Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Poruszanie dla zrozumienia

Rekomendowane odpowiedzi

Krępowanie ruchów języka niemowlęcia utrudnia mu odróżnianie dźwięków mowy.

Studium zespołu z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej to pierwsze badanie, które bezpośrednio powiązało ruchy w obrębie jamy ustnej dziecka z percepcją słuchową mowy.

Kanadyjczycy umieszczali w ustach 6-miesięcznych dzieci anglojęzycznych rodziców gryzaki. Maluchy słuchały dwóch głosek "d" z języka hindi. Okazało się, że gdy gryzak krępował ruchy czubka języka, dzieci nie umiały ich odróżnić. Jeśli jednak mogły swobodnie poruszać językiem, zadanie nie sprawiało im problemu.

Dotąd badania dot. rozwoju percepcji mowy i nabywania języka uznawały doświadczenie słuchowe za główny czynnik napędzający. Teraz wydaje się jednak, że naukowcy powinni się również przyjrzeć aktywności ustnej niemowląt - podkreśla dr Alison Bruderer.

Autorzy publikacji z pisma PNAS dodają, że wyniki nie oznaczają, że rodzice powinni zabrać dzieciom smoczki i gryzaki. Powinno się natomiast ustalić, ile czasu potrzeba na swobodne poruszanie językiem, by postrzeganie mowy rozwinęło się prawidłowo. Uczeni dodają także, że ich rezultaty rzucają nieco światła na sytuację dzieci z zaburzeniami motorycznymi dot. jamy ustnej: z rozszczepem podniebienia, paraliżem czy ankyloglosją (krótkim wędzidełkiem języka).

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno czytając/mówiąc w myślach (tzw subwokalizacja) pracuje nasza kora tak, jak przy produkcji mowy- tyle ze bez emisji akustycznej.

Moze na etapie niemowlęcym tak odbywa się nabywanie kompetencji językowych?

A moze ten mechanizm jest obecny przez całe zycie, tylko u dorosłych nie jest jedynym sposobem wydobywania językowych śladów pamięciowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podobno czytając/mówiąc w myślach (tzw subwokalizacja) pracuje nasza kora tak, jak przy produkcji mowy- tyle ze bez emisji akustycznej
 

Czytałem, że to idzie dalej i można wykryć mikro impulsy próbujące sterować mięśniami. Nawet sądziłem, że będą próbować robić wykrywacze kłamstwa na tej podstawie ale z kopyta ruszyły inne techniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...