Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Tempo picia alkoholu zależy od kształtu naczynia

Rekomendowane odpowiedzi

Prędkość, z jaką pijemy alkohol, zależy od kształtu szklanki. Pomocne w spowalnianiu tempa są też znaczniki na naczyniu.

W pierwszym eksperymencie ok. 160 osób (płci rozkładały się po połowie) podzielono na dwie grupy. Ochotnicy pili tylko towarzysko; nikt nie miał w przeszłości problemów z nadużywaniem alkoholu. Jedna grupa piła ze szklanek do piwa z wygiętymi ściankami z podziałką, gdzie zaznaczono 1,4, 1/2 i 3/4, a druga ze zwykłych szklanek bez miarek.

Gdy z analizy wykluczono osoby pijące skrajnie powoli, okazało się, że pierwsza grupa piła wolniej (10,3 min); w drugiej średnia wynosiła 9,1 min.

W kolejnym eksperymencie doktorant David Troy i dr Angela Attwood z Uniwersytetu w Bristolu sprawdzali, czy badanie wpływu kształtu naczyń (prostych vs. giętych ścianek) o pojemności 0,5 i 1 półkwarty (czyli ok. 0,28 i 0,56 l) na spożycie można prowadzić w bardziej naturalnych warunkach. Po 2 weekendach w 3 pubach okazało się, że tak, a wyniki sugerują, że lokale wykorzystujące szklanki z prostymi ściankami cechuje niższy utarg (ergo - ludzie wolniej tu piją). Potwierdziło to zresztą wyniki wcześniejszych badań laboratoryjnych.

Troy podkreśla, że ze względu na małą liczbę uczestniczących w eksperymencie pubów wyniki są na razie wstępne i trzeba podchodzić do nich ostrożnie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Prędkość, z jaką pijemy alkohol, zależy od kształtu szklanki

 

Hmm... a gwinty? Nie ukrywam, że zwykle tak najbardziej mi smakuje - poniuchać co z gwinta wylatuje i chlupnąć odpowiednią porcję (niedużą zwykle) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Hmm... a gwinty?

Cóż, gwint można chyba potraktować jako bardzo gęstą podziałkę na końcu, która praktycznie zlewa się w jedną kreskę ;-) Czyli walory "miernicze" gwinta są zerowe.

Z kolei butelka poniżej gwinta z reguły ma kształt zbliżony do walca, więc - zgodnie z wynikami drugiej części eksperymentu, należy oczekiwać, że z niej pije się wolniej.

 

 

 

badanie wpływu kształtu naczyń (prostych vs. giętych ścianek)

Jeżeli dobrze rozumiem, to te "gięte" naczynia to są takie szklanki jak na zdjęciu, czyli mocno "pękate" na górze. Więc może to jest jakoś tak,  że człowiek oceniając ilość płynu w naczyniu kieruje się wysokością słupa cieczy, czyli na początku pije dużo, bo ma wrażenie, że jeszcze dużo zostało do skonsumowania? BTW. wychodziłoby wtedy, ze znów jest punkt dla "gwinta" bo butelka zwęża się na górze?

 

EDIT: Autokorekta: W przypadku butelki chyba odgrywa rolę to, czy jest ona przezroczysta czy przyciemniona? W tym drugim przypadku trudno się zorientować, ile zostało.

Edytowane przez darekp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ciekawe badania, zapytałbym jednak tylko, czy czasem "prędkość" picia alkoholu w znacznie większej mierze nie zależy od towarzystwa, z którym się pije? ;)

 

Co do podziałek i znaczników, to słyszałem, że ponoć najlepsze są gule. :)

 

Jako jeszcze jeden ciekawy pomysł na wydatkowanie pieniędzy na badania polecam inną kwestię: szybkość spożywania alkoholu, a jego cena. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

szybkość spożywania alkoholu, a jego cena

Obstawiam coś w stylu zależności wykładniczej - po przekroczeniu pewnej granicy cenowej szybkość drastycznie maleje  ;)   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...