Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Tworzenie mentalnych map zmienia strukturę mózgu

Rekomendowane odpowiedzi

Uczenie się tras (tworzenie map mentalnych) zmienia tkankę hipokampa i poprawia jego komunikację z innymi strukturami mózgu biorącymi udział w nawigacji przestrzennej.

Piętnaście lat temu przeprowadzono badania, z których wynikało, że londyńscy taksówkarze mają większe hipokampy. Nie było jednak wiadomo, czy większy hipokamp to skutek bycia taksówkarzem, czy też raczej tylko osoby z dużymi hipokampami mogą zostać taksówkarzami.

W najnowszym studium Tim Keller i Marcel Just z Carnegie Mellon University wykazali jednak, że uczenie się szczegółowych danych nawigacyjnych zmienia hipokamp. Panowie zademonstrowali, że krótki trening zmienia jego tkankę i poprawia komunikację z innymi rejonami mózgu związanymi z nawigacją.

Hipokamp od dawna był wiązany z uczeniem przestrzennym, ale dopiero ostatnio możliwe stało się mierzenie zmian zachodzących w ludzkiej tkance mózgu podczas modyfikowania synaps w wyniku uczenia. Nasze ustalenia prowadzą do lepszego zrozumienia przyczyn zmian w hipokampie oraz ich znaczenia dla komunikacji sieci obszarów biorących udział w uczeniu i tworzeniu map mentalnych otaczającego świata - podkreśla Keller.

Amerykanie zebrali grupę 28 młodych dorosłych, którzy nie mieli wielu doświadczeń z grami akcji. Ochotnicy grali przez 45 min na symulatorze samochodu. Jedna grupa 20-krotnie ćwiczyła manewrowanie na tej samej trasie, a grupa kontrolna pokonywała 20 różnych tras. Przed i po każdej sesji treningowej mózg uczestników eksperymentu badano za pomocą obrazowania dyfuzji rezonansu magnetycznego (ang. diffusion-weighted imaging, DWI) i funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI).

Okazało się, że w grupie, która w kółko ćwiczyła tę samą trasę, prędkość ukończenia zadania wzrosła bardziej niż w grupie kontrolnej, co oznacza, że ochotnicy nauczyli się czegoś o właściwościach przestrzennych wirtualnego środowiska. W grupie eksperymentalnej poprawiła się także zdolność do porządkowania sekwencji losowych "zdjęć" zrobionych wzdłuż trasy i rysowania map 2D trasy.

Tylko w tej grupie zaszły strukturalne zmiany w części formacji hipokampa kluczowej dla uczenia przestrzennego - w lewym tylnym zakręcie zębatym. Zaobserwowano także zwiększenie synchronizacji aktywności (połączeń funkcjonalnych) między tym rejonem a innymi obszarami istotnymi dla uczenia przestrzennego. Co ważne, ilość zmian strukturalnych bezpośrednio przekładała się na poprawę wyników w jeździe na symulatorze.

Nową rzeczą jest ustalenie, że mikroskopijnym zmianom w budowie hipokampa towarzyszą szybkie zmiany jego komunikowania z resztą mózgu. Teraz wiemy, przynajmniej dla tego rodzaju uczenia przestrzennego, jaki rejon zmienia swoją strukturę i jak się to ma do komunikacji z pozostałą częścią mózgu - podsumowuje Just.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Nie było jednak wiadomo, czy większy hipokamp to skutek bycia taksówkarzem, czy też raczej tylko osoby z dużymi hipokampami mogą zostać taksówkarzami.

Ta, rzeczywiście nie było wiadomo...kto robi.

 

Okazało się, że w grupie, która w kółko ćwiczyła tę samą trasę, prędkość ukończenia zadania wzrosła bardziej niż w grupie kontrolnej,

Ktoś poza obywatelami jest gotów płacić za takie odkrycia?

Chyba złożę wniosek do UE.

Pomysł mam prosty.

Zatrudnię się jako skaczący z wysokości 0,5 m (dobra 0,2 m bo szkoda kolan przy dużej próbie np. 100 razach).

Wynikiem badania będzie: okazało się że przy 100 skokach zawsze po skoku leci się w dół. W grupie kontrolnej także.

Na koniec dodam rezonans :D

PS. Wiem że w zasadzie nie komentuje badań ale komentuje komentarz z komentarza komentującego badania.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ktoś poza obywatelami jest gotów płacić za takie odkrycia?

Troszkę nie masz racji. Oczywistym jest że przedmiot cięższy spada szybciej od lżejszego i powstaje pytanie kto Galileuszowi sfinansował badanie takich oczywistości. Fakt że trening usprawnił trenujących nie jest jedynym wnioskiem, jest tam też o mózgu. I po trzecie rezultaty pasują do innego badania (do znalezienia na KW) w którym postuluje się , że jeżdżenie z GPSem w znanym terenie upośledza funkcje hipokampu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To było tylko po znanym terenie? Wydaje mi się, że było bardziej ogólne.

Niestety ja zwykle jeżdżę z GPS-em, bo pozwala mi to unikać korków. Czasem bywa, że na dobrze znanej mi trasie jest wypadek i warto ominąć ów fragment, a o tym najlepiej "wie" internet.

Inna sprawa, że często olewam wskazówki GPS-a, bo przecież ja wiem lepiej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

To było tylko po znanym terenie? Wydaje mi się, że było bardziej ogólne.
 

Możesz mieć rację. Dokonałem nadinterpretacji: http://kopalniawiedzy.pl/GPS-mozg-hipokamp-orientacja-w-przestrzeni-pamiec-choroba-Alzheimera,11867 

generalnie odniosłem wrażenie, że należy mieć mapę w hipokampie i jej używać, "Manie" mapy implikuje znany teren. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choć ja nawigację traktuję jako jakąś podpowiedź w trasie by ominąć korki... to czasem wydaje się niezastąpiona gdy jadę samochodem w nocy po jakichś małych uliczkach i mam skręcić w lewo w jedną z nich i wszystkie wydają się identyczne, a jadę za szybko by czytać oznaczenia, bo za mną już ktoś jedzie, a moje 40km/h to wciąż za mało dla niego.

Inna sprawa, że korzystanie z navi nie jest aż tak proste. przyzwyczajenie do jednego softu sprawia, że jesteś jak pół-analfabeta przy innym...

 

Zawsze jak jadę w nieznane mi obszary to wcześniej sprawdzam na necie mapy, porównuję z proponowanymi trasami przez różne "systemy naprowadzania" i układam optymalną trasę i kombinuję co zrobić by się jej trzymać mimo wskazówek... zwykle mało skutecznie :/

 

O ile gdy idę z buta to mapa w łapę i nawet kompas zbędny (poza szczególnymi wypadkami), to w aucie zwyczajnie jest szybszy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...