Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nowy algorytm poradzi sobie z komputerami kwantowymi?

Rekomendowane odpowiedzi

Matematycy z Washington State University (WSU) twierdzą, że opracowali algorytm kryptograficzny, który potrafi oprzeć się atakom ze strony komputerów kwantowych.

Obecnie używane szyfry to bardzo długie ciągi liczb. By je złamać konieczne jest znalezienie liczb pierwszych, których mnożenie daje poszukiwaną liczbę. Współczesne komputery mają zbyt małą moc obliczeniową, by poradzić sobie z tym problemem w rozsądnym czasie. Jednak komputery kwantowe będą miliony lub nawet miliardy razy bardziej wydajne. Błyskawicznie złamią współczesne zabezpieczenia stosowane do ochrony transakcji w internecie.

Nathan Hamlin, dyrektor Math Learning Center na WSU twierdzi, że we współpracy z emerytowanym profesorem matematyki Williamem Webbem, opracowali algorytm odporny na ataki komputerów kwantowych. Naukowcy wykorzystali problem plecakowy i stworzyli na jego potrzeby nowy system liczbowy znacznie bardziej skomplikowany niż systemy dziesiętny i dwójkowy. Dzięki użyciu złożonych łańcuchów cyfr stworzyliśmy nową wersję problemu plecakowego, który nie może być złamany za pomocą standardowych metod ataku - mówi Webb. Ich zdaniem nowy algorytm w epoce komputerów kwantowych będzie mógł skutecznie zastąpić dzisiejsze szyfry wykorzystujące klucze publiczne.

Problem plecakowy powstał pod koniec XIX wieku. Opisuje on dużą liczbę (symbolizowaną przez plecak) i wiele małych obiektów (mniejsze liczby i cyfry). Zadanie polega na optymalnym wypełnieniu plecaka. W latach 70. ubiegłego wieku zaproponowano algorytm szyfrujący wykorzystujący problem plecakowy. Jednak szybko został on złamany i specjaliści przestali się interesować problemem plecakowym. Problem plecakowy to prosty, elegancki problem, z którym sobie jednak poradzono. Zastanawialiśmy się, czy można go poprawić i spowodować, by kod był bezpieczny - mówi Webb.

Naukowcy znaleźli i poprawili liczne błędy w kodzie problemu plecakowego. Stworzyli w ten sposób algorytm, który – jak sądzą – będzie odporny na niektóre typy ataków i będzie nadawał się do zabezpieczania transakcji internetowych w epoce komputerów kwantowych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

będzie odporny na niektóre typy ataków

 

Na niektóre? 

 

 

 

i będzie nadawał się do zabezpieczania transakcji internetowych w epoce komputerów kwantowych.
 

 

No nie będzie się nadawał bo patrz pkt 1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że chodzi o fragment:

 


We describe a new type of knapsack-like code along with new disguising techniques, which make the code resistant to both these classes of attacks. We first give a brief description of the traditional knapsack code and its weaknesses.

 

Wcześniej jest mowa, że "kod plecakowy" nie jest odporny na dwa rodzaje ataku. Autorzy sądzą, że usuwają tę słabość. Czyli algorytm jest odporny na wszystkie znane ataki, włącznie z rozbieraniem przez komputer kwantowy. 

Edytowane przez Jajcenty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz tylko czekać czy/ kiedy pojawi się pracka o złamaniu nowego algorytmu. Bardzo podoba mi się:

 

 

Autorzy sądzą, że usuwają tę słabość

To bardzo rozsądne podejście do tematu. ;) Nawet pod linuxem nie stosuję czegoś takiego jak wallet czy innych. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy że uodpornią algorytm na metody jakie da się opracować dla komputerów kwantowych. Zatem owszem, na niektóre.

Nie wszystkie zadania komputery kwantowe będą w stanie rozwiązać ze swoją bajeczną prędkością. Nad niektórymi problemami zwolnią i to solidnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...