Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Grafenowy nadprzewodnik

Rekomendowane odpowiedzi

Grafen to bardzo dobry przewodnik, a eksperci na całym świecie starają się, by zachowywał się też jak półprzewodnik i zastąpił krzem w elektronice przyszłości. Teraz naukowcy z Kanady i Niemiec dowiedli, że domieszkowanie grafenu litem powoduje, że staje się on nadprzewodnikiem.

Od mniej więcej dekady wiadomo, że trójwymiarowy krewny grafenu - grafit - może zachowywać się jak nadprzewodnik. Dlatego też naukowcy spróbowali tego samego z grafenem. Symulacje komputerowe sugerowały, że domieszkowanie grafenu litem spowoduje, że w takim materiale pojawią się fonony, czyli wibracje ułatwiające tworzenie się par Coopera. Pary te do układy dwóch fermionów (np. elektronów) oddziałujących poprzez fonony. Ich obecność to element nadprzewodnictwa.

Niemiecko-kanadyjski zespół przeprowadził eksperymenty i potwierdził, że symulacje komputerowe dały prawidłowe wyniki. Z artykułu opublikowanego w arXiv dowiadujemy się, że najpierw uczeni hodowali warstwy grafenu na podłożu z węgliku krzemu, a następnie w komorze próżniowej przy temperaturze 8 kelwinów, wzbogacili grafen atomami litu.

Zaobserwowano, że w tak przygotowanym materiale zwiększyła się liczba par Coopera i pojawiło się nadprzewodnictwo. Uczeni ze SLAC National Accelerator Laboratory, komentując prace swoich kolegów po fachu, zauważyli, że przyczynią się one do powstania niewielkich nadprzewodzących nanourządzeń kwantowych oraz nadprzewodzących kropek kwantowych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi w jakiej temperaturze pojawiło się nadprzewodnictwo. 8 Kelwinów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że nadprzewodnictwo w temperaturze 8K Cię nie jara... Mnie też nie. Gdyby powiedzieli, że są choćby w okolicy obecnych rekordów temperatury, albo osiągnęli taniej niż dotychczas się to udawało, to bym rozumiał. A tak to nie do końca rozumiem czemu ma służyć kolejny nadprzewodnik, który nie wiem czym się różni od pozostałych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

kolejny nadprzewodnik, który nie wiem czym się różni od pozostałych.
 

No.... jest płaski :) a to daje możliwości układania w warstwy albo zwijania w ciasny rulonik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...