Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Intel nie widzi problemu

Recommended Posts

Przedstawiciele Intela uważają, że Prawo Moore'a będzie obowiązywało jeszcze przez kilka kolejnych lat. Podczas zbliżającej się International Solid-State Circuits Conference zaprezentują oni kilka odczytów dotyczących przyszłego rozwoju półprzewodników. Już teraz zdradzili, że ich zdaniem technologia 7 nm (która ma zadebiutować w 2018 roku), nie będzie wymagała wykorzystania dalekiego ultrafioletu.

Od kilku lat mówi się, że przemysłowi półprzewodnikowemu grozi stagnacja, gdyż szybko zbliżamy się do granicy możliwości współczesnych technologii. Jeśli chcemy utrzymać obecne tempo rozwoju, konieczne jest opracowanie nowych, ekonomicznie uzasadnionych, technologii produkcyjnych. Takich technologii wciąż nie wdrożono, dopiero trwają prace nad nimi. Jeśli więc Intel ma rację, to eksperci mają dodatkowych kilka lat na dopracowanie odpowiednich technologii. Kłopoty związane z produkcją najnowocześniejszych układów scalonych już się pojawiły. Intel był zmuszony do opóźnienia debiutu 14-nanometrowego układu „Broadwell”.

Źle oszacowaliśmy czas potrzebny na nauczenie się nowej technologii, która wymagała użycia tak wielu masek jak technologia 14 nm. Dłużej zajęło nam prowadzenie eksperymentów i przeanalizowanie uzyskanych informacji. To spowolniło nasze prace bardziej, niż oczekiwaliśmy, więc dłużej zajęło nam poprawianie wszystkich błędów. Obecnie pracujemy już pełną parą i w bieżącym roku będziemy w stanie zaprezentować więcej niż jeden układ - powiedział Mark Bohr z Intela. Dodał jednocześnie, że prace nad wdrożeniem linii produkcyjnej dla technologii 10 nanometrów przebiegają o 50% szybciej niż prace nad linią 14 nanometrów, dlatego też Intel ma nadzieję, że kolejny etap procesu technologicznego zostanie wdrożony bez opóźnień.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak mi się zawsze wydawało:

idę sobie do sklepu - 1 km. Planuję że przejdę w 10 min.

Szybciej nie przejdę. Mogę za to wolniej.

I tak jest z każdym planem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Broadwell i 14 nm.

PS.

Intel szykuje się na porzucenie krzemu.

http://www.dobreprogramy.pl/Koniec-krzemu.-10-nanometrow-to-ostatni-proces-w-jakim-Intel-wykorzysta-ten-pierwiastek,News,61259.html

 

Przyszłość jest jeszcze ciekawsza. W zasadzie mogliśmy się tego spodziewać, gdyż w 2009 roku były szef Intela Paul Ottelini stwierdził, że nadchodzi ostatnia dekada krzemu w układach półprzewodnikowych, wskazując jako następcę tego pierwiastka antymonek indu. Teraz jednak inżynierowie Intela oficjalnie zapowiedzieli, że w procesie 7 nm porzucimy krzemowe tranzystory FinFET. Co w zamian – jeszcze nie wiadomo, ale wiele wskazuje na wykorzystanie półprzewodników będących związkami pierwiastków grup III-V. Prawdopodobne jest też wykorzystanie alternatywnych metod upakowania czipów, w tym 2,5D, gdzie osobne matryce umieszcza się obok siebie na pośredniczącym złączu, oraz 3D, gdzie matryce umieszcza się bezpośrednio jedna nad drugą.

Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Intel jeszcze nie musi (ale może) porzucać krzemu, ponieważ może jeszcze pokazać procesory warstwowe ;)

Procesor taki uzyskuje się poprzez rozcięcie wafla  (uzyskujemy 2 wafle) na górnym tworzymy CPU i GPU a na dolnym mostek kontrolery itp.

Podczas produkcji nanosi się połączenia pomiędzy waflami i na końcu łączymy ;)

Przy produkcji występuje kilka problemów: łatwo można uszkodzić wafel podczas przecinania, odprowadzenie temperatury z dolnej warstwy oraz finalne łączenie warstw.

Intel posiada już takie procesory w miarę dopracowanym procesie technologicznym - górna warstwa 10 nm a na dolnej 22 nm.

Pozostaje dopingować konkurencję, żeby Intel musiał "coś" pokazać  ;)

Edited by pogo
trochę posprzątałem formatowanie aby było czytelniej

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...