Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wykorzystanie narzędzi wrodzone u szympansów, lecz nie u bonobo

Rekomendowane odpowiedzi

Wykorzystanie narzędzi jest wrodzone u szympansów, ale już nie u bonobo (szympansów karłowatych).

Szympansy wykorzystują kijki do wydobywania mrówek i termitów, rozłupują kamieniami orzechy, posługują się też narzędziami podczas zabiegów higienicznych i komunikacji. Bonobo rzadko wykorzystują narzędzia i nigdy nie posługują się nimi, by zdobyć pożywienie.

By odpowiedzieć na pytanie dotyczące źródeł wykorzystania narzędzi przez ludzi, wg Kathelijne Koops trzeba właśnie rozważyć przepaść narzędziową dzielącą szympansy i bonobo.

Chcąc ustalić, czy chodzi o czynniki zewnętrzne, czyli środowisko i stwarzane przez nie okazje do korzystania z narzędzi i/lub uczenie społeczne, czy o czynniki genetyczne, Koops i naukowcy z Uniwersytetu w Kioto przez wiele miesięcy podążali tropem szympansów z Ugandy (Kalinzu) i bonobo z Konga (Wamba). Dokumentowali przypadki wykorzystywania narzędzi i potencjał do ich wykorzystania w postaci warunków środowiskowych i sposobu spędzania czasu z członkami stada. Autorzy publikacji z pisma Scientific Reports badali także tendencję do manipulowania obiektami u młodych małp (bez względu na to, czy obiekt został wykorzystany jako narzędzie, czy nie).

Koops, Takeshi Furuichi i Chie Hashimoto stwierdzili, że szanse środowiskowe nie wyjaśniają różnic między szympansami i bonobo. Na swoim terenie oba gatunki miały bowiem bardzo podobny dostęp do narzędzi i źródeł pokarmu.

Do analogicznych wniosków naukowcy doszli również w przypadku uczenia społecznego. Młode bonobo spędzały wręcz więcej czasu ze swoimi matkami, a podczas ich karmienia w pobliżu przebywało więcej osobników. Ponadto młode szympansy karłowate miały więcej partnerów społecznych niż młode szympansy.

Co jednak istotne, mimo podobnego czasu spędzanego na zabawie samodzielnej i z innymi, młode szympansy o wiele więcej manipulowały i bawiły się różnymi obiektami. W dodatku robiły to z własnej inicjatywy. Widać to było już u bardzo młodych osobników. Wg Koops, to pierwszy dowód dot. różnic we wrodzonej predyspozycji do wykorzystania narzędzi u naszych najbliższych ewolucyjnych krewnych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bonopo - wspolpraca, nizsza pomyslowosc i indywidualizm...

 

klasyczny szympans - gorsza socjalizacja a za tym idzie mniej efektywna wspolpraca, wymusza to indywidualizm i premiuje bardziej inteligencje niz zachowania prosocjalne ....

 

calkiem jak i u ludzi :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem zawiedziony - zawsze uważałem bonobo za bardziej "ucywilizowane", bliższe człowiekowi!

ciągle chodzi mi po głowie pomysł, by porównać genom wszystkich czlowiekowatych i wybrać te fragmenty, które są najbliższe nam

i STWORZYĆ istotę bardziej HOMO nie dotykając jednak ludzkiego DNA! B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
gorsza socjalizacja a za tym idzie mniej efektywna wspolpraca, wymusza to indywidualizm i premiuje bardziej inteligencje

 

Pewnie tak, ale w jakimś ograniczonym zakresie. Po przekroczeniu pewnej granicy mamy sytuację, gdy gatunek składa się z samych aspołecznych jednostek, które nawet jeśli są bardzo inteligentne, to nie przekazują zgromadzonej wiedzy/doświadczenia innym, co uniemożliwia powstanie jakiejkolwiek wyższej kultury/cywilizacji. Zawsze tak sobie wyobrażałem smoki z książek fantasy - gatunek prawdopodobnie inteligentniejszy od ludzkiego, całkowicie niezdolny do współpracy (widział ktoś stado smoków?) i wymierający.

Edytowane przez darekp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szympansy są bardzo zaborcze i cechuje je terytorializm- czyli de facto rywalizacja. Jeśli narzędzie daje przewagę nad innymi osobnikami, osobnik mający zdolności do ich wytwarzania (geny) przekaze je swoim potomkom.

Bonobo nie miszą rywalizować, bo u nich jest dość zarcia przez cały rok, a goryli jako konkurentów nie ma w ich habitacie.

 

Robiono kiedyś badania jak się bawią chłopcy, a jak dziewczynki. I tak, chłopcy nez względu na zabawkę (lalka czy samochód) dominują nad zabawką- przewracają ją, wykręcają sprawdzają wytrzymałość.

Dziewczynki zaś opiekują się zabawką, przytulają itp- nawet samochodzik traktują jak lalkę. Podobnie wypadły te testy ppnoć u makaków. Tak więc byłoby to wspólne dla naczelnych. I tylko bonobo wyłamywałoby się z tego schematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...