Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Stanowiska kultu z fallusopodobnymi strukturami

Recommended Posts

W górach Eilat na południu pustyni Negew zespół dr. Uzi Avnera z Dead Sea-Arava Science Center odkrył ok. 100 miejsc kultu sprzed circa 8 tys. lat. Znajdują się na nich różne struktury i artefakty z kamienia, w tym wskazywane przez fallusopodobne instalacje kręgi o średnicy 1,5-2,5 m. Archeolodzy natrafili również na kamienne misy czy figury o ludzkich kształtach.

Miejsca kultu często tworzą grupy. W jednym z opisywanych przypadków na powierzchni zaledwie 0,8 km2 naukowcy doliczyli się aż 44 stanowisk. Biorąc pod uwagę topografię, warunki środowiskowe i małą liczbę znanych osad neolitycznych na pustyni Negew, zagęszczenie miejsc kultu w tym rejonie jest zdumiewające. Archeolodzy niewiele wiedzą o ich przeznaczeniu, ale zwierzęce kości sugerują składanie ofiar.

Okręgi wskazywane przez penisopodobne kształty wydają się reprezentować kobiety. Okrąg to symbol żeński, a wydłużona komórka - męski - wyjaśnia Avner, dodając, że archeolodzy natrafili także na kamienie z wyciętymi otworami, które przywodzą na myśl waginę.

Symbolikę płodności uzupełniają odniesienia do śmierci - grzebanie kamiennych obiektów i ich odwracanie. Jeden z ludzkich kształtów zakopano w ten sposób, że na powierzchni widać było tylko górną część.

Autorzy publikacji podkreślają, że połączenie symboliki płodności i śmierci jest dobrze znane ze studiów antropologicznych w kontekście kultu przodków.

Stanowiska odkryto w górzystym rejonie, gdzie obecnie rocznie spada średnio tylko 20 mm deszczu. Osiem tysięcy lat temu mimo większych o 20-40% opadów pustynia [i tak] była pustynią.

Miejsca kultu konstruowano na stosunkowo płaskich obszarach. Taka lokalizacja prawdopodobnie umożliwiała zebranie się kilkudziesięcioosobowym grupom. Ponieważ przeważnie ze stanowisk rozciągał się [piękny] szeroki widok, jednym z kryteriów wyboru posadowienia była właśnie sceneria.

Co ważne, archeolodzy odkryli wiele stanowisk kultu, ale zaledwie 2 małe osady i 1 małe obozowisko.

Avner opowiada, że dotąd inspekcja większego obszaru ujawniła 349 stanowisk o tym charakterze. Archeolog sądzi, że dużo więcej czeka jeszcze na odkrycie.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak...Archeologom wszystko się kojarzy z fallusami, piersiami itp... w końcu pierwsze ludy musiały myśleć tylko o jedzeniu i przedłużeniu gatunku. Też mam często wrażenie, że to są nadinterpretacje tego co znajdują idące wyłącznie w jednym kierunku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...