięki o normalnym natężeniu. Naukowcy z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego (UCL) tłumaczą, że dzieje się tak, bo oba zmysły dzielą ograniczone zasoby przetwórcze.

Badania 13 ochotników wykonujących wymagające zadanie wzrokowe pokazały, że reakcja na dźwięk była znacznie ograniczona. Okazało się, że dobrze słyszalne dźwięki częściej nie były wtedy zauważane (dla odmiany ludzie wykrywali je bez problemu, zajmując się łatwym zadaniem wzrokowym).

Odkryliśmy, że gdy ochotnicy rozwiązywali wymagające zadanie wzrokowe, nie byli w stanie usłyszeć dźwięków, które by normalnie usłyszeli. Dane pokazały, że nie tyle ignorują lub odfiltrowują dźwięki, co ich po prostu nie słyszą - wyjaśni dr Maria Chait.

Podczas eksperymentów ludzie mieli odnaleźć w zbiorze niepodobny (zadanie łatwe) lub podobny (zadanie trudne) element. W losowym zestawie prób (50%) wraz z bodźcem wzrokowym prezentowano bodziec słuchowy. Aktywność mózgu monitorowano za pomocą magnetoencefalografii. Stwierdzono, że przy trudnym zadaniu następowały wzrosty w zakresie wczesnych wzrokowych potencjałów wywołanych (mieszczących się w 100 ms od początku prezentacji bodźca). Towarzyszyły temu spadki wczesnych słuchowych potencjałów wywołanych w bruździe skroniowej górnej i tylnym środkowym zakręcie skroniowym. Eksperyment behawioralny ujawnił zmniejszoną wykrywalność dźwięków przy dużym obciążeniu wzrokowym, potwierdzając, że okrojona reakcja nerwowa była naprawdę związana z ograniczoną świadomością dźwięków.

Pozauwagowa głuchota to częste zjawisko z życia codziennego. Teraz wiemy, co jest jego przyczyną. Jeśli więc próbujesz rozmawiać z kimś, kto skupia się na książce, grze czy programie telewizyjnym i nie otrzymujesz odpowiedzi, osoba ta niekoniecznie cię ignoruje, może cię po prostu nie słyszeć - podkreśla prof. Nilli Lavie.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

bo oba zmysły dzielą ograniczone zasoby przetwórcze.

Zapewne dlatego sporo osób zamyka oczy chcąc coś wyłuskać z szumu - uwalniają zasoby :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Centralny system wykonawczy pamięci roboczej ma stosunkowo małą pojemność. Zeby przetwarzać coś waznego w czasie rzeczywistym, musi wytłumić coś mniej istotnego. W obrębie tej samej modalności spotkałem się z nazwą: hamowanie globalne. Czy mozna je stosować do odrębnych modalności- nie wiem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

ale to nie dotyczy kobiet... one zawsze słyszą

E tam, mają lepiej rozwinięty multitasking, ale to oczywiście też ma swój koszt (wiadomo - ograniczone zasoby) ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...