Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

'e-SIM', czyli nadchodzi koniec ery SIM lock-a

Recommended Posts

Jak donosi dziennik Financial Times, dwaj najwieksi gracze na rynku smartfonów: Apple oraz Samsung są bliscy zaakceptowania nowego standardu kart SIM.

GSMA (Groupe Speciale Mobile Association), organizacja handlowa zrzeszającą operatorów sieci telefonii komórkowej, jest bliska podpisania porozumienia z producentami smartfonów dotyczącego wprowadzenia nowych kart.

Główną zaletą nowego rozwiązania byłaby możliwość szybkiego przełączenia się pomiędzy operatorami. Jak do tej pory chęć współpracy zgłosili tacy dostawcy jak AT&T, Deutsche Telekom, Etisalat, Hutchison Whampoa, Orange, Telefónica i Vodafone.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku Apple zaprezentowało własne karty 'Apple SIM', obsługiwane przez mobilne wersje iPad Air 2 and iPad Mini 3. Jednak próba wdrożenia własnego standardu nie spotkała się z wielkim entuzjazmem operatorów. Porozumienie wypracowywane przez GSMA nie ma na celu zastąpienia pomysłu Apple'a, ale obserwując reakcje producentów i operatorów, można stwierdzić, że 'e-SIM' jest bardzo blisko zatwierdzenia jako przyszły rynkowy standard.

Nie wstrzymujmy jednak oddechu, bo jak zastrzega gazeta, od momentu uzgodnienia specyfikacji technicznej do pojawienia się pierwszych urządzeń może minąć nawet rok.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możliwość zmiany operatora i tak zostanie zablokowania na czas trwania stosownej umowy, więc wszystko pozostanie po staremu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
więc wszystko pozostanie po staremu

 

Z przecieków wynika że operatorzy zgodzili się na nie wiązanie klientów kosztownymi umowami na 2-3 lata.

 

Prawdopodobne rozwiązanie bedzie takie, że z każdym z operatorów, z którch usług będziemy chcieli skorzystać, podpiszemy umowe osobno (umowa ramowa) za mininalną stawkę bądź zero złotych. A właściwe opłaty będą naliczane za korzystanie z sieci. Główną zaletą e-SIM więc bedzie swoboda w przełączaniu się pomiedzy nimi.

Operatorzy będą konkurować nie umowami a bieżącymi stawkami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...