Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Odkryli 10 ton monet i odcyfrowali system monetarny zachodniej dynastii Han

Rekomendowane odpowiedzi

W pobliżu stolicy prowincji Jiangxi Nanchang odkryto cmentarzysko z okresu panowania zachodniej (wcześniejszej) dynastii Han (206 p.n.e.-9 n.e.). Odsłonięto ponad 10 tys. obiektów, w tym tabliczki z drewna bambusowego, figurki i 10 ton, czyli circa 2 mln miedzianych monet wuzhu (五銖).

Od sierpnia, zawieszony na drewnianej platformie 9 m nad dnem grobowca, Li Xiaobin dzień w dzień spędzał ok. 6 godzin na liczeniu monet. Cmentarzysko Haihunhou to, wg doniesień prasowych, jedna z najbardziej kompletnych nekropolii z okresu zachodniej dynastii Han, na jakie kiedykolwiek natrafiono. Zajmuje powierzchnię 40 tys. m2. Oprócz 8 grobowców znaleziono także stanowisko z rydwanem.

Archeolodzy podkreślają, że bogactwo artefaktów rzuca sporo światła na styl życia ówczesnej arystokracji. Na fotografiach ze stanowiska widać całe stosy monet. Są one oczyszczane, katalogowane i fotografowane. Chińczycy podkreślają, że ich prace pozwalają lepiej zrozumieć ówczesny system monetarny. Źródła historyczne wspominały, że konopne sznury z tysiącem monet stanowiły jednostkę monetarną od czasów dynastii Tang, ale dowody z Haihunhou cofają tę cezurę o 600 lat.

Jak wyjaśnia Xin Lixiang z Chińskiego Muzeum Narodowego, który zawiaduje wykopaliskami, 10 sznurów miedzianych monet można było wymienić na 250 g (jeden jin) złota. Warto dodać, że w owych czasach cały majątek rodziny reprezentującej klasę średnią odpowiadał 10 jinom złota. Na stanowisku znaleziono 6 kompletnych sznurów monet. Sznury były nadgryzione zębem czasu, ale można je było zidentyfikować - opowiada Li.

By stosy monet się nie osunęły, trzeba było pracować na platformie. Monety pochodziły z okresu rządów 3 cesarzy: Wudi (panującego w latach 141-87 p.n.e.), Zhaodi (87-74 p.n.e.) i Xuandi (74-49 p.n.e.).

Xin podkreśla, że liczba monet wskazuje na status zmarłego. Przyszłe prace mają się koncentrować na artefaktach z trumny z centralnego mauzoleum. Naukowcy podejrzewają, że główny grobowiec należy do Liu He, wnuka cesarza Wudi.

Nekropolia zachowała się tak dobrze, że archeolodzy byli w stanie zidentyfikować fundamenty grobowców Liu i jego żony oraz towarzyszących kaplic pamiątkowych. Widać też szlaki komunikacyjne i system melioracyjny.

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Od sierpnia, zawieszony na drewnianej platformie 9 m nad dnem grobowca, Li Xiaobin dzień w dzień spędzał ok. 6 godzin na liczeniu monet."

 

??? Przecież to można było zrobić w 10min.... Co sugerują już drugie zdanie tego artykułu.

Edytowane przez Arlic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

??? Przecież to można było zrobić w 10min....

i zabawa by się skończyła.:(

A tak, dzień w dzień 6 godzin ekstatycznej przyjemności dla liczygrosza.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...