Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nieulotna superpamięć

Rekomendowane odpowiedzi

Intel i Micron poinformowały o powstaniu technologii pamięci nieulotnej 3D Xpoint (3D Crosspoint). Pozwala ona na produkowanie układów pamięci, które działają 1000-krotnie szybciej od kości NAND. Na pojedynczej podstawce można zmieścić 128 gigabitów (16 gigabajtów). Kości wykonane w technologii 3D Xpoint mają być nie tylko szybsze, ale i 1000-krotnie bardziej wytrzymałe od NAND oraz pozwalają na 10-krotnie gęstszy zapis niż układy DRAM.

Pierwsze kości 3D Xpoint są już produkowane w fabryce w Utah. Partnerzy Intela i Microna będą mogli je przetestować jeszcze w bieżącym roku. Na razie obie firmy trzymają w tajemnicy szczegóły na temat nowej technologii. Wiadomo jedynie, że wykorzystano Cross Point Array Structure, która pozwala na połączenie 128 miliardów komórek pamięci, z których każda zawiera 1 bit danych. Pojemność pojedynczej kości wynosi zatem wspomniane już 16 gigabajtów, kości można łączyć w większe całości umieszczając je na sobie. Komórki pamięci są zapisywane i odczytywane dzięki różnicom napięcia, co eliminuje potrzebę użycia tranzystorów, zatem pozwala na obniżenie kosztów, uproszczenie architektury i zwiększenie gęstości zapisu.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyżby RRAM? A może PCRAM? Mogliby coś więcej na ten temat powiedzieć :)

Edytowane przez smoczeq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według dysputujących na /. producent zarzeka się, że to nie jest pamięć wykorzystująca zmiany fazowe materiału, ale jednocześnie z dostępnych szczątków informacji wynika, że jednak jest. Prawdopodobnie oficjelom chodzi o to, że ich pamięć działa trochę inaczej niż w dotychczas proponowanych projektach takich urządzeń, choć u samej podstawy mamy materiał PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...